Akademie ČH
čt 5.7.2018 | Klára Petrásková

Věkový posun, nadstavbová prodloužení. Juniorská soutěž má nová pravidla

Mládežnický hokej doznává v posledních letech mnoho změn, nejinak tomu je také před sezónou 2018/19. Juniorskou extraligu si nově zahrají hráči hned tří ročníků narození, zajímavou novinkou jsou také prodloužení po každém zápase. Jak tedy bude DHL extraliga juniorů vypadat?


Velmi diskutovanou novinkou v rámci dorosteneckých a juniorských soutěží je zredukování tří kategorií na dvě. Od nové sezóny tak již nebude fungovat mladší a starší dorost spolu s juniory, nýbrž pouze dorost a junioři. Právě v juniorské kategorii se budou potkávat hokejisté až čtyř ročníků narození. Kromě ročníků 2000, 2001 a 2002 bude totiž možné využít také tři výjimky pro hráče narozené v roce 1999, přičemž jedna bude moci být použita na post brankáře.

Co se týká modelu jednotlivých extraligových kol, také ta prošla úpravou. Po každém zápase nezávisle na výsledku ze základní hrací doby se totiž bude hrát prodloužení, přičemž jeho vítěz získá k zisku ze základní hrací doby doplňkový bod.

Sezóna se čtyřmi částmi, obnovuje se sestup

Stejně jako v minulém roce, také letos bude dlouhodobá část rozdělena na základní a nadstavbovou. Nejprve se 24 mužstev rozdělených do 4 skupin po 6 týmech utká čtyřkolově každý s každým, následovat budou duely 2. části extraligy. V té se celky umístěné po 1. části na prvních třech místech utkají dvoukolově každý s každým, podobně se tomu stane i v případě zbylých mužstev. Ovšem s tím rozdílem, že skupině s lépe umístěnými mužstvy se výsledky z 1. části soutěže nezapočítávají.

V další části extraligy se kromě bojů o umístění na 17. – 20. místě rozhodne také o postupujících do play off. Z nově vytvořených skupin E – H postoupí do vyřazovacích bojů vždy první dva týmy, které mezi sebou sehrají čtvrtfinále, semifinále a finále s tím, že čtvrtfinále se hraje na 3 vítězná klání a zbylá dvě kola pouze na 2 vítězná utkání.

Současně s play off se také bude hrát skupina o udržení, v níž mezi sebou svedou souboj týmy umístěné na 21. – 24. místě. Dvě nejhůře umístěná mužstva po dvoukolovém systému duelů pak sestoupí do Regionální ligy juniorů.

Rozlosování do skupin základní části DHL extraligy

Skupina A
Piráti Chomutov
HC Energie Karlovy Vary
HC Litvínov
HC Slavia Praha
HC Plzeň 1929
Rytíři Kladno

Skupina B
Mountfield HK
Bílí Tygři Liberec
BK Mladá Boleslav
BK Havlíčkův Brod
HC Sparta Praha
HC Dynamo Pardubice

Skupina C
HC Kometa Brno
HC Dukla Jihlava
SKLH Žďár nad Sázavou
EC Red Bull Salcburk
HC Motor České Budějovice
HC Olomouc

Skupina D
HC VÍTKOVICE RIDERA
HC Oceláři Třinec
Aukro Berani Zlín
HC ZUBR Přerov
HC AZ Havířov 2010
VHK Vsetín