Aktuální zprávy z klubu
st 3.12.2008 | Michal Luňák

Předvánoční besedy s hráči se zúčastnilo 80 dětí

V rámci akce „Na Mikuláše na hokej“ se uskutečnila ve sportovní ZŠ Štefánikova v úterý 2. 12. 2008 beseda hráčů HC VCES s dětmi na téma „co mi hokej přinesl do života“. Této akce se za hradecký hokejový klub zúčastnili generální manažer Roman Višňák, trenér Pavel Pazourek a hráči Martin Filip, Filip Luňák, Jaroslav Roubík, Martin Táborský a Jakub Luštinec. Během hodinové besedy se po počátečním ostychu žáci hokejových tříd rozjeli a hráči dostávali jeden zajímavý dotaz za druhým. Po skončení diskuze následovala autogramiáda hráčů a rozdání slíbených padesáti volných vstupenek na středeční utkání s Duklou Jihlava. Samým závěrem přiblížil spolupráci hokejového klubu a sportovní základní školy také její ředitel Mgr. Roman Polda.

Ředitel sportovní ZŠ Štefánikova Mgr. Roman Polda vysvětluje co vše obnáší hokejové třídy a jak fungují. ,,Hlavní hokejové třídy jsou pro nás na druhém stupni. Jsou to čtyři třídy což znamená od šesťáků až po deváťáky. Jsou to vyloženě chlapecké třídy a jejich specifikum spočívá v tom, že mají upraven rozvrh hodin tak, aby jim bylo dvakrát týdně umožněno trénovat dopoledne a dvakrát odpoledne. Pak zde máme také čtvrtou a pátou třídu které sice ještě nemají status hokejových tříd, ale my už si ty chlapce připravujeme a stahujeme z okolních škol i měst. Máme zde chlapce i z Náchoda například.“

Jaká je spolupráce mezi školou a hokejovým klubem? ,,Já bych řekl že ta spolupráce je skoro až ideální. Vše probíhá na základě neustálých konzultací a telefonátů pokud je nějaký problém. Prostě stále se něco dolaďuje, ale hlavní je, že obě strany mají stejnou snahu vše řešit. Pro nás každý rok začíná již vlastně v květnu. Tam se začíná již připravovat rozvrh který bude platit pro kluky od začátku příštího školního roku. Klub má nějaký tréninkový rámec a my naopak povinnou látku kterou musíme do žáků dostat. Takže se to slaďuje již dostatečně s předstihem. Vše si musí sednout a pak jsou vytvořeny dobré podmínky pro žáky. Komunikace mezi vedením školy a metodikem mládeže Petrem Luštincem je na vynikající úrovni. O hokejové třídy projevuje velký zájem i generální manažer klubu Roman Višňák.“

Základní škola Štefánikova je od ČEZ stadionu daleko vzdálenější než jiné základní školy. Proč tedy právě tato škola spolupracuje s klubem? ,,Tak já si nemyslím že by byl v tomto problém. Od zimního stadionu se kluci dopravují autobusem prakticky až přímo ke škole. S žáky čtvrté a páté třídy jezdí z bezpečnostních důvodů buďto učitel nebo vychovatelka. Pro druhý stupeň toto neplatí, jelikož ani sami žáci o to nestojí (směje se). Na otázku proč zrovna naše škola odpovím tak, že vše je věc jednání. On hokej je prakticky jediným sportem kdo si drží hokejové třídy. Jiná sportovní odvětví na tom nijak nelpí a nebo ne v takové míře jako hokejisté. My jsme našli společnou řeč a já jsem rád, že naše základní škola takto s hokejovým klubem spolupracuje,“ vysvětluje ředitel sportovní ŽŠ Štefánikova Mgr. Roman Polda.

Jaký měl on sám pocit z úterní besedy? ,,Byl to zážitek nejen pro žáky ale i pro mě. Jediné co mě mrzí je to, že to byl nápad hokejové klubu a ne školy (směje se). To co se zde odehrálo je takové ovoce spolupráce. Z hráčů zde byl dnes Jakub Luštinec a to je takový náš produkt pokud to tam mohu nazvat. Mojí snahou je zřízení takové hokejové síně slávy naší školy. Pár známých hokejistů již hraje seniorský hokej. Teď máme ve škole 111 hokejistů, takže to je vlastně každý šestý žák naší školy. Čili zřízení síně slávy by bylo prospěšné,“ uzavřel Mgr. Roman Polda.

Střípky z diskuze:

Martin Filip: hokejovou tašku na kolečkách mohou mít hráči nad třicet let.
Jaroslav Roubík: hokejka může být drahá jak chce, ale sama branku nevstřelí.
Trenér Pavel Pazourek: dotaz - poslouchají hráči? Odpověď - no vždy to ideální není.