Akademie ČH
po 8.3.2010 | Martin Voltr

Starší dorost zahájí historické play-off

Ve stínu hradeckého A-týmu bojujícího mezi nejlepší prvoligovou čtyřkou se odehrávají napínavé okamžiky také na zápasech mládeže. A nemluvíme o juniorech, kteří zanedlouho zahájí kvalifikaci o extraligu. Řeč je o starších dorostencích, jenž pod vedením mladého trenéra Miloše Říhy vybojovali pro Hradec poprvé v historii účast v extraligovém play-off! Jak to již bývá, cestá byla trnitá a k postupu do vyřazovacích bojů bylo nutné zvítězit i v posledních dvou zápasech základní části. V nich se však ukázala výhoda domácího prostředí klíčovou a po výhře nad přímými konkurenty z Litvínova a Ústí nad Labem se tajný sen hráčů i trenérů proměnil ve skutečnost. Všichni se tak mohou těšit na osmifinálovou sérii s pražskou Slavií.

Jak si dorost vedl v základní části

Základní část Extraligy staršího dorostu byla složená ze dvou částí. Nejprve byly týmy geograficky rozděleny do tří skupin po osmi týmech, kde si každý s každým zahrál čtyřikrát. Hradec v této fázi nasbíral 33 bodů a i při bilanci 9-2-2-15 měl aktivní skóre 100:95. Nastřílel tak například víc gólů, než první Mladá Boleslav! To mu ale nestačilo a když se tabulka zlomila v půli, aby další část odehrály "slabší" a "silnější" týmy ze všech skupin mezi sebou, patřil právě do horší poloviny. Do druhé části se celkům počítaly pouze vzájemné zápasy s týmy, kterým bylo přisouzeno zahrát si ve stejné polovině. I z té horší ale měly nejlepší čtyři týmy zaručenou účast v play-off.

Ve druhé části se hradeckým mladíkům vedlo výborně a drželi druhou pozici na suverénním Vsetínem, ale v závěru přišla nepříjemná série pěti venkovních proher. Svou příslušnost do první čtyřky tak museli potvrdit v domácích zápasech, které se jim už podařilo ovládnout. V konečném zúčtování si třetí pozici vybojovali jen o bod před svými severočeskými soupeři z posledního víkendu. Oči pro pláč nakonec zůstaly hráčům Litvínova, na které vinou negativní vzájemné bilance s Ústím nad Labem zbyla jen pátá příčka. Na opačném pólu tabulky byla situace neméně zajímavá a o sestupujícím se taktéž rozhodlo až v posledním kole. Písku stačilo v zápase s Kometou získat jediný bod, což se mu přesně také podařilo, a tak Černý Petr zůstal hokejistům Třebíče. Jak byly boje vyrovnané, si můžete domyslet i za pomoci konečné tabulky.

Pohled do hradeckých statistik

Jediným hráčem, který se svým týmem absolvoval všech 50 zápasů, byl symbolicky kapitán Milan Valášek. V kanadském bodování ho ale předčili hned tři hráči. Daniel Filip, jenž byl ze stabilní hradecké sestavy nejméně vylučovaným hráčem díky pouhým 12 trestným minutám. Následně pak Zdeněk Čáp, který, ač na postu obránce, se stal nejpilnějším nahrávačem celého týmu a s bilancí 15+32 ovládl extraligové bodování obránců naprosto suverénním způsobem. A konečně pak Aleš Půlpán. Hradecký rychlík ve 49 utkáních skóroval sedmadvacetkrát a své bodové konto doplnil 30 finálními přihrávkami. V kanadském bodování celé extraligy mu za tento výkon patří pátá příčka. Ještě zbývá doplnit nejtrestanějšího hráče - tím se stal Vít Hradecký. Jeho 161 trestných minut se "neztratilo" ani v celkové extraligové tabulce, kde se uhnízdil na čtvrtém místě.

