Ohlasy k zápasu
ne 24.2.2019 | Petr Šatalík, Jan Vavřina | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

S Libercem umíme hrát vyrovnaný zápas, soudí Dominik Graňák

Svůj tým řídil z obrany v pěti zápasech, kdy celek z města pod Bílou věží nedostal více než gól. V souboji o čelo tabulky s Libercem se na tuto šňůru navázat nepodařilo, přesto nelze mluvit o nepovedeném výkonu. Lvi odehráli s Bílými Tygry vyrovnaných padesát minut. V závěru však na Severočechy nestačili ani s příspěvkem svého kapitána, Dominika Graňáka, který na ledě strávil více než dvacet minut.

Dominku, přišli jste o sérii výher, jak je složité v Home Credit Areně hrát?
Vždy je to těžké, Liberec má výborný tým, hrají aktivní hokej, na nic nečekají. Z mého pohledu je to vždy zajímavější než hrát proti nějakému vyloženě defenzivnímu mužstvu. Když je to takhle otevřené a některému celku se podaří zápas otočit, tak si myslím, že je to divácky zajímavé. Mám taková utkání radši než taková, která jsou o jednom gólu.

Je jistá šance, že na Bílé Tygry narazíte v semifinále play off. Co je třeba udělat pro to, abyste v tomto duelu uspěli?
To je ještě taková dost hypotetická otázka. Je to strašně daleko, teď na to určitě nemyslíme. Ale víme, že Liberec je kvalitní tým, který nedá puk zadarmo. Radši udělají nějakou chybu z toho, že se snaží něco vytvořit, než aby se zatáhli a čekali. Jediná zbraň na to je také hrát aktivní sebevědomý hokej, protože tito kluci nikdy nedají nic lacino. Je tedy potřeba je vlastní aktivitou přinutit k tomu, aby nějaké chyby udělali. Tentokrát jich nevyrobili málo, šancí jsme několik měli, ale nedokázali jsme jich dost využít.

„Pátý gól nás trochu posadil na zadek.“

51 Dominik Graňák (o utkání s Libercem)

Budete odsud odjíždět s dobrým pocitem? Až na samotnou koncovku jste předváděli slušný hokej.
Ano, tak by se na to dalo dívat, jenže ten konec to výrazně kazí, zvlášť když dostanete šest branek, to už je dost. V předchozích pěti utkáních se nám dařilo hrát dobře defenzívně, nebo jsme prostě góly nedostávali. Tentokrát nám jich tam ale napadalo hodně. Ale z mého pohledu je důležité, že proti v současné době nejlepšímu týmu extraligy dokážeme hrát vyrovnaný hokej. Možná jsme v některých částech byli i lepší. Z tohoto pohledu je to pozitivní zjištění, zvlášť když uvážíme, že nejsme ani zdaleka v kompletním složení. Jedna věc je ta, že se musíme připravit na to, že někteří kluci už k dispozici nebudou, ale věřím, že minimálně tři z těch aktuálně zraněných na play off budeme mít. A rovněž jsme zjistili, že kluci, kteří přišli jako náhrada, hráli výborně. Takže to jsou pozitiva z tohoto utkání.

Když dal Jelínek gól, tak jste asi museli být po tom dobrém průběhu hodně zklamaní…
Po páté brance jsem už asi věděl, že je to konec, že zápas nedokážeme otočit, zbývalo už málo času. Taky nás to trošku posadilo na zadek. Ale teď už na to nemyslíme, nedá se s tím nic udělat. Možná to mrzí kvůli tomu, že zápas byl z naší strany dobrý, nebylo to tak, že bychom dali tři góly a zatáhli se a čekali, zda ubráníme dvoubrankový náskok.

Jeli jste sem třeba i s myšlenou porvat se o první místo po základní části?
Věděli jsme o tom, ale není to úplně naše priorita, vyhrát základní část. Víme, že nejdůležitější část sezóny je play off a první místo nezajišťuje účast ve finále. Takže z pohledu toho, že potom budeme mít lepší pozici pro domácí utkání, to je důležité, ale jinak to moc nerozhoduje. Samozřejmě to vypadá dobře pro fanoušky i klub, kdybychom vyhráli základní část, ale všichni bychom byli o mnoho radši, kdybychom uspěli v play off.

„Dostali jsme facku, do play off nejdeme s tím, že nás nic neohrozí.“

51 Dominik Graňák (po porážce s Bílými Tygry)

Co je tedy prioritou klubu? Umístit se v elitní čtyřce a vyřazovací část začínat doma?
Sám ani nevím, zda je důležité to třetí, čtvrté místo. Ne že by mi to bylo jedno, ale už jsem v kariéře asi dvakrát zažil, že jsme vyhráli základní část a pak jsme vypadli v prvním kole. Pouze jednou se mi stalo, že bychom vyhráli základní část i play off. Ale jinak jsou kolikrát ta mužstva z předkola rozběhnutá víc, než ty celky, které jsou po celou sezónu zvyklé vyhrávat, potom narazí na nějakou minikrizi a po dvou prohraných zápasech ztratí sezónu. Vyřazovací část je úplně jiná, jistě, vypadá to dobře, když je tým vysoko v tabulce, ale důležité bude play off.

Je asi důležité, že jste si i přes tuto porážku konečně dokázali, že umíte vítězit i venku, je to tak?
Přesně tak. To je podle mě určitě významné. Měli jsme s tím problém dost dlouhou dobu, trochu jsme to už měli i v hlavách. Ale teď nám paradoxně ta venkovní šňůra prospěla. Nemohli jsme přemýšlet o tom, že když teď prohrajeme venku, tak to pak napravíme doma. Byla to čtyři utkání po sobě a kdybychom neměli dobré výsledky, tak by se to na nás mohlo negativně odrazit.

Největší nepříjemností je asi ztráta Mislava Rosandiće…
To je asi nejnepříjemnější věc. Samozřejmě mohou být výkyvy ve formě jednotlivých hráčů, ale s tím se dá pracovat, jenže pokud si někdo přivodí zranění, při němž rekonvalescence trvá několik týdnů či měsíců, tak se nedá dělat nic. Takže nevím, jak na tom Mislav je, ale nevypadalo to tak, že by to mělo být něco lehkého. Na druhou stranu kluci, kteří naskočili na místo hráčů, kteří jsou zranění, hráli skvěle. Play off je o něčem jiném, ale s tím neuděláme nic.

Přesto lze pozitivně nahlížet to, že jste se vítěznou šňůrou dostali v tabulce do trháku, že?
Ano, první šestka je důležitá proto, že předkolo může vzít hodně sil a možná se to neprojeví ve čtvrtfinále ale určitě potom, když to mužstvo postoupí dál. Zvládli jsme zápasy se silnými soupeři, hráli jsme celkem slušně v obraně, dobře chytali kluci v bráně. Tentokrát jsme ale prohráli a dostali zase trochu facku, abychom do play off nešli s tím, že nám to fakt jde a nemůže nás nic ohrozit.