Preview k zápasu
čt 7.12.2017 | Radek Staněk

Proti Vervě zatím bez výhry. V Litvínově to chce Hradec změnit

Náročný program hokejistů Mountfieldu pokračuje, po šichtě ve Zlíně je čeká další náročný zápas. Tentokrát na druhé straně republiky, jejich soupeřem bude Litvínov. Tomu se sice letos příliš nedaří, ovšem nad Hradcem dokázala Verva v letošním ročníku zvítězit v obou vzájemných zápasech. Tento fakt se svěřenci Václava Sýkory pokusí změnit v pátek večer, utkání na Zimním stadionu Ivana Hlinky startuje v 17:30.

HC VERVA Litvínov – Mountfield HK, pátek od 17:30: ON-LINE

Hradečtí jsou v zápasové permanenci téměř neustále, k tématu možné únavy promluvil Martin Látal. „Já jsem kvůli zranění nějaké volno měl, takže jsem si trochu odpočinul. Ale vím, že kluci toho mají dost. Je to nezvyk, nepamatuji si sezónu, kdy by se hrálo tak často za sebou,“ potvrzuje rychlý forvard, který ale v náročném programu vidí i pozitiva. „Je to těžké, ale aspoň se nemusí tolik trénovat. Je lepší hrát zápasy, než mít jen trénink,“ hlásí hradecká dvaašedesátka.

Nyní čeká Východočechy zápas v Litvínově, který rozhodně nebude jednoduchý. „Oni hrají v podstatě play off, protože liga je hodně vyrovnaná. Ale to se týká skoro všech týmů, každý bod je potřeba. Očekávám těžký a urputný zápas, bude to boj,“ předvídá dvougólový střelec ze Zlína a všímá si skutečnosti, že jádro Vervy je už delší dobu pohromě. „Hrají spoustu let v podobném složení. Ve Viktoru Hüblovi mají velkou oporu i zkušenost. Samozřejmě je to dobré mužstvo a to, že nehrají na čele, neznamená, že jim chybí kvalita,“ nepochybuje bývalý hráč Mladé Boleslavi.

Ve čtvrtek se k Hradci připojila velká posila, Radek Smoleňák. Co říká Látal na novou akvizici? „První dojem byl super, já Radka už nějakou dobu znám, potkávali jsme se hodně na Kladně. Můžeme od něho očekávat dvě věci. Góly, protože ty umí střílet, hlavně z předbrankového prostoru. O tom říká, že je to jeho kancelář, takže tam bude silný. A poté hru do těla a když na to přijde, tak i bitku,“ vypočítává Martin Látal přednosti nového útočníka.

Po třech venkovních prohrách se Verva vrací domů

Litvínovu se letos příliš nedaří, ovšem v půlce listopadu se zdálo, že by pro něj mohly nastat lepší dny. Během pěti dnů dokázal vyhrát tři duely a pomýšlel na postup vyrovnanou tabulkou. Ovšem poté přišlo jediné vítězství z pěti zápasů, všechny čtyři prohry se udály na venkovních stadionech. Aktuálně se tak Verva nachází na 13. místě se ziskem 32 bodů.

Poslední zápasy Litvínova
Pardubice – Litvínov 5:1
Litvínov – Vítkovice 2:1p
Brno – Litvínov 6:2
Plzeň – Litvínov 5:1
Liberec – Litvínov 4:3p

Přitom úplný začátek soutěže měl Litvínov velmi dobrý, ze tří zápasů vytěžil šest bodů. Poté ho však zasáhla série devíti porážek v řadě, která vyvrcholila debaklem 3:7 ve Vítkovicích. Od té doby střídá Verva minisérie výher a následných proher, které jí nedovolují se trvale odlepit ode dna extraligové tabulky.

Naopak Mountfield se již delší dobu vyhřívá na 2. pozici, kterou nyní obsazuje s 57 body. Na první Plzeň ztrácí 6 bodů, stejný počet pak od něho dělí i třetí Oceláře. Poslední tři zápasy východočeského týmu dospěly do prodloužení, Hradec v nich vyválčil pět bodů. Poslední dva se urodily ve Zlíně, kde Hradečtí ukončili čekání na výhru, které trvalo tři a půl roku.

