Akademie ČH
st 16.10.2013 | Martin Voltr

Představujeme patrony mládeže: Mladší dorost – Jaroslav Kudrna

Jediný z hokejistů Mountfieldu, který pochází z Hradce Králové, zapadl do extraligového týmu skvěle. Už stačil prokázat, že umí sbírat důležité body, ale věk i nasbírané zkušenosti ho předurčují také k roli mentora – jak pro mladší hráče v A-týmu, tak i pro východočeské hokejové naděje. Právě Jaroslav Kudrna je pro letošní sezónu patronem mladšího dorostu Královských lvů!

Jak se zrodila vaše role patrona právě u mladšího dorostu?
Trenér Tomáš Martinec mi slíbil za každý vyhraný zápas večeři… (směje se) Ne, teď vážně. Známe se, hráli jsme spolu ještě v Pardubicích v jedné lajně a občas nám to i šlo. Tak si na mě vzpomněl, že bych mohl klukům občas něco ukázat a předat jim zkušenosti. Jsem tam od toho, aby viděli, že i z Hradce se mají šanci někam dostat. Občas se přijdu podívat na zápas, a když se třeba nepovede, řeknu jim nějaké poznatky. Spíš ale sloužím jako motivační prvek a snažím se je povzbudit, od nějakých větších pokynů je tam samozřejmě trenér. Já bych musel chodit na trénink každý den, na což zatím není čas.

A jaké poznatky tedy ke hře týmu na začátku sezóny máte? Zatím se mu daří…
Teď je to super. Naposledy jsme měli liberecký víkend, kdy jsme je šmikli jak my, tak oni, tak i starší dorost. Když jsme v neděli odjížděli na zápas, bylo to ještě 0:0. Nakonec je ale načli a my staří jsme je pak dobyli u nich. Ještě budu muset klukům do Liberce zavolat nebo jim aspoň poslat smajlík, že Hradec je válec (směje se).

Jak se na vás vůbec kluci dívají? Když jste hrál v Hradci extraligu naposledy, ještě ani nebyli na světě…
Vidíte, to mě ani nenapadlo… (směje se) Ale na to se musíte zeptat jich. Já když jsem hrával v Hradci, vzhlížel jsem k pánům Řehákovi, Fejglovi, Melounkovi a podobně. Tyhle kluky Hradečáky jsme měli za pány hokejisty. Snažili jsme se dosáhnout jejich úrovně, nechali si od nich radit, a stejně tak já doufám, že si kluci rady ode mě vezmou k srdci a do hlavy. Zatím výsledky rozhodně nemají špatné a bude super, když v nich budou pokračovat a neusnou na vavřínech.

Bude z vás po konci aktivní kariéry trenér?
No… Třeba u svých dětí nevím, jestli bych je mohl trénovat. Mám dvě holky a už když s nimi jdu na tenis, jsou ze mě trochu na nervy. Ale ne, určitě by mě to bavilo a asi by člověk měl zkušenosti, které v kariéře posbíral, předat dál. Aby nezůstaly jenom ve mně, ale aby se vychovali i další hráči. V Hradci jsou šikovní kluci, proč by se v pozdějším věku nemohli prosadit a dostat šanci i v áčku? Pro všechny trenéry v mládeži je vždycky čest někoho vychovat, ať už do áčka, nebo ještě výš.

Patroni mládeže
Junioři – Jaroslav Pavelka
Starší dorost – František Ptáček

» Mladší dorost – Jaroslav Kudrna «

K jakým sportům své dcery vedete? Kolik jim vůbec je?
Dvanáct a sedm. Nějaké sporty s holkama děláme, ať už to je ten tenis, starší se dala na atletiku, mladší na aerobic. Jsem rád, že teď můžu být doma a dohlížet na ně, chodit se koukat. Je to supr.

Neříkejte ale, že když byly menší, nehrály si aspoň s hokejkou a míčkem.
Ale jo, však pro ně ještě doma v garáži máme nařezané hokejky. Spíš u nich ale odmala vyhrávaly jiné sporty, badminton a podobně. Asi bych ani nechtěl, aby se daly na hokej. Hlavně jsem rád, že jsou do toho teď zapálené, je dobře, že něco dělají. Mám to doma pod kontrolou (směje se). Vedeme je ke sportu, ale je na nich, aby si samy vybraly. Že bych je k tomu nějak honil, to ne. Mě k tomu třeba táta vedl větším bičem a rodičům za to samozřejmě patří dík. Dneska je ale trochu jiná doba, navíc na holky je táta trochu mírnější, takže to tolik neprožívám. Ať si samy vyberou, co je baví.

Co obecně říkáte na to, když děvčata hrají hokej?
Ač je to trochu tvrdší sport, do těla se tam nehraje… Když jsem chodil v létě na tréninky s juniorkou, byla tam s námi Simona Studentová. A ta byla výborná. Čuměl jsem, jak ji to bavilo. Někomu ubírat koníčka vůbec nemá cenu, navíc fanoušci si za nimi cestu taky najdou. A ženské dneska dělají všechno, takže proč by nemohly hrát hokej… (směje se)