Ohlasy k zápasu
út 6.2.2018 | Klára Petrásková, Jan Vavřina

Vítězná branka? Napůl moje, napůl vlastenec, směje se Martin Pláněk

Přestože hlavní úlohou Martina Pláňka není být v popředí kanadského bodování, dlouhý půst bez vstřeleného gólu nepotěší žádného hráče. Spolehlivý bek Mountfieldu se trefil po dlouhých 37 kolech, na druhou trefu sezóny musel čekat celé čtyři měsíce. Vybral si ale ten nejvhodnější okamžik – jeho branka se v Boleslavi ukázala být jako vítězná a protáhla hradeckou vítěznou sérii na čtyři utkání.

Martine, po náročném měsíčním maratonu vás čeká zasloužené volno. Těšíte se na něj hodně?
Určitě. Už jsme na něj docela i čekali (usmívá se). Museli jsme se po třech domácích zápasech namotivovat na utkání v Boleslavi, zaplať pánbůh za tři body. Jsou hodně důležité. Viděl jsem, že Třinec prohrál, což je jenom dobře, abychom si udrželi naši pozici.

Do přestávky jdete s čtyřzápasovou šňůrou plnohodnotných výher. Bude pro vás odpočinek o to příjemnější?
Jasně, bude se líp odpočívat, když jsme to takhle zvládli. Každý bod je dobrý a doufám, že takhle budeme pokračovat i po olympiádě.

Stejně jako minule, také tentokrát jste inkasovali jako první. To sice tým nepovzbudí, nicméně vy jste se s dotahováním skóre opět poprali na výbornou…
Na druhou stranu je dobré, že nepanikaříme. Hrajeme pořád dál a věříme si, že zápas otočíme. Neděláme hned zbytečné další chyby, máme i zkušené mužstvo. I díky tomu to zvládáme.

Snažíme se hrát zezadu, pak se vždycky šance otevře

Ať prohráváte, nebo ne, na ledě působíte jako celek vždy klidně. Je vaší zbraní i trpělivost?
Hlavně se snažíme hrát furt zezadu, ze zabezpečené obrany, pak se vždycky nějaká šance otevře. Znovu se to proti Boleslavi potvrdilo. Čekali jsme na chyby, které soupeř udělá a udělal jich tentokrát dost. Škoda, že jsme využili jenom tři, ale pozitivní je, že jsme utkání ubojovali a vyhráli.

Druhou třetinu jste sehráli aktivně, do té třetí jste ale vstoupili trochu vlažněji a v její polovině inkasovali. Čím to?
Ono se pak těžko hraje, když soupeř musí hrát tak, aby skóre otočil. Byli rozjetí, dobře procházeli do našeho pásma. Ale ubránili jsme je dobře, jen škoda toho gólu. Trochu zápas zdramatizovali, Paťas (Patrik Rybár) ale na konci vytáhl supr zákrok.

Pod vítěznou trefou je podepsáno vaše jméno, nicméně gólová situace byla nepřehledná a chvíli vypadalo, že skóroval Rudolf Červený. Jak jste akci viděl ze svého úhlu?
Myslel jsem, že to byl Ruda, ale řekl mi, že si to brány srazil jejich bek. Napůl můj gól a napůl vlastenec, asi tak bych to řekl (směje se).

Olympijská pauza? Vyrazím na hory, hlavní je ale odpočinek

V duelu s Bruslaři jste vstřelil branku přesně po čtyřech měsících. Přestože vaším úkolem je především obrana, vrtalo vám v hlavě, že už jste dlouho neskóroval?
Samozřejmě, že bych góly rád dával, ale od toho tu asi jsou jiní hráči. Neříkám, že se do šancí nedostávám, ale jsem rád, že mi to tam konečně padlo. Nakonec je jedno, kdo góly dává, hlavně že se vyhrává.

V tabulce máte aktuálně šestibodový odstup od první Plzně i od třetího Třince. Bude hlavním úkolem do konce základní části tuto pozici neztratit?
Hlavně udržet druhé místo. Když klopýtne Plzeň, tak se pokusit jít přes ní, ale obávám se, že má natolik zkušené mužstvo, že si první místo pohlídá. Bylo by ale hezké, kdyby se to povedlo.

Začínající olympijská pauza potrvá poměrně dlouho. Jak vy osobně zápasové přestávky využijete?
Všichni jsme dostali šestidenní volno, já vyrazím s rodinou na hory. Hlavně je ale potřeba si odpočinout, nikde moc neblbnout. Sezóna bude ještě náročná.