Hradec letos na Litvínov ještě nevyzrál

kolodatumdomácíhosté
3. út 12.9.2017 Litvínov Mountfield HK 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)   
16. ne 22.10.2017 Mountfield HK Litvínov 4:5sn (1:0, 2:3, 1:1 – 0:0)   

Přestože se oba soupeři nacházejí na opačných pólech tabulky, vzájemná střetnutí tomu neodpovídají. K tomu prvnímu došlo již ve 3. kole a Verva doma zvítězila 3:0. Hradec tak byl tehdy přikován na dno tabulky. Ovšem do zápasu pod Bílou věží v 16. kole se šlo v naprosto odlišném rozložení sil. Mountfield do něho nastupoval se sérií sedmi výher v řadě a roli favorita dlouho potvrzoval, když ve 30. minutě vedl už 3:0. Ovšem hosté se vzepjali k velkému obratu a po čtyřech brankách zachraňoval alespoň bod Petr Koukal. Ten druhý uzmula Verva v nájezdech.

Litvínov táhnou tradiční opory

Litvínovský hokej se může dlouhodobě spolehnout na své obvyklé opory a nejinak je tomu i letos. Nejproduktivnějším hráčem je zkušený Viktor Hübl, který má na svém kontě 14 bodů (6+8). V útoku mu kryje záda další klubový inventář, František Lukeš s 12 body (4+8), následuje Martin Hanzl a jeho 11 bodů (2+9). Za zmínku jistě stojí také přínos exhradeckého Briana Ihnačáka, který sice Vervu posílil v průběhu sezóny, ovšem ve 13 zápasech získal solidních 10 bodů (4+6).

V obraně opět září Karel Kubát, se 14 body (4+10) pátý nejproduktivnější bek soutěže. Druhou sezónu na Stadionu Ivana Hlinky absolvuje norský bek Daniel Sørvik, letos zatím nastřádal 9 bodů (3+6). Čerstvým vyztužením zadních řad je zkušený Jiří Hunkes. Ten stihl zatím odehrát jen dva mače, ovšem se třemi asistencemi.

Tyče Vervy stráží převážně Michael Petrásek, který letos ve 23 zápasech drží průměrnou úspěšnost zásahů 92,3 %. Čtyřikrát vychytal čisté konto, více jich mají na účtu jen olomoucký Branislav Konrád (6) a Patrik Rybár (5). Petráskovi kryje záda další bývalý hráč Mountfieldu Pavel Kantor. Ten se do branky dostal šestkrát, jeho úspěšnost činí 85,03 %.

Statistické okénko – Litvínov…

  • … má nejhorší útok v extralize, zatím nastřílel pouze 59 branek. Hradec jich nasázel o dvacet více.
  • … má druhé nejhorší využití přesilových her s úspěšností 12,95 %. Třetí Mountfield drží úspěšnost 19,66 %.
  • … a to navzdory faktu, že odehrál druhý nejvyšší počet přesilovek – 139.
  • … rozdal soupeřům nejvíc hitů ze všech týmů v soutěži, konkrétně 362, což činí v průměru na zápas 12,93.
  • …je čtvrtým střelecky nejpilnějším týmem extraligy. Na branku soupeře vyšle v průměru 29,17 střel.
Sestavy z minulého utkání
Petrásek – Hunkes, Kubát, Gula, Doudera, Sørvik, Baránek, Sklenička – Gerhát, Hübl, Nejezchleb – Černý, Ihnačák, Vandas – Trávníček, Hanzl, Jánský – Matoušek, Válek, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.
Rybár – Vydarený, Pláněk, Gregorc, Cibulskis, Graňák, Zámorský, F. Pavlík – Berger, Dragoun, Köhler – Kukumberg, Džerinš, Látal – Červený, Koukal, Cingel – Miškář, Tuominen, R. Pavlík. Trenér: Václav Sýkora.