Ale nesmíme opomenout hradecké brankoviště, ve kterém se v průběhu sezóny vystřídali tři mladíci. Matěj Drajer si užil pouze jednu minutu ve vítězném utkání proti Liberci. Neoficiální post druhého brankáře patřil Michalu Mahdalovi, jenž nastoupil k 19 zápasům a z 512 střel inkasoval 49 gólů. O něco lepší statistiky měla hradecká jednička Jaroslav Pavelka. Ten se ve 36 zápasech přehoupnul přes dva tisíce odchytaných minut, jeho procentuální úspěšnost se zastavila na 90.87% a průměr obdržených branek stlačil na 2.99 za jedno utkání. Vychytal také jedno čisté konto a stejně jako Mahdal pomohl svým spoluhráčům i v útočné fázi, a to díky jedné asistenci.

Na slovíčko s hrdým kapitánem týmu

Bezprostředně po rozhodujícím zápase s Ústím nad Labem jsme krátce vyzpovídali Milana Valáška. Hradecký kapitán si v něm prožil nepříjemnou chvilku, když z trestné lavice sledoval úvodní gól v podání hostů, i radostné opojení, které zařídil definitivní pojistkou v poslední minutě utkání.

Jaké jsou pocity po vítězném zápase, který rozhodl o hradecké účasti v play-off?
Pocity jsou parádní, protože jsme dokázali něco, co se tady ještě nikomu nepodařilo. Dneska to byl skvělý týmový výkon a já za to klukům děkuju. Jarda Pavelka zachytal perfektně, hráli jsme kompaktně a týmově.

První gól zápasu ale vstřelil soupeř v přesilovce 5 na 3, když jsi seděl na trestné právě ty poté, co jsi podrazil ústeckého brankáře.
Já sem se kolem něj snažil jenom projet a trochu sem o něj zavadil... no a on si hnedka lehnul na zem. Šli jsme do tří a trochu mi zatrnulo. Viděl jsem, že kluci dobře brání, ale bohužel jsme z toho dostali gól. Ale když jsme otočili na 2:1, tak už jsem věděl, že to bude v pohodě.

Největší podíl na výhře měl Jiří Světlík, který právě dvěma brankami otočil nepříznivý stav.
Jirka to výborně odmakal, i když hrál se zraněním, protože ho bolelo rameno. Jsem rád že to překousl a vlastně nám zařídil vítězství.

Na tebe také bylo v posledních dnech dost ostrých zákroků. Jak jsi to zvládal?
No zvládal jsem to těžce, ale člověk musí počítat s tím, že dostane spoustu ran. Hokej prostě bolí, před bránou, všude. S tím se člověk musí naučit hrát.

Jak oslavíte historický úspěch?
Tak nějaká malá oslava proběhne, než začneme myslet na play-off. Tam se samozřejmě budeme snažit předvést co nelepší výkon. Trénovat jdeme hned v pondělí.

Miloš Říha: Cíl jsme splnili, ale chceme jít dál!

O rozhovor jsme požádali i trenéra starších dorostenců Miloše Říhu. Ten měl z úspěchu stejnou a možná i větší radost, vždyť nabídnutou příležitost vybudovat silný tým využil a na sklonku dorostenecké kariéry mnoha opor bude stát v čele hradecké střídačky ve vyřazovacích bojích.

Jaký byl rozhodující zápas z pohledu hradecké lavičky?
Tak zápas s Ústím moc krásy nepobral, což jsme čekali, že to bude spíše boj. Bylo jasné, že ústeckým hráčům stačí bod, a taky podle toho hráli. Hráli z obrany, bránili střední pásmo, takže bylo těžké se přes ně prosadit. My jsme byli možná až moc nervózní z toho, že musíme vyhrát za tři body a to ten zápas určitě ovlivnilo. Ale zvládli jsme to a jsme všichni hrozně štastní, hráči si to za tu bojovnost a pracovitost zasloužili. Všichni do jednoho.

