Rozhovory
so 16.1.2010 | Michal Luňák

Tomáš Alexa: ,,Chytat před domácím publikem bylo fantastické”

Podruhé za sebou se při zranění jedničky hradeckých hokejistů Filipa Luňáka postavil do branky osmnáctiletý mladík Tomáš Alexa a opět potvrdil, že důvěra trenérů je na místě. Za pomoci svých spoluhráčů předvedl další spolehlivý výkon a podílel se na porážce Medvědů v poměru 3:1. ,,Měl jsem to stejně jako v Benátkách hodně ulehčené, kluci hodně dobře bránili,“ nechal se po utkání slyšet hradecký brankář. Ten v sezóně nastoupil již za čtvrtým týmem a doufá, že mu to pomůže zejména v boji juniorů o extraligovou příslušnost v nadcházející sezóně. ,,Jsem rád, že mohu sbírat zkušenosti, které se mi budou hodit v juniorské baráži.“ Tímto dává Tomáš Alexa jasně najevo, co je jeho hlavním cílem letošní sezóny. Vybojování juniorské extraligy je potřebné zejména pro přípravu dalších mladíků pro seniorský tým a tato soutěž v Hradci již druhou sezónu absentuje.

Dva zápasy a šest bodů to je povedený záskok za Filipa Luňáka.
Těch šest bodů je na tom to nejdůležitější. Na mém výkonu zase tak nesejde, hlavní jsou body. Do konce již není mnoho kol a chceme skončit do čtvrtého místa.

Který zápas byl pro tebe těžší. V Benátkách, či ten dnešní s Berounem?
Ten v Benátkách byl asi těžší, bylo tam daleko více střelby. My jsme však v obou zápasech hráli skvěle bránili a já nemusel řešit žádné složité situace. Jedině když jsem si jí sám udělal, jako při té střele na konci zápasu. Celkově ale to bylo asi těžké stejně. V Benátkách to byla premiéra a dneska to zase bylo těžké potvrdit a navíc před domácím publikem.

Jaké bylo chytat před domácím publikem?
Bylo to fantastické. Když se přijde podívat nějakých 1500 diváků a vy se jim můžete odvděčit výhrou, tak to potěší. Bylo to takový…no prostě hezký.

Zdálo se, že Beroun nebyl příliš nebezpečným soupeřem.
Oni tam neměli skoro žádné vyložené šance. Výborně jsme bránili, takže v tom jsem to měl zase hodně ulehčené. Nejsložitější tak pro mě bylo neudělat nějakou hloupou chybu a navázat na ty Benátky.

Nemrzí Filipa Luňáka, že tým nebrání tak zodpovědně i když je v brance on?
Ještě se o tom Filip nezmínil, ale je to pravda (směje se). Kluci vědí, že mi je osmnáct roků a tak o mě mají strach a hrají fakt perfektně dozadu. Kdyby teď dvakrát chytal Filous a oni takhle bránili, tak má dvě nuly nedoplatí se.

Zmiňuješ vychytanou nulu. Nemrzí Tě že se to nepodařilo?
Dnes k ní nebylo daleko. Při té brance se to otřelo o Aleše Křetínského a zapadlo to k tyči. Nula by byla takovou třešničkou na dortu, ale hlavní jsou body. Vždyť je to týmová hra a dopadlo to dobře.

Když se zranil Filip Luňák, co ti blesklo hlavou?
No určitě to nebyl fakt, že půjdu chytat já. Je jasné, že jsem za důvěru trenérů moc rád, ale bylo to pro mě velké překvapení. Zranění k hokeji patří a proto tady s Jardou jsme, abychom se pokusili Filipa zastoupit.

Letos si již nastoupil za čtvrtým týmem. Není to trochu „rozlítaná“ sezóna?
Je to docela rozlítaná sezóna, ale dovolím si říct, že zatím docela povedená. V Chomutově se mi dařilo a tým bodoval, nyní tady v áčku je to stejné. Jinak jsem za ty zápasy moc rád, protože to člověku dá hodně zkušeností a ty se budou hodit třeba v té baráži o juniorskou extraligu.

Bylo měsíční angažmá v juniorech Chomutova to, co tě nastartovalo
Hodně mi to pomohlo, ale zase si nemyslím, že bych ten Chomutov zvednul já. V době mého příchodu se tam měnil trenér a tak se to dalo dohromady a dařilo se nám. Bodovali jsme ve třech zápasech v řadě a začalo se týmu dařit. Já tam šel pomoci za zraněného brankáře a jsem za tu zkušenost rád.

A co hradecká juniorka a její extraligové ambice. Bude to boj s Třebíčí o sérii s Porubou?
Ještě hlavně musíme dohrát tu základní skupinu a nemyslet na tu baráž. Když se tam dostaneme, tak si to asi rozdáme s Třebíčí. Musíme se na to pořádně připravit a odehrát to co nejlépe to půjde.

V juniorech můžete teoreticky dát dohromady silný tým, ale o sehranosti asi nemůže být řeč.
Částečně to problém je a cítím to když jdu za juniory chytat. Já jsem vlastně skoro nebyl na žádném juniorském tréninku a souhra s obránci tam dost často vázne. Komunikace není ideální a zejména v rozehrávce máme problémy. Uvidíme jak to pak bude, zda si společně dáme nějaké tréninky. To je na trenérech a oni to jistě nějak vymyslí.

Slyšíš kolem sebe hodnocení od spousty lidí, ale jaké je hodnocení tvého otce, který snad nevynechá žádný tvůj zápas?
Akorát jsem s ním venku mluvil a gratuloval mi. To je ale taková pozápasová reakce a až spolu budeme mluvit zítra, tak mi toho spoustu vytkne. Tu situaci z konce zápasu se mnou jistě důkladně probere (směje se). Takže uvidíme co si na mě vše najde, ale určitě je taky rád, jak to teď dvakrát dopadlo.

Ve středu na vás čeká derby v Chrudimi, co čekáš od zápasu?
Co jsem tak koukal, tak se jim v poslední době příliš nedaří. My tam pojedeme bojovat o tři body a potvrdit si to postavení v elitní čtyřce. Je to derby a tak to bude určitě napínavé utkání. Navíc jim můžeme pomoci ještě trochu dolů, tak proč to nezkusit (směje se).