Aktuální zprávy z klubu
so 28.5.2016 | Klára Petrásková | Foto: Michal Eger

Představujeme nové hradecké tváře – zkušenosti ze zámoří i mezinárodní scény

Začátkem května oznámilo vedení Mountfieldu HK veřejnosti první posily pro následující sezónu. Do kádru Východočechů přišli gólman Patrik Rybár, obránci Martin Bača, Jindřich Barák, Blaž Gregorc, Martin Štajnoch a útočník Richard Jarůšek. Pojďte se spolu s námi podívat, jakými směry se až doposud ubíraly jejich kariéry, a získat tak o nových hradeckých tvářích před sezónou 2016/17 podrobnější přehled.

Patrik Rybár – mladý reprezentant mezi brankáři

Poté co v Hradci Králové skončil po jedné sezóně Adam Svoboda, se vedení Mountfieldu rozhodlo přivést k brankářské dvojici Ondřej Kacetl – Jaroslav Pavelka třetího mladého gólmana. Stal se jím dvaadvacetiletý rodák ze slovenské Skalice Patrik Rybár. Pro mladého strážce svatyně se jedná o první zahraniční angažmá, neboť až doposud chytal pouze za slovenské kluby.

V mládežnických kategoriích vystřídal Rybár kromě mateřského celku HK 36 Skalica i HK Spišskou Novou Ves nebo HC Slovan Bratislava. Právě ve Slovanu poprvé přičichl ke slovenské nejvyšší soutěži a seniorskému hokeji vůbec. Po krátkém působení v několika klubech druhé nejvyšší slovenské ligy se v sezóně 2014/15 prosadil v mužstvu SHK 37 Piešťany hrající slovenskou extraligu, kde zůstal až do svého příchodu pod Bílou věž. Patrik Rybár má zkušenosti i z mezinárodní scény – s reprezentací U18 se zúčastnil MS 2011 a za seniorský výběr Slovenska doposud odchytal dva zápasy.

Martin Bača – bek s bohatými zahraničními zkušenostmi

Další hradeckou zahraniční posilou se stal slovenský bek Martin Bača, jenž v únoru oslavil své sedmadvacáté narozeniny. Odchovanec Liptovského Mikuláše si poprvé vyzkoušel dospělý hokej v sezóně 2006/07 právě ve svém mateřském klubu. Ve stejné sezóně si Bača připsal i mezinárodní start, když se se slovenskou reprezentací U18 zúčastnil mistrovství světa. Krátce také působil v MHK Ruzomberok.

Po ročníku stráveném v zámořské QMJHL (Moncton Wildcats a Shawinigan Cataractes) se opět vrátil na Slovensko, kde několik sezón působil v barvách HK 32 Liptovského Mikuláše a HK Nitry. Před sezónou 2014/15 přišel Martin Bača ke znojemským Orlům a dva ročníky s nimi brázdil ledy týmů hrajících mezinárodní EBEL ligu. Hokejové kroky ho nyní dovedly do Hradce Králové a poprvé v kariéře si vyzkouší českou nejvyšší hokejovou soutěž.

Jindřich Barák – donedávna defenzivní stálice Skalice

Defenzivní řady týmu působícího na soutoku Labe a Orlice se v květnu rozšířily i o pětadvacetiletého zadáka Jindřicha Baráka. Pražský rodák začal svůj hokejový život ve Slavii Praha, kde v mládežnických i seniorských výběrech působil až do sezóny 2011/12. Během tohoto angažmá si Barák vyzkoušel i hostování v týmech HC Havlíčkův Brod a HC Berounští Medvědi a krátce si zahrál i kanadskou WHL (Red Deer Rebels).

Další kroky českého obránce vedly na Slovensko, konkrétně do mužstva HC 36 Skalica. Ve slovenském klubu nakonec strávil celkem čtyři ročníky, když mu v sezóně 2014/15 příliš nevyšel krátký návrat do Slavie. Někdejší reprezentant českého výběru do osmnácti let má před sebou nyní novou výzvu – prosadit se v kádru Mountfieldu HK.

