Akademie ČH
ne 2.2.2020 | Jiří Kuřátko, Jan Brůna

Paráda! Královéhradečtí berou z Olympiády dětí a mládeže stříbro

Velký úspěch v ledním hokeji zaznamenal Královéhradecký kraj na 9. ročníku Zimní olympiády dětí a mládeže, který proběhl mezi 19. a 24. lednem v Karlových Varech a v Chebu, kde Hry vrcholily. Hokejisté z východu Čech se dokázali probojovat až do finále, kde už ovšem nestačili na bruslaře z Moravskoslezského kraje.

Královéhradecká soupiska, kterou pro turnaj ročníků 2005 a nižších vytvořili společně trenéři Lukáš Král, Jiří Janoušek mladší a Václav Pánek, byla složena, vyjma tří hráčů, z hokejistů Hradce Králové. I přes to, že tento výběr měl jisté kvality, vyráželi koučové na západ Čech s velkou úctou a nikterak velkými ambicemi, což svými slovy potvrzuje i první jmenovaný. „Na Olympiádu jsme odjížděli s respektem, věděli o síle ostatních krajů a tajně doufali, že nebudeme hrát druhé housle,“ popisuje hlavní trenér 9. třídy Mountfieldu.

Východočeské mužstvo bylo zařazeno do skupiny A, jež se hrála v karlovarské KV Aréně. Hned v prvním zápase na něj vyrukovali silní Středočeši, kteří ovšem prohráli, což Královéhradeckým zajisté dodalo mnoho sebevědomí. Ještě tentýž den se pak postavili nebezpečnému Moravskoslezskému kraji, na který však byli tentokrát krátcí.

V následujících dvou dnech čekal královéhradecké reprezentanty výběr z hlavního města, následně favorit celých Her – Ústecký kraj, poté domácí Karlovy Vary a v neposlední řadě největší možný rival města Bílé věže; celek z Pardubického kraje. Zde cítili trenéři největší nutnost zisku tří bodů. Všechny tyto týmy dokázali Královéhradečtí porazit, a zajistili si tak postup do vyřazovacích bojů. „Kdo v tento moment nahlédl do kabiny, tomu bylo jasné, že tým je na vlně a vše šlape, jak má,“ pochvaluje si zkušený kouč.

V semifinále na svěřence trenérů z Hradce Králové čekal Olomoucký kraj, se kterým sehráli velmi vyrovnané utkání. Východočeši rozhodli o svém postupu do finále jen pár minut před závěrečnou sirénou. Protivníkem v souboji o zlato se stal neoblíbený Moravskoslezský kraj. Ten si vytvořil pohodlný čtyřgólový náskok, na který Královéhradečtí odpověděli pouze dvěma brankami, a podlehli tak soupeři z východu republiky i napodruhé.

Lukáš Král však potvrzuje, že stříbrné medaile z Olympiády dětí a mládeže bere všemi deseti. „Druhé místo je pro náš kraj obrovský úspěch a velice si ho ceníme. Potvrdilo se nám, že disponujeme kvalitními hokejisty, kteří když mají správně nastavenou hlavu, dokáží konkurovat kterémukoli týmu v republice,“ shrnuje turnaj jeden z členů trenérského tria.

Předvedená hra se zamlouvala také kouči hradeckého dorostu. „Mužstvo na turnaji potvrdilo velkou sílu. Myslím si, že čím déle akce plynula, tím hráči rostli a rostli. V týmovém výkonu, který nám naprosto zaslouženě zajistil stříbro, vyplavala celá řada individuálních kvalit, o čemž svědčí i to, že v první desítce kanadského bodování máme pět hokejistů, z toho dva ročníku 2006. Můžeme být spokojeni jak s medailovým oceněním, tak i s hrou, kterou jsme se prezentovali ve Varech, respektive v Chebu. Hráčům patří obrovský dík,“ chválí své svěřence Jiří Janoušek.

Olympiáda se tradičně pyšní skvělou organizací, čehož si všiml rovněž bývalý hokejista. „Byl jsem na druhém turnaji a musím říct, že organizátoři v Karlovarském kraji to posunuli ještě dál. Nebyl sebemenší problém, co se týče jídla, dopravy nebo jakékoliv další organizace. Všechno bylo opravdu na jedničku s hvězdičkou a myslím si, že nejen pro kluky, ale i pro nás to byl velký zážitek. Pět dní v Karlových Varech jsme si moc užili,“ konstatuje na závěr Jiří Janoušek.