Akademie ČH
čt 9.7.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Tomáš Martinec o létu mládeže: Plány nám koronavirus nenarušil

Datum 3. července 2020 měla většina hradeckých mládežníků poznačené v kalendáři a mnozí z nich ho dlouho vyhlíželi. Tímto dnem totiž všem mladým hradeckým nadějím skončila suchá letní příprava, která započala už začátkem května. Celkového sumáře se ujal šéftrenér mládeže Mountfieldu HK Tomáš Martinec, který byl s průběhem předsezónní části soutěžního ročníku spokojen.

Z dobře známých důvodů museli trenéři své plány v podstatě ze dne na den překopat, zásadní vliv na přípravu ale pandemie neměla. „Nijak výrazně to přípravu nenarušilo, i když oproti minulým rokům proběhla ve zkrácené podobě a byla částečně individuální,“ přibližuje Tomáš Martinec. „Ze začátku bylo hlavně pro rodiče nezvyklé mít děti doma. Ale zase se hlavně starší kluci naučili určité samostatnosti,“ nachází kouč na nastalé situaci i pozitiva.

Vzájemná spolupráce hráčů a trenéru tedy nejprve probíhala na ryze virtuální bázi. „Starší kluci dostávali plány, mladší komunikovali s trenéry prostřednictvím sociálních sítí,“ osvětluje využití moderních technologií loňský trenér A-týmu. „Začátek přípravy probíhal hlavně na venkovních hřištích, stanoviště a skupinky jsme se snažili volit tak, aby netrénovalo moc kluků pohromadě. Ale to ostatně děláme i normálně,“ vrací se hradecký rodák do 11. května, kdy začala pro všechny společná část přípravy.

„V klubu jsme neměli nikoho nakaženého, všichni nařízení dodrželi.“

Tomáš Martinec (o možná nákaze koronavirem)

Realizační týmy se musely vypořádat i s dalšími nástrahami, které jim přinesla vládní nařízení. „Na začátku museli mít trenéři roušky, to bylo trošku specifické,“ popisuje Martinec ztížené podmínky. „Oficiálně jsme v klubu neměli nikoho nakaženého ani nikoho s příznaky. Apelovali jsme na rodiče, aby děti zůstaly v karanténě, pokud se necítily dobře nebo někde cestovaly. Všichni to dodrželi a žádný problém jsme v tomto ohledu neměli,“ pochvaluje si mládežnický trenér reprezentační osmnáctky.

Během suché části letního tréninku se trenéři snažili těžký dril pro hráče prokládat i zábavnými prvky a využívali k tomu celou řadu sportovišť. „Snažili jsme se, aby příprava byla pestrá. Zařadili jsme do ní spinning, beach volejbal, plavecký bazén, in-line plochu, posilovnu a nově Gladiator Race Arénu a hokejbalové hřiště,“ vyjmenovává místa, která mládežníci navštívili. „Stejně jako dlouhodobě po celou sezónu, také v rámci suché přípravy jsme spolupracovali s kondičním trenérem Jardou Svobodou a také s judistickými reprezentanty manželi Pokornými, kteří s kluky pracují pravidelně,“ zmiňuje.

Mladí Lvi se stejně jako v minulosti mohou těšit také na společné akce. „Dorostenci už během přípravy byli na krátkém soustředění v Žacléři v areálu Bret, které se vydařilo a všichni si ho pochvalovali. Další akce chystáme pro všechny kategorie na srpen,“ předjímá bývalý útočník. A kam se mládežníci během léta ještě podívají? „Momentálně řešíme využívání areálu na Stříbrném rybníce, ostatní trenéři připravují soustředění a příměstské tábory jak na horách, tak v Hradci,“ poodkrývá šéftrenér plány na léto.

„Od 1. srpna by měli na led najet úplně všichni, včetně nejmenších prvňáčků.“

Tomáš Martinec (o startu přípravy na ledě)

Jedinou větší komplikací tak byl fakt, že led byl rozpuštěn už v půlce března a hráči se tak nemohli připravovat ve svém nejpřirozenějším prostředí. „Ledová plocha je pro rozvoj kluků velmi přínosná a v minulých letech jsme ji využívali hojně. Na led půjdeme až koncem července, což je poměrně dlouhá doba,“ lamentuje bývalý hráč s více než 500 starty v extralize. „23. července by měl být připraven led v malé hale, od 1. srpna by měli na led najet úplně všichni, včetně nejmenších prvňáčků,“ vyhlíží konec sedmého kalendářního měsíce.

S dalšími aspekty přípravy je ale šestačtyřicetiletý kouč spokojený, navíc se může opřít také o některé nové vymoženosti. „Navázali jsme spolupráci s firmou Athletix, která se zabývá testováním hráčů. Testy budou probíhat několikrát během sezóny jak na suchu, tak na ledě. V průběhu sezóny tak budeme mít vybrané hráče a především reprezentanty pod drobnohledem a můžeme sledovat jejich kondiční i motorický progres. Jsme moc rádi, že nám tuto možnost klub zajistil,“ kvituje novou spolupráci Tomáš Martinec.

Fotogalerie