Aktuální zprávy z klubu
po 11.3.2019 | Adam Kodet

Pošesté v řadě přímý postup! Jaká byla základní část řečí čísel?

Mountfield HK prožil šestou extraligovou základní část a pošesté postoupil do vyřazovacích bojů bez nutnosti hrát předkolo. Takovou bilancí se nemůže pyšnit žádný jiný extraligový klub. Letošní dlouhodobou část sezóny lze z mnoha hledisek hodnotit pozitivně, což ostatně potvrzují jak zástupci vedení klubu, tak samotní fanoušci. Pojďme si shrnout stěžejní momenty a uplynulou část sezóny pomocí statistik.

Domácí nadvláda a rekordní šňůra výher

Hradecký kádr prošel před ročníkem výraznou obměnou a leckoho tak konečný výsledek mohl překvapit. Lvi nastřádali celkem 93 bodů, což znamená druhý nejlepší počin v historii, který jim stačil na čtvrté místo. Po prvním kole byl Hradec spolu s Libercem poslední. V sedmém kole se ale poprvé v historii vyškrábal na samotný vrchol tabulky!

25 výher je historicky druhý největší počet. Dvanáctkrát došel zápas do prodloužení, v polovině případů Mountfield přidal bonusový bod. Samostatné nájezdy ale nejsou oblíbenou disciplínou Lvů, ze sedmi případů byl pětkrát šťastnější soupeř.

Zejména začátek sezóny byl ze strany Východočechů brilantní – po úvodní porážce triumfovali sedmkrát v řadě, což znamenalo vyrovnání klubového rekordu. Kaňkou na jinak povedeném průběhu základní části je závěrečná šňůra pěti porážek, kterou Hradec zažil teprve potřetí za svého extraligového působení. V ČPP Aréně Lvy soupeř přetlačil pouze sedmkrát, na přelomu roku doma slavili osmkrát v řadě. Venku to zpočátku drhlo, nakonec ale Hradec vydoloval z ledů soupeřů slušných 36 bodů.

Aktivní hokej deptal soupeře a lákal diváky

Nový trenérský tým naordinoval výrazně odlišný herní styl, který dokládá několik následujících čísel. Počet střel se zastavil na hodnotě 1655, což je jasně nejvíc ze všech ročníků. Podíl vyslaných a povolených střel 55 % je nejlepší v celé lize a rovněž nejvyšší v hradecké historii. Skvělý poměr vylepšila i velmi nepropustná defenzíva. Hradec povolil soupeři pouze 1354 pokusů, které prošly až na branku, tedy druhý nejnižší počet v lize po Mladé Boleslavi.

147 vstřelených branek je druhé nejlepší číslo, lépe dopadl Mountfield jen před dvěma lety. Hru Lvů zdobí především drtivé začátky, jako první šli do vedení v 31 případech, což je rovněž rekordní počin. V minulých letech utkání museli častěji dotahovat. Počet obdržených branek čítal celkem 125 případů, kdy skončil puk v hradecké síti, čili pátý nejlepší ligový výsledek.

Aktivní pojetí hokeje přilákalo do ochozů ČPP Arény početnou řádku diváků. Průměrná návštěva hradeckého svatostánku se opět vyšplhala přes 5 000, konkrétně na hodnotu 5 076. Celkem to znamenalo 131 968 návštěvníků, venkovní duely Hradce průměrně zhlédlo 5 258 fanoušků. 268 685 je celkový počet diváků, kteří viděli na vlastní oči duely Mountfieldu, v ligovém měřítku je to osmá nejvyšší návštěva, na čele žebříčku jsou Sparta a Kometa.

Přesilovky se nedařily, trestné minuty naskakovaly

Loni zdobila celou extraligu hradecká přesilovka, letos bylo ale vše jinak. Úspěšnost využití pouhých 14,86 % je nejhorším počinem Hradce v historii, v letošní tabulce mu toto číslo vyneslo až deváté místo. Proti téměř 22 % Liberce je to opravdu obrovský rozdíl. Naopak v oslabení Mountfield tradičně vynikal, ubránil jich 85,71 % – čtvrtý nejlepší výkon v lize a druhá nejlepší úspěšnost Hradce vůbec. Letos ho v lize předčily pouze celky Plzně, Liberce a Vítkovic.

