Akademie ČH
po 22.2.2016 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Pondělky patří speciálním kempům. Jak probíhá den s brankáři?

V Hradci Králové se už tradicí staly kempy zaměřené na speciální dovednosti hokejistů, ať už se jedná o akce pro brankáře, obránce či útočníky. Minulé pondělí se ve FORTUNA aréně zdokonalovali mladí gólmani, kterým často pomáhá i duo střežící brankoviště A-týmu. Jak tyto kempy probíhají, popisuje Adam Svoboda.

Ten kvituje myšlenku kempů obecně, protože podobné akce nejsou ve zbytku republiky samozřejmostí. „Vím, že v Plzni něco takového bylo, jinak bych musel pátrat v paměti. Myslím si, že Hradec v tomhle směru pracuje s mládeží velmi dobře. Je správné, že takto specializované tréninky jsou, a když máme s Kácou možnost přijít, tak určitě oko gólmanů, kteří chytají, taky není na škodu,“ popisuje velezkušený brankář.

Důležitý je samozřejmě přístup trenérů k celé akci. Tu v Hradci zajišťuje jeho bývalý brankář Filip Luňák. „Mládež dělá skvěle. Má obrovské srdce, ať se kdokoliv přijde podívat, s jakým nadšením to dělá. Je schopný vychovat spoustu gólmanů, kteří potom mohou koketovat se seniorským hokejem,“ nachází Svoboda pro svého kolegu jen slova uznání.

A jak tedy probíhají samotné kempy mladých brankářských nadějí a tréninky klubových brankářů? „Je to samozřejmě rozdělené podle věku. Když někteří kluci začínají, tak se učí hlavně základy bruslení a pohybu, protože bez toho se chytat nedá. Nikdo v pěti letech neví, jestli bude mít dva metry a bude chytat vkleče, nebo bude mít sto padesát a bude muset lítat. Takže jsem zastáncem toho – a myslím, že Filip to vidí stejně – že kolik pohybů a stylů bude daný kluk umět, tím lepším bude gólmanem,“ vykládá mimo jiné držitel rekordu v počtu extraligových vítězství.

Podle svých slov se pak muž v masce snaží k malým spoluhráčům přistupovat spíše jako ke kamarádům. Pro ně je ale hlavní hvězdou údajně někdo jiný. „Tím, že mám syna v podobném věku, tak se ke klukům snažím chovat kamarádsky. Myslím si ale, že tihle kluci, hlavně ti menší, jsou vyplesknutí spíše z Kácy. Ten když tam přijde, tak jim spadne brada a je na nich vidět, že se snaží, někteří jsou nervóznější. Spíš koukají na Kácu, než když tam přijde fousatý dědek,“ dodává na závěr Adama Svoboda s pro něj charakteristickým úsměvem.

Pondělí 22. února pak patřilo dalšímu kempu, na němž se tentokrát předvedli obránci, jak můžete vidět v galerii níže.

Fotogalerie