Akademie ČH
po 3.12.2018 | Anna Marie Kokrhounová

Nová vylepšení tréninku mládeže: Tělocvična a otevřený led

K několika novinkám a vylepšením došlo v rámci mládežnických kategorií hradeckého Mountfieldu. Nejen že nyní hráči mohou k vylepšování pohybových dovedností využívat tělocvičnu, svou techniku mohou zdokonalovat také hodinu týdně na ledové ploše v rámci volných ledů. Do rozcvičovny přibyly nové pomůcky, střelnice nadále zůstává k dispozici všem hráčům. Pro ty nejmladší navíc bylo dokoupeno hned třicet hokejek.

Hodinu ledu týdně nabízí nový open ice

Velkým vylepšením v oblasti mládežnických kategorií je možnost tzv. otevřeného ledu. Hráči od 3. třídy výše mohou nově trávit vždy jednu hodinu týdně na ledové ploše bez organizace trenéra a pouze za jeho bezpečnostního dozoru. Tento způsob tréninku probíhá ve třech skupinách. V první se na ledě mohou vyřádit hráči 3., 4. a 5. tříd, druhou hodinu využívají k vylepšování svých schopností hráči 6., 7. a 8. tříd, třetí a zároveň poslední patří akademiím.

Patrik Stehno vidí hodinu ledu velice pozitivně. „Je to takový spontánní pohyb na ledové ploše. Tak, aby hlavně menší děti dostaly prostor si samy hrát a vyblbnout se. Starší hráči už vědí, co potřebují zdokonalovat, takže tam chodí individuálně zlepšovat nějaké dovednosti, které jim chybí a na které v tréninku není tolik času,“ poukazuje na výhody otevřeného ledu trenér mládeže.


Možnost jiných sportů v tělocvičně

Další prostorem pro trénování je tělocvična, ve které se během týdne protáčí hráči od akademie až po ty nejmenší. Během dne, stráveného v tělocvičně, se věnují nejen gymnastické přípravě, ale zároveň i hrám, které jim nabízejí možnost zahrát si i mimo hokejové prostředí. Obě tyto varianty hráčům pomáhají jak pohybově, tak ke zlepšení hry na ledě. Děti hrají basketbal, fotbal, florbal i jiné sporty. Basketbal a házená naučí mladé hráče používat ruce, florbal zase funguje jako náhražka hokeje.

Tělocvična však neslouží pouze k hrám. Hokejisté se v ní vracejí také ke klasickému tělocviku známému ze školy. K dalším aktivitám totiž patří šplh po žebřinách, skok přes kozu, dále i různé kotouly a salta. „Děkujeme, že nám paní Hrušková umožnila mít tento prostor v dostupné vzdálenosti od zimáku,“ směřuje své díky směrem do SOŠ a SOU Hradební vedoucí sportovních tříd Martin Stehno.


Nové pomůcky na rozcvičení

Do gymu nebo-li rozcvičovny, která se nachází přímo na zimním stadionu, bylo dokoupeno hned několik nových pomůcek jako jsou balóny a overbally. Přibyly také žebříky a bodky, díky kterým děti mohou dělat agility, změny směru. Vybavení gymnastické tělocvičny proto slouží nejen k akrobacii a gymnastickým cvičením, ale využívá se také těsně před tréninkem nebo po něm.

Rozcvičovna je k dispozici jak hráčům A-týmu, tak juniorce a dorostu. Akademické kategorie gym navštěvují s kondičními trenéry, zároveň však gymnastickou tělocvičnu kombinují s posilovnou. Mohou tak trénovat v menším počtu hráčů a následně se střídat. „V kombinaci s posilovnou je to dobré kompenzační cvičení,“ komentuje Patrik Stehno s tím, že tyto prostory hojně využívají také jednotlivé žákovské kategorie.

Malí hokejisté řádí v rozcvičovně

🤸‍♂️ Ani ti nejmenší hokejisti netrénují jen na ledě, ale využívají množství dalších sportovišť včetně rozcvičovny přímo na stadionu. A tréninky tady jsou často velká zábava 🙂

Zveřejnil(a) Mountfield HK - mládež dne Úterý 4. prosinec 2018


Střelnice pokračuje a slaví úspěch

Střelnice, která je k dispozici rovněž přímo v areálu zimního stadionu, nadále pokračuje v již zajetém režimu a je volně k dispozici všem hráčům, kteří jí potřebují. „Hráči ji mohou využívat kdykoliv. Chodí tam organizovaně nebo individuálně, pokud mají volno, zkrátka jak se jim to hodí,“ vysvětluje. „Hráč si může vyzvednout klíč a jít střílet,“ popisuje individuálnost cvičení na střelnici.

Ve střelnici se nachází pochopitelně branka a dostatečné množství kotoučů, které mohou hráči hradeckého Mountfieldu pálit jeden za druhým. Díky tomu tak mohou pilovat střelbu všemi způsoby – zápěstím, příklepem, golfem, forhendem i bekhendem – což je alfa a omega ledního hokeje.


Třicet hokejek pro nejmladší

Pro nejmenší kategorie, jakým jsou kurz ledního hokeje a školky, pořídil klub za podpory grantu města Hradec Králové a společnosti Střída Sport třicet zbrusu nových dětských hokejek, které jsou k dispozici na vypůjčení. „Na konci organizovaného tréninku si děti mohou vzít hokejky, zahrát si hokej a nějak se mu přiblížit už od prvních krůčků na ledě. Po tréninku je zase vrátí a příště jsou opět k dispozici,“ pokračuje Patrik Stehno.

Tento způsob dočasného vypůjčování hokejového náčiní je výhodný také pro rodiče, a to z důvodu, že nemusí hned od zpočátku dítěti pořizovat vlastní hokejku. Malí bruslaři si je nějaký čas vyzkouší a až poté se mohou rozhodnout pro koupi vlastní. „Už trénink základny, což je kurz ledního hokeje, chceme přiblížit více lednímu hokeji, kde mají děti hokejky a hrají si s nimi. Máme na to velice pozitivní ohlasy a jsme rádi, že děti hokejky hojně využívají,“ dodává závěrem Patrik Stehno.