Tiskové zprávy
pá 29.5.2020 | Jan Vavřina

Odměna za kvalitní práci. Matěj Chalupa podepsal smlouvu v NHL!

HC Klatovy – HC Škoda Plzeň – Mountfield HK – Chicago Blackhawks! Hokejová cesta Matěje Chalupy nabrala skvělých rozměrů. Před třemi lety odehrál coby junior zápasy v extralize, prvoligových Litoměřicích a Ústí nad Labem, ale také v druholigových Klatovech. Poté přišel na zkoušku do Hradce Králové, ve které uspěl a zařadil se do základní sestavy Lvů. To už ho sledovali skauti NHL, konkrétně týmu Chicago Blackhawks, se kterým jednadvacetiletý forvard podepsal dvouletý kontrakt!

Přesunů mladých hráčů z české nejvyšší soutěže do nejlepší ligy světa není v posledních letech příliš. O to lepší zprávou je, že se to po Filipu Hronkovi a Patriku Rybárovi povedlo dalšímu hráči Mountfieldu HK. Matěj Chalupa se zúčastnil několika mládežnických reprezentačních turnajů, vrcholné akce ho však minuly. V sezóně 2017/18 vystřídal čtyři kluby, aby si následně vybojoval smlouvu pod Bílou věží. V premiérovém ročníku v dresu Lvů si připsal 14 bodů, které vloni vylepšil na 24 bodů.

Skvěle se mu povedlo play off Champions Hockey League, v němž v sedmi zápasech posbíral 5 bodů (4+1) a byl nejproduktivnějším hráčem týmu. Jeho zlepšený herní projev neušel pozornosti zástupců Černých jestřábů, kteří se rozhodli s pražským rodákem podepsat smlouvu.

„Je to skvělá zpráva, že se nám povedlo pomoci dalšímu hráči do nejlepší hokejové soutěže na světě. Musím přiznat, že tento podpis je pro mě příjemné překvapení a zároveň menší starost, jelikož budeme muset Matěje nahradit. "Chajda" odvedl v našem klubu velmi dobrou práci, jeho výkonnost šla velmi rychle nahoru a zejména v zápasech CHL byl hodně vidět. Všichni mu přejeme hlavně pevné zdraví a mnoho úspěchů za oceánem,“ vzkazuje generální manažer klubu Aleš Kmoníček.

„Nemohl jsem tomu uvěřit, trochu jsem se z toho vzpamatovával.“

#71 Matěj Chalupa (o podpisu smlouvy)

První kontakty mezi zástupci Blackhawks a „Chajdou“ proběhly v průběhu základní části, kdy zápasy Mountfieldu HK navštívili zámořští skauti. Poté proběhla společná večeře a řešení budoucnosti. „Loňskou sezónu jsem začínal v Kadani, takže jsem vůbec nečekal, že by něco takového mohlo přijít. Nemohl jsem tomu uvěřit, trochu jsem se z toho vzpamatovával,“ usmívá se pod svým plnovousem mladý útočník. „Postupně mi to začalo docházet a byl jsem hrozně šťastný,“ culí se dál.

Chicago s vydáním oficiální informace nějakou dobu otálelo, v hokejových kuloárech se ale už nějakou dobu o podpisu smlouvy šuškalo. A milá zpráva postupně vyplula na povrch. „Jako první se to dozvěděla samozřejmě rodina a nejbližší kamarádi. Postupně se to dostává ven, takže mi pořád chodí zprávy. Je to hodně příjemný pocit, ale až tam odletím a budu přímo v Americe, tak si to asi budu uvědomovat čím dál víc,“ myslí si.

A co říká na to, že si ho do svých řad vybral šestinásobný vítěz Stanley Cupu a jeden ze zakládajících týmů NHL? „Moc mě to těší. Chicago je super, mají skvělý tým a strašně rád bych byl jeho součástí,“ vypráví. Těšit ho může rovněž fakt, že v mužstvu působí dva čeští hráči – Dominik Kubalík a David Kämpf. „Sledoval jsem hlavně Dominika Kubalíka, se kterým jsem strávil nějaký čas v Plzni. Musím říct, že do NHL vlítl neskutečným způsobem. Samozřejmě jsem sledoval i Davida Kämpfa, který byl s bráchou v Chomutově,“ pokračuje.

Podpisem ale nic nekončí, ba naopak. „Je to všechno teprve začátek, je přede mnou ještě kus cesty. Musím furt makat a neusnout na vavřínech,“ ví moc dobře perfektní bruslař s velkým potenciálem. Jak budou vypadat nadcházející týdny a měsíce ale prozatím nikdo neví. Matěj Chalupa, Chicago ani vedení NHL. Vše je v běhu a aktuálně se řeší, jak bude ročník NHL pokračovat. „Je pravda, že vůbec netuším, jak to bude. Teď by se měla dohrávat loňská sezóna a nová se rozjet v prosinci nebo lednu. Mezitím se budu připravovat na novou výzvu,“ dodává závěrem už hráč týmu Chicago Blackhawks.