Rozhovory
čt 12.9.2019 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Tomáš Martinec: Kluci musí chtít vždy vyhrávat za každou cenu

Start nového ročníku Tipsport Extraligy už je za dveřmi a kromě samotných hráčů a fanoušků se ho nemohou dočkat ani trenéři. To ostatně potvrdil i vedoucí hradecké střídačky Tomáš Martinec, který se ujal hodnocení letošní přípravy a okomentoval také aktuální složení kádru A-týmu, vyhlídky do nadcházející sezóny či situaci v mládeži Mountfieldu HK.

Pane trenére, zanedlouho vás čeká ostrý start sezóny, jaká aktuálně v týmu panuje nálada?
Snažili jsme se tým připravit tak, aby pro něj ostrý start přišel už se vstupem do CHL. A byť první zápas v Cardiffu nedopadl podle našich představ, věřím, že už jsme od Champions Hockey League správně nažhavení. Myslím, že kluci se už na extraligu těší a napnutí je veliké.

Je v kabině cítit také určitá dávka nervozity?
Nervozita s tím trošičku souvisí. Všichni víme, že začátek sezóny je hodně důležitý a taky že hned přijede silný soupeř. Věřím ale, že nad nervozitou převládá právě ta natěšenost na zápas.

Máte už jasno o sestavě, která v sobotu proti Liberci nastoupí?
Úplně stoprocentně jasno ještě nemáme, protože nás pořád trošičku trápí zdravotní stav některých hráčů. O většině hráčů, kteří nastoupí, máme ale už jasno.

Duel proti Bílým Tygrům bude pro začátek těžká prověrka, souhlasíte?
Bude to určitě těžký zápas, stejně jako celý rozjezd sezóny, protože proti sobě máme samé top týmy, pokud pominu nováčka z Kladna, kde ale zase bude na začátku obrovská euforie. Liberec patří k velkým favoritům, je to loňský finalista a má kvalitní tým. Věřím, že to bude pro fanoušky parádní zápas a že přijde plná hala a požene nás za vítězstvím.

„Kouky pomalu začíná trénovat s týmem. Věříme, že do konce září by se mohl objevit v sestavě.“

Tomáš Martinec (o zdravotním stavu Petra Koukala)

Zmínil jste zdravotní stav hráčů. Jaká je aktuální situace a kteří z hráčů start sezóny určitě nestihnou?
S marodkou bojujeme od začátku přípravy zejména v obraně a trochu se nám tím příprava zkomplikovala. Obránci nám bohužel odpadávají, různě jsme je tam míchali, což rozhodně není ideální a je to veliká kaňka na celé přípravě. S jistotou nestihnou start ligy Petr Koukal a Tomáš Linhart. Petr Zámorský stále podstupuje různá vyšetření. Uvidíme, jak to s ním nakonec dopadne.

Petr Koukal ale už s týmem trénuje, jak blízko je jeho návrat do sestavy?
Jsme rádi, že Kouky se z vážného zranění zotavuje a že jeho léčba probíhá podle plánu, možná ještě trochu lépe. Mohl by se tak zapojit ještě dříve, než se původně plánovalo. Pomalu začíná trénovat s týmem a věříme, že do konce září by se mohl objevit v sestavě.

Jak jste jako trenéři spokojení s letošními přípravnými zápasy?
Příprava proběhla tak, jak jsme si ji naplánovali. Jsme rádi, že jsme dokázali sehnat tak kvalitní soupeře a že jsme museli jít v zápasech vždy nadoraz. I když jsme na začátku měli širší tým a protočili jsme až 35 hráčů, příprava splnila svůj účel a věřím, že nás dobře připravila na sezónu.

V přípravě se primárně nehraje na výsledky, ale přece jen, jak byste zhodnotil předsezónní duely z tohoto pohledu?
Do každého zápasu jsme šli s tím, že ho chceme vyhrát. Tohle jsme do kluků vtloukali celé léto a vtloukáme to do nich na každém tréninku. Musí chtít vždy všechno vyhrávat, za každou cenu. Na druhou stranu ale zápasy ne vždy byly podřízeny výsledku, vzhledem k proměnám v sestavě, kde jsme zkoušeli různé hráče na různé posty. Pořád šlo o to, abychom se dobře připravili na CHL a na extraligu.


Je nějaký zápas, který se týmu podle vás povedl nejvíce a který naopak nejméně?
V žádném zápase nebyl náš výkon úplně ideální a úplně podle našich představ. Na každém utkání jsme našli spoustu věcí, které nebyly tak, jak bychom chtěli. Věřím, že v extralize se vyvarujeme chyb, které jsme dělali, a že naše nasazení a soudržnost bude daleko větší a výkony budou týmovější. Největším propadákem byl určitě zápas v Pardubicích, kde jsme prohráli vyšším rozdílem. Byla to ostuda a pro nás velké zklamání.