Ještě nedávno jste měli poměrně slušný náskok na play-off, ale poté jste nezvládli několik venkovních zápasů a postup jste se museli rvát do poslední chvíle.
Bodů jsme ztratili zbytečně hodně. Ztratili jsme letos například dva zápasy v Písku a kdybychom měli ty body, tak by to určitě nebyly teď takové nervy. V poslední době se nám nedařilo zopakovat výkon z předešlého zápasu. V jednom dni jsme soupeře přehráli, jak výkonem, tak i výsledkově. Druhý den se nám to ale zopakovat nepovedlo, hráči nebyli tak soustředění a pokorní. I když třeba teď v Chomutově jsme hráli dobře, ale nedokázali jsme vstřelit gól ani z nejvyloženějších šancí, čímž jsme museli play-off uhrát na plný bodový zisk doma a asi to byla daň za to, že jsme některé zápasy v sezóně neodehráli na sto procent.

Necháte své svěřence oslavit tento úspěch?
Slavit zatím není co, i když je to alespoň v novodobé historii skutečně historický úspěch pro hradecký hokej a jsme rádi, že jsme to zvládli. V play-off chce přece uspět každý. Byl to takový náš tajný cíl, i když ta cesta byla docela dlouhá a těžká. No, dneska si to kluci asi trochu oslaví, ale v pondělí začneme zase trénovat, protože ve středu hrajeme první zápas.

Jak se dá vůbec tým takhle narychlo připravit?
Vlastně už ty poslední zápasy pro nás byly takové play-off, protože doma jsme museli všechny vyhrát. Ať už bychom doma ztratili bod s Chomutovem, Libercem nebo tenhle víkend v jednom z těch dvou zápasů, tak jsme do play-off nepostoupili. Takže jsme se prakticky připravovali pořád. Teď to spíš bude o zvolené taktice, disciplinovanosti, formě jednotlivců. Budeme pracovat spíš na nějakých taktických věcech, připravovat se na konkrétního soupeře, psychice hráčů a podobných věcech.

Vnímáte letošní play-off jako poslední možnost něco s tímhle týmem dokázat?
Těžko říct, jestli je to poslední šance tohoto týmu. Tvořili jsme jej dva roky, určitě se v budoucnu tihle hráči můžou potkat v juniorké kategorii, ale to uvidíme. Pro některé hráče je to taková odměna, hráli v této kategorii někteří tři roky. Vždy hráli o záchranu, takže je to pro ně určitě odměna a zároveň šance se víc prosadit.

Vaší práci jistě pomohla i reforma mládežnických soutěží, kdy mohli právě hráči narození roku 1992 zůstat v dorostu o rok déle.
Pomohlo nám to k tomu, aby ten tým zůstal zachován. My jsme ho budovali od začátku loňské sezóny, kdy se nám sem podařilo posílit o některé hráče. Po loňské sezóně jsme ale naopak museli nečekaně nahradit hráče, kteří nám odešli do Chomutova, ale ten kádr je z velké části převážně stejný jako v loňské sezóně. Kostra týmu je dlouhodobě stejná a hráči si play off zaslouží, bude to pro ně nová zkušenost a motivace.

V prvním kole narazíte na pražskou Slavii. Co lze očekávat od tohoto loňského mistra republiky?
Můžeme očekávat velmi kvalitní tým plný výborných hráčů, o čemž určitě hovoří jejich výsledky a to jak v loňské sezóně, tak letos.

Jak výrazné jsou v této kategorii rozdíly mezi soupeři? Může hrát patnáctý tým vyrovnaně s druhým?
V letošní sezóně jsme se Slávií zatím nehráli, takže nedokážu posoudit jejich současnou kvalitu, ale v loňské sezóně jsme s nimi odehráli dvě vyrovnaná utkání. Ale samozřejmě jsme si vědomi síly soupeře. Nicméně v play-off chce uspět každý, je jedno z kterého místa jdete, je to jiná soutěž než ta dlouhodobá.

