Aktuální zprávy z klubu
čt 14.3.2019 | Adam Kodet | Foto: Ivo Dostál / HC Kometa Brno

Představení soupeře č. 2: V posledních duelech vládne Hradec

Play off je každou minutou blíž a blíž a napětí mezi fanoušky se každou chvílí stupňuje. Do vypuknutí očekávané čtvrtfinálové série chybí čtyři dny, zbývá tedy ještě špetka času na představení soupeře, který se Východočechům postaví už v pondělí. Tentokrát je třeba důkladně analyzovat vzájemné zápasy obou soků, kterým od začátku extraligového působení Mountfieldu HK vládla Kometa. V posledních dvou sezónách se ale karta úplně obrátila a nyní je to Hradec, který natahuje vítěznou šňůru proti svému moravskému soupeři.

Vstupenky na 1. a 2. čtvrtfinále

V prvních čtyřech sezónách se střetnutí Hradci proti Brnu rovnalo téměř noční můře. Moravané opanovali celkem jedenáct ze šestnácti případů a tato nelichotivá bilance kulminovala ve vyhrocené semifinálové sérii play off 2017. I když se Mountfield rval srdnatě, ani on nezastavil jízdu Brňanů. Jako jediný ji však na cestě k titulu dokázal výrazněji potrápit, sérii nakonec prohrál 2:4. Začátek následujícího ročníku zastihl v lepší formě opět Brno, od toho momentu se ale karta začala obracet.

Od té chvíle totiž Lvi poráží tým z jihomoravské metropole jako na běžícím páse. Aktuální vítězná série se zastavila na čísle 7, navíc čtyři z těchto triumfů se odehrály v DRFG Areně, která se dlouhé roky zdála jako nedobytná pevnost. Body si odtud Východočeši odvezli poprvé až na devátý pokus! Ani tato bilance však nezaručuje úspěch Východočechů, Brno jim totiž v historii uštědřilo hned dva historické debakly. V semifinálové sérii 2017 deklasovala Kometa doma Hradec v poměru 8:0, v lednu 2015 zase musel Mountfield zkousnout nejvyšší domácí porážku 0:7, která přišla od stejného soupeře.

Navzdory těmto divokým výsledkům ale vzájemné souboje často patří brankářům. Strážci obou svatyní si připsali celkem 11 čistých kont, ve 21 případech byl na jedné nebo druhé straně jako nejlepší hráč utkání zvolen právě gólman. Pokud zápas došel do prodloužení, body si oba soupeři rozdělili spravedlivě, v nájezdech je ale stoprocentně úspěšný Hradec. Nejlepšími střelci ve vzájemných duelech na straně Lvů jsou Lukáš Cingel a Radek Smoleňák, kteří zapsali celkem šest přesných zásahů. Na druhé straně se nejlépe vedlo Hynku Zohornovi se sedmi zářezy, ze současného kádru je na tom nejlépe s pěti brankami Jan Hruška.

Letos Hradec daroval Kometě pouhý bod

7. kolo, 5.10. 2018, Mountfield HK – HC Kometa Brno 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
První letošní měření sil se odehrálo na hradeckém zimním stadionu hned v pátém kole. Skóre zápasu otevřeli hned záhy hosté, za Mountfield kontroval v šesté minutě Lukáš Cingel. Podobná situace se opakovala ve druhé periodě, kdy šel Hradec do vedení, hned vzápětí ale Kometa srovnala. Lvi rozhodli o plném bodovém zisku dalšími dvěma góly ve třetí třetině, zajímavostí utkání bylo, že Mountfield skóroval čtyřikrát z přesilovky, což se stalo teprve potřetí v hradecké extraligové historii. Navíc se po tomto triumfu dostal úplně poprvé do čela extraligové tabulky!

20. kolo, 18.11. 2018, Mountfield HK – HC Kometa Brno 6:3 (3:2, 1:0, 2:1)
Kvůli přehození pořadatelství se i druhé vzájemné utkání konalo v ČPP Aréně a co se týče dělby bodů, dopadlo úplně stejně jako to první. První třetina byla gólově nejbohatší, Hradec opět rychle po úvodním hvizdu inkasoval. Dvěma brankami během 29 sekund ale průběh obrátil ve svůj prospěch a nakonec přidal ještě další tři zásahy. Dvakrát se po své klasické práci v brankovišti prosadil Radek Smoleňák, který se letos stal osudovým soupeřem pro brněnské brankáře. Na druhé straně se dvakrát trefil Alexandre Mallet.

33. kolo, 7.1. 2019, HC Kometa Brno – Mountfield HK 4:5sn (1:1, 0:1, 3:2 – 0:0 – 0:1)
V prvním střetnutí na brněnském ledě to jiskřilo hned od začátku. Jako první se opět radovali Moravané, po dvou po sobě jdoucích brankách po důrazu před brankou se ale opět mohl radovat Radek Smoleňák. Další průběh přinesl několik vyhrocených soubojů a potyček a také gólové hody ve třetí části. Dvakrát mířil přesně od modré sváteční střelec Tomáš Malec, za Hradec skórovali Petr Koukal a Radovan Pavlík. A když už to pro Hradec vypadalo na další tříbodový zisk, při power play srovnal na 4:4 Martin Zaťovič. Nájezdy patřily brankářům, ujal se pouze jediný. K radosti příznivců Mountfieldu to byl Filip Pavlík, který rozhodl o dvou bodech pro Východočechy.

46. kolo, 19.2. 2019, HC Kometa Brno – Mountfield HK 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Poslední letošní vzájemný duel přinesl další emocemi naládovaný zážitek. Hradečtí o sedmé výhře proti Kometě za sebou rozhodli dvěma slepenými góly v první třetině, kdy si nejprve po nabídce Lukáše Cingela srazili Brňané puk do vlastní branky a poté se přesnou střelou nad rameno prosadil kdo jiný než Radek Smoleňák. V první periodě se Kometa nezmohla na jedinou střelu na branku. Radek Smoleňák nakonec přidal ještě jednu trefu ve vlastním oslabení, Brandon Maxwell v hradecké brance si připsal premiérové čisté konto v dresu Mountfieldu. V utkání navíc debutoval osmnáctiletý Petr Poppel, černou kaňkou utkání byla zranění dvou klíčových centrů Petra Koukala a Michala Dragouna.