Mountfield HK
Rozhovory
pá 11.5.2012, Sanny Muharem

Potřeboval jsem změnu, komentuje svůj přestup David Švagrovský

Po Vladimíru Říhovi přichází pod Bílou věž další posila. Nový hokejista, jenž přibyl do královéhradeckého mužstva, je sedmadvacetiletý David Švagrovský. Ten se v loňské sezóně stal nejproduktivnějším hráčem berounských Medvědů. Teď se bude o něco podobného snažit na východě Čech. S Hradcem Králové totiž podepsal dvouletou smlouvu. K týmu již se připojil a absolvuje tréninkový dril v podobě letní přípravy.

Statistiky Davida Švagrovského v sezóně 2011/2012
Beroun  Zápasy Branky Asistence Body
Základní část 51 15 18 33
O baráž 8 2 4 6
Baráž 8 4 7 11
Celkem 67 21 29 50

Jak již bylo naznačováno, David Švagrovský odehrál loňský ročník za Beroun. Tam patřil ke stěžejním článkům celého mužstva, nakonec ale přesouvá výstroj na soutok Labe a Orlice. „Chtěl jsem změnu, z Hradce byl zájem. S panem Kmoníčkem jsme se bavili, já jsem také projevil zájem jít sem a tak to nějak vzniklo,“ hovoří o svém přestupu ambiciózní forvard.

Tento útočník je proslulý svou předvídavostí a přímočarostí. S podobnými cíly jde i do Hradce. „Chci hrát svůj hokej. Přímočaře, důrazně, a když přispěju nějakým gólem, tak to bude jedině dobře,“ doufá v úspěšnou štaci David Švagrovský.

Dlouhodobé výsledky Hradce a Berouna jsou zcela odlišné. Zatímco Hradečtí hrají každoročně play-off, Medvědi dokonce museli sehrávat baráž. Nad Berounem totiž visela hrozba sestupu do druhé ligy, avšak nakonec se zachránili, příští rok se ale budou muset obejít bez Švagrovského. „Jsem rád za tu šanci tady. Hradec hraje dlouhou dobu nahoře, kdežto v Berouně to moc slavné nebylo. Jsem nadšený, že mohu být součástí týmu.“

David Švagrovský odehrál 67 zápasů v loňské sezóně právě za Medvědy. Podařilo se mu nasbírat celkem 50 bodů, a to za 21 vstřelených branek a 29 přesných asistencí. Podle jeho slov měl však výhodu. „V Berouně to bylo trochu jiné, složení kádru nebylo tak silné,“ konstatuje. V příštím ročníku se pokusí o něco podobného. „Uvidíme, jak se bude sezóna vyvíjet. Rozhodně budu rád, když přispěju nějakými góly nebo nahrávkami. Důležité však bude, aby se vyhrávalo.“

Hokejový život tohoto hráče začal velmi specificky. Brusle poprvé oblékl na Spartě, většinu svého času však strávil v jiném pražském klubu, ve Slavii. Sympatizuje však více Spartu. „Rozhodně Sparta. Jeden ročník jsem hrál za Spartu v áčku, takže to spíše cítím ke Spartě,“ uvádí věci na pravou míru hráč, který má na svém kontě extraligové starty.

„V mládeži jsem hrál ve Slávii až do juniorů, jelikož se to tam v té době dělalo líp, tedy co se týče tréninku mládeže,“ říká urostlý hráč.

V sedmnácti letech přišel velký zvrat. Mladý David Švagrovský totiž odešel do zámoří. „Bylo to pět let života, což asi nevymažu,“ směje se David Švagrovský. Získal jazykové schopnosti a nové zkušenosti. „Vzpomínám na to dobře. Myslel jsem si tedy, že to dopadne jinak, ale život jde dál a nedá se nic dělat. Byly tam nějaké zranění a podobně. Musím ale říci, že těch pět let bylo super,“ vypráví jedním dechem.

Jeho novým útočištěm mělo být Colorado. Samotnou slavnou NHL si ale v té době talentovaný mladík nikdy nezahrál. „Byl jsem ve čtvrtém kole draftovaný Coloradem. Dva roky jsem hrál nejvyšší juniorskou soutěž, tři sezóny pak normálně na farmě AHL s platnou smlouvou,“ vzpomíná na tehdejší dobu nyní sedmadvacetiletý útočník.

Jeho dobré výkony ho vynesly až do mládežnické reprezentace. Do výběru na mistrovství světa se sice nedostal, přesto odehrál pár zápasů za sedmnáctku, osmnáctku a dvacítku. „Nějaké turnaje jsem objel. S Martinem Vágnerem jsem se párkrát potkal právě někde v reprezentaci,“ říká.

Hokejisté zatím trénují na suchu. Na led si budou muset ještě nějakou dobu počkat. David Švagrovský se k týmu připojil v průběhu týdne. „V Hradci jsem již od úterka. Teď absolvuju trénink a přes víkend pojedu domů. V pondělí se sem zase vrátím,“ uzavírá rozhovor nová posila.


Foto: hcsparta.cz, medvedi.cz