Věříte si na náročného soupeře?
Na silnější soupeře se nám letos hrálo dobře, i v základní skupině jsme měli lepší bilanci s první čtyřkou než s ostatními týmy. I když, jak jsem říkal, Slávia je výborné mužstvo a těžko tam hledat velké slabiny. Určitě ale nebudeme říkat, že chceme někoho potrápit a podobně, chceme uspět a uděláme pro to maximum.

Dá se říct, že cíl pro letošní sezónu jste již splnili a další postup už by byl jen něčím navíc?
Cíl, který byl stanoven, jsme letos splnili s dlouhým předstihem. Jestli je play-off navíc se říct nedá, všichni jsme postoupit chtěli a teď když se nám to podařilo, musíme chtít uspět znovu!

Představení soupeře

Jak jste se mohli dočíst v rozhovoru, na Hradec Králové čeká v prvním kole play-off soupeř z nejsilnějších, a sice úřadující Mistr republiky, tým HC Slavia Praha. Ten se v letošní sezóně umístil na druhé příčce tabulky, když se na záda díval pouze suverénním Vítkovicím. Co lze od takového soupeře čekat? Na to nenašel odpověď Miloš Říha a ani my ji nemůžeme nabídnout. Nabídnout můžeme jedině stručné statistiky nejlepšího pražského týmu.

Hořkost porážky poznal poprvé až ve dvanáctém kole - prvních jedenáct totiž tříbodově vyhrál. Celkem se jeho bilance zastavila na 34 vítězstvích a 16 prohrách. Nejtěžší porážku připravili týmu trenéra Miloslava Pecky koncem ledna právě mladíci z Vítkovic (7:1), o týden později si naopak připsali největší gólový příděl na účet soupeře, když deklasovali Zlín 12:1. Poměr vstřelených a obdržených branek má Slavia podobný jako Hradec - 128:97 - ale dobře víme, že vzhledem k rozpůlení soutěže se nejedná o plně vypovídající statistiku. Nejproduktivnějším Slávistou pak byl útočník Václav Tomek. Jeho 40 kanadských bodů sice poměrně zaostává za špičkou extraligových statistik, ale to spíše svědčí o vyrovnanosti kádru mužstva z hlavního města.

Jízdní řád osmifinále play-off

Mládežnické vyřazovací boje mají pro fanoušky "dospěláckého" hokeje celkem atypický rozpis. Můžete totiž dvakrát prohrát a sezóna vám končí. To je způsobeno faktem, že dorostenecké i juniorské série se hrají pouze na dva vítězné zápasy. Novinkou letošní sezóny je pak klání týmů postoupivších ze čtvrtfinále v turnaji o titul Mistra České republiky. Ale vraťme se k prvním dvěma kolům - v nich se úvodní utkání hraje na ledě hůře postaveného týmu a druhé i případné třetí pak na půdě toho lepšího. Pro hradecké hráče to znamená, že se po krátké době představí opět doma - a to ve středu 10. března. Zápasy v pražském Edenu jsou pak naplánovány na pátek a sobotu.

Středa 10.3.: HC VCES Hradec Králové - HC Slavia Praha 16:30

Pátek 12.3.: HC Slavia Praha - HC VCES Hradec Králové 15:00

Sobota 13.3.: HC Slavia Praha - HC VCES Hradec Králové 15:00

Stejně jako na všechna utkání základní části jste i na play-off srdečně zváni. Nezapomínejte, že hokej není jen o výsledcích A-týmu. Vždyť někteří hráči současného staršího dorostu již nakoukli do soutěže dospělých a rozhodně se v ní neztratili. Pokud se i přesto na zápasy nedostanete, budou pro vás připraveny klasické textové on-line přenosy.

Vstup na zápasy v první hale hradeckého ČEZ Stadionu je tradičně zdarma. Přijďte povzbudit hradecké mladíky ve vyřazovacích bojích!