Blaž Gregorc – ostřílený slovinský reprezentační zadák

Posila v osobě Blaže Gregorce je hradeckým fanouškům dobře známa – před příchodem pod Bílou věž totiž šestadvacetiletý Slovinec z Jesenice působil tři roky v Pardubicích. Obránce Gregorc je velkým světoběžníkem, za svou hokejovou kariéru vystřídal nejen mnoho klubů a hokejových lig, ale i zemí, nabral tak nepřeberné množství zkušeností. Mládežnická léta strávil Gregorc ve slovinském klubu HK Bled a švédském celku Södertälje SK, kde hrál několik sezón a přidal mnoho startů i za seniorský výběr. Při tomto angažmá si vyzkoušel i hostování v dalších švédských klubech (Nyköpings HK a Växjö Lakers HC).

Před příchodem do České republiky odehrál ještě sezónu za tým Odense Bulldogs hrající Metal Ligaen – nejvyšší hokejovou ligu v Dánsku. Blaž Gregorc patří k pravidelným reprezentantům Slovinska, v jeho barvách se doposud zúčastnil šesti mládežnických MS v Divizi 1A a 1B a stejného počtu seniorských MS, přičemž ve třech případech bojoval slovinský tým v elitní skupině. Gregorc se na mezinárodní scéně dostal až na vrchol – v roce 2014 si totiž ve slovinském dresu zahrál na Olympijských hrách v Soči.

Martin Štajnoch – mistr slovenské Tipsport extraligy

Čtvrtým přírůstkem do východočeské obrany se stal pětadvacetiletý Slovák Martin Štajnoch, který svou hokejovou kariéru odstartoval v MHC Prievidza, kde strávil velkou část svého mládežnického působení. Před sezónou 2008/09 se upsal Slovanu Bratislava, v němž si vyzkoušel jak slovenskou nejvyšší soutěž, tak KHL. Během tohoto působení hrál také dva roky za juniorský Team Slovakia. V barvách Slovanu vydržel Štajnoch celkem sedm let a v sezóně 2011/12 pozvedl nad hlavu pohár pro vítěze slovenské extraligy.

V ročníku 2015/16 si Štajnoch vyzkoušel první angažmá v zahraničním klubu, a to v Pardubicích, kde byl s 20 kanadskými body neproduktivnějším obráncem. Slovenský reprezentant a účastník tří mládežnických MS si pro následující sezónu vybral nové působiště – bude se znovu prát v české Tipsport extralize, tentokrát ale za tým Mountfield HK.

Richard Jarůšek – účastník MS 2016 a juniorský mistr ČR

Zatím jediným nově příchozím útočníkem se stal čtyřiadvacetiletý Richard Jarůšek, jenž své hokejové dětství prožil v Kometě Brno. Z moravského klubu odešel Jarůšek na rok do Saginaw Spirit (OHL) a po návratu do Česka zamířil do klubu HC Orli Znojmo. V něm si kromě prvních startů v seniorském hokeji připsal i vítězství v Extralize juniorů (2010/11) a od sezóny 2011/12 hrál se Znojmem EBEL ligu.

V ročníku 2013/14 byl na hostování v Mladé Boleslavi, s níž vyhrál 1. ligu a pomohl tak klubu k postupu do Tipsport extraligy. V Mladé Boleslavi se Jarůškovi zalíbilo a přesunul se do tamního klubu na dva roky, během nichž krátce hostoval v Jihlavě a Litoměřicích. Mladý forvard se kromě mládežnických reprezentačních výběrů objevil v sezóně 2015/16 i v seniorské reprezentaci a Hradec tak do svého mužstva získal mimo jiné hráče se zkušenostmi z mistrovství světa.