Akademie ČH
st 29.4.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Patroni Gaspar a Smoleňák: Klukům jsme chtěli hlavně pomoct

Ve výčtu mládežnických kategorií a představení jejich patronů zbývají už jen oba akademické týmy. Patronem dorostu se stal mladý bek Michael Gaspar, který má svá dorostenecká léta stále ještě v živé paměti. To kapitán Radek Smoleňák, který dostal na starosti nejstarší mládežnickou kategorii, už má hodně výživný hokejový životopis. Oba si spolupráci s mládežnickými trenéry i samotnými mladými nadějemi pochvalovali a svými poznatky se snažili budoucím nadějím především zjednodušit jejich hru.

Patron dorostu Michael Gaspar: Hráči v dorostu už nejsou malí kluci

Dvacetiletý zadák Michael Gaspar nemusel lovit vzpomínky na mládežnická léta příliš dlouho. Do Hradce přišel právě v dorostu, s hokejem však začínal v místě svého rodiště. „Vzpomínám pozitivně i na dorost v Letňanech. Měli jsme dobrý tým a play off nám uteklo jen o kousek. Na to, jak je ten klub malý, jsme udělali výborný úspěch. S některými kluky se bavíme doteď,“ líčí s úsměvem na tváři. „Další sezónu v Hradci už to bylo o něčem jiném. Za celou sezónu jsme skoro neprohráli a věděli jsme, za čím si jdeme. Nakonec se to povedlo, což bylo super,“ připomíná, že sezónu 2014/15 zakončil mladší dorost Hradce Králové jako český mistr.

Jako patron právě této akademické kategorie se letos nejednou dostal přímo na trénink hokejových nadějí. Jak probíhalo jeho zapojení? „Před tím, než jsem šel s klukama na led, jsem se domluvil s trenéry, co by chtěli, abych dělal, a co bych měl klukům vysvětlit. Taky mi vždy představili, jak bude vypadat trénink,“ potvrzuje, že úzce spolupracoval s kouči. „Většinou jsem si pak při tréninku vzal nějakou skupinu, koukal jsem a klukům jsem říkal své postřehy, které by jim mohly pomoct,“ odhaluje mládežnický reprezentant.

„Snažil jsem se jim poradit věci, které by jim mohli zlehčit hru.“

10 Michael Gaspar (o radách dorostencům)

Jako už extraligový hráč mohl svým mladším kolegům jistě předat cenné rady. „Hráči v dorostu už nejsou malí kluci a základy mají zvládnuté. Snažil jsem se jim poradit věci, které by jim mohli zlehčit hru, třeba při střelbě nebo při rozehrávce. Obráncům jsem radil, jak si najet útočníka, kde udělat krok navíc a kde si naopak počkat,“ popisuje. Přítomnost hráče A-týmu je pro mladé naděje vždy vítanou motivací. „Já jsem byl v Hradci ve stejném věku jako oni a pro ně je super, když vidí, že když budou pracovat, mají v Hradci šanci,“ vysvětluje účastník MSJ 2019.

Projekt patronů mládežnických kategorií funguje pod Bílou věží už nějaký ten pátek. Na svého dorosteneckého patrona si „Gaspi“ dobře pamatuje. „Když jsem byl v dorostu, měli jsme tam Jardu Kudrnu. To bylo super, vždy to bylo zpestření. Pořád nám říkal, ať zůstaneme pokorní a radil nám. Nám se v té sezóně dařilo, vyhráli jsme titul a on nám pak gratuloval. I díky němu byla ta sezóna tak úspěšná,“ chválí hradeckého rodáka a bývalého hráče Mountfieldu HK.

Patron Radek Smoleňák: Někteří ze mě měli vítr, ale já jsem jeden z nich

Kapitán Lvů Radek Smoleňák se stal patronem nejstarší mládežnické kategorie a i on se tak sám zúčastnil několika tréninků hradeckých juniorů, kteří letos ovládli dlouhodobou část. „Bylo to fajn, kdyby bylo trošku víc času, určitě bych chodil častěji. Většinu kluků jsem tam znal, buď od vidění nebo z tréninků. Bylo fajn sledovat kluky od léta až do play off, které se bohužel nedohrálo,“ posteskl si při vzpomínce na nedokončenou sezónu.

Nejlepší střelec Mountfieldu HK uplynulé sezóny potvrdil, že ho tato nová role bavila a že by se jí mohl věnovat po konci hráčské kariéry. „Bavilo mě to, protože trenéřina je jedna z věcí, která by mě do budoucna zajímala. Rád vidím věci i z druhé strany než hráč,“ potvrzuje, že si rád rozšiřuje obzory. A v čem přesně se snažil juniorům pomoci? „Tím, že jsem sám ještě hráč, vidím některé věci hlavně z pozice hráče. Nedělal jsem žádného rozumbradu, ale své jsem klukům řekl. Hlavně ty věci, které by jim mohly pomoct do budoucna,“ ztotožňuje se s Michaelem Gasparem.

„Kluci mě znají ze zimáku a vědí, že jsem normální a že jsem v podstatě jeden z nich.“

70 Radek Smoleňák (o vztahu s juniory)

Přítomnost takové persony na tréninku by rozhodila leckterého mladého hokejistu. Bylo to tak doopravdy? „Kluci mě znají ze zimáku a vědí, že jsem normální a že jsem v podstatě jeden z nich. Někteří ze mě měli možná vítr, ale když mě poznali, tak zjistili, že jsem kamarádský, usmívá se třiatřicetiletý křídelník. Jeho cenné poznatky by měly hráčům jejich hru především usnadnit. „Vždy jsem se jim snažil poradit tak, aby pro ně byl hokej, a hlavně přechod mezi chlapy jednodušší,“ potvrzuje hokejový světoběžník.

Ze své pozice patrona se přímo na ledě znovu setkal s bývalým spoluhráčem ze zámoří. „S Davidem Kočím se znám už z Ameriky, kde jsme spolu hráli. O to víc mě to bavilo,“ připomněl společné angažmá obou tvrďáků v Norfolku. Oba se příští rok potkají v různých rolích také v áčku. „Těším se hodně, protože on je hodně zapálený. Je šikovný v tom, co dělá, a určitě bude velkou posilou pro celý tým. Věřím, že to bude klapat. Bude se asi věnovat hlavně obráncům, takže doufám, že naši kluci se pod ním zase někam posunou,“ vyhlíží spolupráci hradecký kapitán.