Aktuální zprávy z klubu
po 22.7.2013 | Sanny Muharem

Odchovanec Jaroslav Pavelka se vrací do Hradce, zapojí se do přípravy

Talentovaný mladík Jaroslav Pavelka odešel před dvěma lety z hradeckého celku za moře, kde nabral řadu nových zkušeností. Teď se teprve devatenáctiletý brankář pokusí probojovat mezi tři tyče nového extraligového celku. Pod Bílou věží totiž dostane příležitost ukázat, jaké dovednosti načerpal v Kanadě. V přípravě zde absolvuje zkoušku, která mu může vynést místo v kádru. Hradecký odchovanec o něj hodlá bojovat.

Je tu skoro jako doma, v Hradci Králové hrál již v mládežnických kategoriích. V sedmnácti letech se před Jaroslavem Pavelkou otevřela možnost odejít za hokejem do Kanady, a ten hrál většinu času ve Windsoru. Tam dohromady strávil dva roky a za tu dobu nastřádal cenné zkušenosti, které nyní hodlá zúročit!

Pavelka se zapojí do přípravy s extraligovým klubem Mountfield HK, která startuje již tuto středu, v Hradci Králové bude na zkoušku. Společně s dalšími třemi brankáři se tak bude ucházet o místo v sestavě.

Je to velká výzva, těším se

Jaroslave, do Hradce se vracíte po dvouleté pauze, jak se přesun vůbec zrodil?
Už dříve jsem měl v plánu vrátit se po dvou letech z Kanady, kdyby nevyšel draft. Chtěl jsem zkusit Evropu, zkrátka něco odlišného. Nakonec žádné angažmá nedopadlo. Čas ubíhal a Hradec se dostal do extraligy, domluvil jsem se s panem Horynou a panem Kmoníčkem, že bych se mohl zapojit do přípravy na zkoušku. Tam záleží na mě, v jakém světle se ukážu. Budeme spolu mluvit na rovinu, kdyby to nevyšlo, abych měl stále šanci vrátit se zpět do Kanady.

Měl jste v záloze ještě jiné týmy, kdyby zkouška v Hradci nedopadla?
Z extraligy moc zájem nebyl. Mám-li být konkrétní, mluvil jsem s Třincem a Pardubicemi. Hradec pro mě byl ale jednoznačným řešením, už jen proto, že jsem jeho hráč a vyrůstal tu.

Je to pro vás velká výzva? Dostat se do užšího kádru extraligového mančaftu?
Ano, velká, těším se na to. Hradec je krásné město, leccos jsem tu zažil a těším se, až se zde opět postavím na led. Mám tu spoustu kamarádů a fanoušků, bylo by hezké probojovat se do týmu.

Na druhou stranu to nebude rozhodně nic jednoduchého, jsou zde další tři kvalitní brankáři...
Konkurence je velká, ale v dnešní době je všude a člověk si musí zvyknout. Domnívám se, že máme každý stejnou startovací linii, tak uvidíme. Nic složitého v tom není třeba hledat, komu to půjde nejlíp, bude součástí mužstva.

Stále vám je devatenáct let a nyní se objevila tato vynikající příležitost, kdy jindy by bylo vhodnější ji využít, že?
Dostal jsem šanci, tak proč jí nevyužít tam, kde jsem skoro jako doma. Kanada mi dala řadu nových zkušeností, které teď budu moci uplatnit.

Může být výhoda v tom, že znáte hradecké prostředí a vše kolem hokeje?
Na to moc nekoukám, budeme tu jeden tým. Myslím, že všichni budou mít šanci na to, aby si na nové prostředí a hradecký led zvykli.

Řeč již byla o tom, že jste působil dva roky v Kanadě, co tato zkušenost člověku dá?
Hodně! Lidi tam k věcem přistupují jinak, zdokonalil jsme se v angličtině a naučil nové věci na ledě. Věřím, že jsem tam celkem obstál. Byl jsem na ledě s Jimmym Howardem z Detroitu. Až v Kanadě jsem se naučil bavit se hokejem a zároveň na sobě neustále pracovat. Místní lidi tam hokej milují, na zápasy chodilo kolem šesti až sedmi tisíc lidí, což je krásný pocit. Zažil jsem toho tam hodně.

Kde jste vůbec absolvoval letošní přípravu?
Většinou jsem trénoval sám, jinak jsem se účastnil brankářských tréninků tady v Hradci. Pan Horyna a Luňák to měli výborně zorganizované. Vytvářeli zajímavé tréninky, které hodně daly jak dětem, tak nám starším. Na ledě jsem se připravoval v Nymburce, kde je led celoročně. Posledních čtrnáct dní pak v Trutnově, za což bych chtěl poděkovat.