Aktuální zprávy z klubu
so 21.3.2020 | Petr Koval, Jan Vavřina | Foto: Jan Homolka, Pavel Kacerovský / ČEZ Motor České Budějovice

Rytíře nahradí Motor. Jiří Šimánek ale do Hradce nepřijede

Kvůli koronaviru byla Tipsport extraliga předčasně ukončena a poprvé od roku 1945 český hokej nepoznal nového mistra. Udělen byl pouze Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje, ten získal Liberec. Největší boj se tedy letos odehrával na opačném konci tabulky. O tom, kdo sestoupí, rozhodovala až poslední utkání. Nakonec extraligovou příslušnost ztrácí kladenští Rytíři, vystřídají je České Budějovice. Vrátí se tak pod Bílou věž jako soupeři bývalí kapitáni Hradce?

Po odehrání základní části skončil Mountfield HK na osmém místě a putoval do předkola, kde měl poměřit své síly s karlovarskou Energií. Odehrány byly pouze dva zápasy a okolnosti způsobily zastavení celé soutěže. Pandemie koronaviru zasáhla z mnoha úhlů takřka celý svět a hokejové soutěže nevyjímaje. Letošní 27. ročník nejvyšší ligy v České republice tak zůstal poprvé od druhé světové války bez vítěze.

Udělen byl pouze Prezidentský pohár pro vítěze základní části, který podruhé v řadě získali Bílí Tygři. Sezóna 2019/20 nabídla poprvé přímý sestup posledního celku. O pádu či setrvání v Tipsport extralize rozhodoval až boj v posledním střetnutí. Nakonec se do Chance ligy po roce vrátilo Kladno, s nímž měl Mountfield pozitivní bilanci. Tyto dva týmy se střetly v extralize celkem osmkrát a pouze z jednoho duelu vyšli Lvi bodově naprázdno. Postup do nejvyšší soutěže si naopak zajistil (nakonec díky suverénnímu vítězství v základní části) tým ČEZ Motor České Budějovice.


Jihočeši ovládli Chance ligu o 44 bodů a po sedmi letech se vracejí mezi elitu. Lvům tak přibyl místo Jágrova Kladna další atraktivní soupeř, divácky budou zápasy mezi těmito celky určitě prestižní. Fanouškovská základna Českých Budějovic je navíc co do počtu velmi bohatá, v uplynulé sezoně činila průměrná návštěvnost Budvar arény 5843 diváků, což je nejvíce ze všech týmů mimo nejvyšší soutěže v celé Evropě.

Postup pomohl vybojovat také exhradecký Jiří Šimánek, jenž pod Bílou věží působil v letech 2013-2018 a byl u historicky nejlepšího extraligového umístění Hradce Králové. Letošní ročník byl však pro bývalého kapitána Lvů tím posledním. Po 940 extraligových startech, ve kterých zaznamenal 426 bodů (227+199), se totiž rozhodl ukončit hráčskou kariéru. Hradečtí fanoušci tak svého oblíbence znovu na ledě ČPP Arény neuvidí.

Motor ztratil také svého druhého nejlepšího střelce Jana Veselého, pojistil si ale realizační tým. I v nejvyšší soutěži bude na budějovické střídačce kouč Václav Prospal. Definitivní rozhodnutí o budoucnosti Reného Vydareného ještě nepadlo, příznivci Lvů se tak třeba přece jen jednoho exkapitána na hradeckém ledě dočkají…