Častá a mnohdy zbytečná vyloučení v utkáních Hradec brzdila v rozletu, celkem Lvi nasbírali 655 trestných minut, více vyfasovaly pouze týmy Sparty, Pardubic, Chomutova a Plzně. Podstatnou část celkového počtu tvoří právě dvouminutové tresty, jichž Lvi inkasovali celkem 251, čili třetí nejvyšší počet v lize. Zároveň však Hradec vyfasoval pouze jeden trest do konce utkání, takové Pardubice musely svého svěřence vyslat předčasně do sprch hned šestkrát.

V obranném pásmu Lvi ubrali na obětavosti, zblokovali totiž pouze 419 střel, nejméně ze všech ligových týmů a výrazně méně než ve všech předešlých sezónách. Tato statistika je ale pouze relativní, počet střel, které letěly na hradeckou branku je velmi nízký, hráči tedy ataky soupeřů eliminují jinými efektivními způsoby a často soupeře ke střelám ani nepustí. Ve statistice +/- se Hradec teprve podruhé dostal přes 90 bodů, konkrétně na hodnotu 93.

Produktivní obrana a povedený návrat Radka Smoleňáka

Nejproduktivnějším hráčem se stal překvapivě obránce. Petr Zámorský desetkrát skóroval, přidal 28 asistencí a stal se nejbodovějším bekem celé ligy! Mezi všemi hráči skončil jedenáctý, v první třicítce produktivity je jediným zadákem. Skvělou bilanci téměř bodu na zápas si udržel Radek Smoleňák, který v 38 střetnutích posbíral 34 bodů. Nejlepším snajprem se stal s 21 zásahy Tomáš Vincour, v ligové tabulce mu tento výsledek vynesl šesté místo.

Velký herní progres oproti loňsku předvedl Filip Pavlík, který stejně jako Petr Zámorský z pozice beka nasázel soupeři 10 branek, navíc se svou dělovkou 180 km/h vyhrál dovednostní soutěž Extraligová NEJ. Bodový příspěvek obránců podpořil 17 body Mislav Rosandič a na dvouciferný počet se dostal i Oskars Cibulskis. Zadáci celkem přispěli 120 body, v čemž nemají v lize konkurenci.

V tabulce pravdy byl nejúspěšnější mladík Radovan Pavlík s +15 body. V lize nasbírali víc kladných bodů pouze čtyři hráči a jediný forvard. Navíc všichni obránci Lvů i všichni pravidelně nastupující útočníci zůstali v plusu. Statistiku Radegast Indexu ovládl Richard Nedomlel s 92 body, v tabulce celé soutěže obsadil slušné patnácté místo.

Brankáři se o zápasy spravedlivě dělili

Nejvytěžovanějším mužem kádru Tomáše Martince je Petr Zámorský, který strávil na ledě 1126 minut, pátý nejvyšší ligový příděl. Průměrně odehrál 22:31 minut za zápas, lehce přes dvacet minut se dostal ještě Oskars Cibulskis. Klíčovým hráčem při početních výhodách je Tomáš Vincour, jenž čtvrtinu svého ice-timu strávil při přesilovkách. V početní nevýhodě odehrál nejvíce času Tomáš Linhart, přesně 116 minut a 38 vteřin. Železným mužem sestavy je kapitán Dominik Graňák, který stejně jako loni nevynechal jediný zápas.

Porci 52 zápasů si mezi sebe téměř rovnoměrně rozdělili oba hradečtí gólmani, o tři více nakonec odchytal Brandon Maxwell. Zámořský brankář má také lehce lepší statistiky, úspěšnost zásahů vyšponoval na 91,78 %, průměr obdržených branek stlačil na 2,06, tedy třetí nejlepší výkon v lize. Ani Jaroslav Pavelka se mezi extraligovou konkurencí neztratil, s průměrem 2,41 mu patří devátá pozice, k tomu přidal i tři čistá konta.