Po přípravě jste nastoupili už potřetí do Champions Hockey League, termínově je to kvalitní test na extraligu, že?
Jsme rádi, že jsme se do Ligy mistrů zase probojovali a mohli ji takhle těsně před extraligou hrát. Zápasy CHL měly ještě větší kvalitu a úroveň než přípravná utkání. Věřím, že nám směrem k extralize pomohly a že si jejich tempo přeneseme hned do sobotního zápasu s Libercem.

Někteří hráči odešli na hostování či mají vyřízené střídavé starty do 1. ligy. Je podle vás dobře, že budou rozehraní a v případě potřeby máte kam sáhnout?
Jsme rádi, že v útoku máme velký výběr. Všichni hráči mají podobnou výkonnost, takže můžeme kohokoliv z nich použít. Pokud se někomu zrovna nebude dařit, určitě budeme hráče protáčet. O to víc nás mrzí, že v obraně takovou možnost nemáme. Tam není stav úplně optimální.

Právě do zadních řad nedávno přibyli Philip Samuelsson a Tomáš Voráček, kteří jsou v týmu na try-outu. Jak to výhledově vypadá s jejich dalším působením v mužstvu?
Už od konce loňské sezóny, kdy od nás odešli dva zkušení obránci, mluvíme o tom, že bychom na tomhle postu potřebovali posílit. Jsme rádi, že vedení zareagovalo na zdravotní stav v obraně a že tyhle dva kluky promptně přivedlo. Teď nám pomáhají a uvidíme, jak to s nimi bude dál a jak se bude vyvíjet zdravotní stav našich obránců. Záleží také na jednání s kluby, ale určitě bychom byli rádi, kdyby tady minimálně jeden z nich zůstal do konce sezóny.

„Mám radost z toho, že máme spoustu domácích trenérů, Hradečáků, kteří tady hráli a mají ke klubu vztah.“

Tomáš Martinec (o mládežnických trenérech)

Přesuňme se ještě k mládeži. V juniorské soutěži není momentálně úplně jasné, jak bude celá sezóna probíhat. Je to pro vás nějaká výrazná komplikace?
Sice na poslední chvíli došlo ke změně názvu soutěže, ale model alespoň na začátku zůstal stejný, takže pro nás se nic nemění. Kluci se normálně připravovali na sezónu a vstoupili do ní těmi zápasy, kterými měli. Jsme rádi, že do juniorky se povedlo přivést některé hráče, u kterých věříme, že tým zkvalitní. Začátek klukům úplně nevyšel, ale myslím, že tým má svou kvalitu a že půjde nahoru.

Jaké jsou letos ambice právě v této nejstarší mládežnické kategorii?
V tomhle je to u juniorů stejné jako v áčku, snažit se vyhrát každý zápas. Naším cílem nadále zůstává výchova hráčů pro A-tým. To je cesta, kterou chceme jít, prvořadým cílem je zapracování hráčů do dospělého hokeje.

A jak je to u dorostenců, kteří obhajují bronzové medaile?
U dorostu je to stejné. Dorost a juniorka jsou dva akademické týmy, se kterými chceme udělat dobrý týmový výsledek. Dorostencům se to v posledních letech dařilo, bojovali o nejvyšší příčky a o medaile. I letos mají velmi dobrý tým a určitě se mohou měřit s těmi nejlepšími. I tady je ale prvořadá především výchova hráčů směrem do budoucna a jejich zapojení do dospělého hokeje. To je naším hlavním cílem.

Letos rozšířil realizační tým mládeže mimo jiné David Kočí, ale v klubu působí řada dalších kvalitních trenérů. Dbá klub na jejich hokejové vzdělání?
Za poslední roky jsme v tomto ohledu udělali velký posun a spousta trenérů u nás má nejvyšší licenci. U akademických týmů je to samozřejmostí, ale i u mladších kategorií máme spoustu dalších koučů, kteří mají nejvyšší vzdělání, za což jsme rádi. Je dobře, že každým rokem studují další a další trenéři, letos se na studium licence A dostal třeba Václav Pánek, dokončují ho také Libor Pivko a Jiří Janoušek. Mám také radost z toho, že u nás máme spoustu domácích trenérů, Hradečáků, kteří tady dřív hráli hokej a mají ke klubu vztah. Myslím, že trenérský kolektiv je tady velmi dobrý.