Rozhovory
čt 2.2.2012 | Sanny Muharem

V jednoduchosti je síla, kvitoval Martin Koudelka po demolici Chomutova

Hradecký zimní stadion zažil ve středu v podvečer doslova kanonádu. Chomutov sice v minulém kole uštědřil Mostu podobný debakl, nyní to však sám schytal. Za hradecký tým se trefilo mnoho hráčů a Východočechům zároveň dodala fantastická výhra sebevědomí. Kapitán Martin Koudelka se také podílel na vítězství, když v utkání zaznamenal jednu branku a dvě asistence, stal se poprávu nejlepším hráčem.

Hradečtí fanoušci skandovali po zápase vestoje, to se jim proti takovému soupeři už dlouho nepoštěstilo…
Letos těch příležitostí fanoušci moc neměli. Akorát na začátku možná s Olomoucí, ale to si už moc nevybavuji. Dneska se konečně mohli radovat a zatleskat.

Ty jsi nedávno říkal, že nejsi spokojen se svými výkony. Nakopnul tě alespoň trochu dnešní povedený zápas?
Stále jsem byl takový zadýchaný. Až se budu prohánět po ledě jako Petr Ton, tak možná budu spokojený. Samozřejmě je fantastické, že jsme dokázali získat tři body a dát nějakou tu branku. Trefil se skoro každý, to trochu snižuje ten můj gól (směje se). Nyní ale musíme spadnout, jak se říká na hubu a soustředit se na Ústí, třeba i kvůli tomu chlapíkovi, abychom ho oholili (směje se). Vidíme, že jde hrát s každým. Stačí, aby se dodržovaly určené věci. Každopádně jsem si také zahulákal, jelikož jsem dal gól, tak jsem konečně mohl nadávat.

To znamená, že jste o uzavřené sázce věděli?
Ano. Bavili jsme se o tom před zápasem, je to dobré. Ať přichází s dalšími takovými nápady, budeme to zkoušet, třeba oholíme všechny.

V letošní sezóně jste vyhráli o šest branek pouze jednou, a to proti Mostu. Nyní to přišlo proti dalšímu severočeskému celku, přičemž jste skolili Goliáše. V čem hledat příčiny výhry?
Dnes jsme hráli dobře zezadu. V úvodu to sice moc nevypadalo, ale pak už to šlo. Dostávali jsme se jednoduše ven ze třetiny, furt to obráncům říkám. Neustále chceme hrát hezký hokej u nás ve třetině, ale ne v té útočné. V posledních zápasech jsme byli v obranném pásmu trapní, dá se říci. Po první třetině jsme začali tomu stanovenému systému věřit, což bylo hodně důležité.

Vnímali jste třeba i to, že za Chomutov nastoupil Tomáš Duba, brankář se zkušenostmi z KHL?
Samozřejmě jsme to věděli. Nicméně máme problémy s každým gólmanem. Dneska jsme ale chodili více do brány, dříve jsme to točili po rozích, odkud nedáme branku ani juniorovi.

Nepopsatelná radost hradeckých hokejistů po vstřelené brance

Hradec vyhrál po dlouhé době vyšším výsledkem. Co tahle vysoká výhra přinese?
Hlavně si musíme dát pozor, aby nás to neuspalo. Všichni si pak říkají, že jsme vyhráli vysoko a myslí si, jací jsme reprezentanti. Samozřejmě nám ta výhra dodala sebevědomí, ale je potřeba to udržet v té správné míře. Musíme věřit jednoduchosti, na krásu ať si hrají ostatní mančafty.

Ve druhé periodě si vzal trenér Jiří Mička oddechový čas. Byl to zlomový moment? V té době totiž Chomutov pořádně zatápěl…
Nevím, zda důležitý pro tým, ale pro mě každopádně. Já byl zahlušený, takže to bylo zřejmě kvůli mně (směje se). Je pravda, že jsme se tam v té chvíli dostávali do potíží, dělali jsme kraviny. Beci si dávali žabičky na metr, to prostě nemá a nesmí být. Potřebujeme hrát jako tým.

Dnešní vítězství je nejlepší možný způsob, jak se dostat z těch patálií, které provázely hradecké mužstvo v poslední době…
Lidé nám přestávali věřit. Mužstvo už padalo do takové letargie, říkali jsme si, že stále prohráváme a přijde na řadu ještě Chomutov. Nakonec jsme to ale zlomili, hráli jednoduše a teď slavíme tři body.

Osm gólů v chomutovské brance se nevidí jen tak každý den. Jaká musí být příčina toho, aby se takový výsledek mohl vůbec narodit?
Je to hlavně o fyzičce. Někteří kluci si jdou teď po zápase ještě zaběhat, je to jen o tom, abychom tomu dali něco navíc. Nebyl jsem nikdy žádný makačenko, ale v tuhle chvíli to musí vzít každý zodpovědně. Tady čtyřicetiletý Káďa už čeká a chce se mnou závodit (směje se).

Chomutov ale nebyl dnes Hradci tak nebezpečným soupeřem jako jindy. Vycítili jste třeba po první třetině, že by to dnes mohlo jít?
Konečně jsme pochopili to, co chtějí hrát oni a přizpůsobili se tomu. Chomutov si pak začal strašně moc nahrávat. Hráči si tam dávali zadovky, my jsme stáli jak řepy, a to se jim pak hraje špatně.

Martin Koudelka v útočném snažení...

Vám se dnes povedlo přepsat jednu velice příjemnou statistiku. Uštědřili jste totiž Chomutovu nejtěžší porážku v sezóně…
Zcela jistě nás to potěší, ale říkáme si, že jsou to stále stejně cenné tři body jako proti Mostu. Hlavně, že jsou doma ty zmiňované tři body, což nás zase o kousek přibližuje play-off.

Poslední branka byla jako z výkladní skříně. Ty jsi vyslal brilantní pas na Patrika Moskala, jenž už vlastně doklepával kotouč do prázdné branky. Bylo to nacvičené?
Nacvičené to nebylo. Já z takové pozice nikdy nestřílím (směje se). Poslal jsem to tam alibisticky Moskymu, který parádně zavěsil.

Po osmé brance skandovali hradečtí fanoušci „deset, deset“. To se musí na střídačce poslouchat velmi příjemně…
Škoda, že někdy neskandují třeba „tři, tři“ (směje se). Kdyby měli radost alespoň z těch tří nebo čtyř. Potěšení z osmi branek je ale obrovské. Na druhou stranu by se lidé měli bavit z každého výsledku, i když z prohry se raduje špatně, to si však můžou zase pořádně zanadávat.

V nadcházejícím zápase vás čeká další těžký boj v Ústí nad Labem. Jak navázat na dnešní podařený zápas?
Uvidíme, co v Ústí, tam rozhodně na osm gólu vyhrát nejedeme. Musíme tam hrát znovu zodpovědně, oholíme chlapíka a přijde na řadu Most. Teď nastává období, kdy musíme porazit úplně každého.