Rozhovory
so 12.5.2018 | Šimon Sedlařík, Matěj Vybíral | Foto: Andre Ringuette / HHOF-IIHF Images

Výkony jdou nahoru, tvrdí Patrik Rybár. Těší jej především slovenské srdce

Ačkoli měli několik příležitostí rozhodnout, bonusový bod po výhře 4:3 v prodloužení nakonec berou úřadující mistři světa. Slovenská reprezentace Švédům vzdorovala statečně, i přes sympatickou hru se však musela sklonit před hladovějšími střelci Tre Kronor. „Zjistili jsme, že se dá hrát s každým,“ pochvaluje si nicméně hradecký Patrik Rybár, jenž prozatím v Kodani dostal šanci ve dvou duelech a drží si průměry 2,90 obdržené branky a 89,09% úspěšnost zásahů.

Patriku, dalo se s některou z inkasovaných tref něco dělat?
Určitě dalo, hlavně s tou třetí. Špatně jsem situaci přečetl, moc o protihráči nevěděl a navíc se mi v rýze v ledu zasekla brusle. Trošku mě to rozhodilo, ale nedá se nic dělat, takové góly padají. Musím ale říct, že kluci mi celkově hodně pomáhali. Nejtěžší to bylo na začátku, kdy Švédi nastřelili i tyčku.

U sudího jste reklamoval situaci, v níž vás útočník trefil hokejkou do helmy. Cítil jste ránu hodně?
To k tomu ale patří. Viděli jsme to třeba i v zápase s Francií, kdy náš hráč sekl soupeřova gólmana. A taky po hlavě, prostě je to součást hokeje. Je navíc jasné, že útočník chce dát branku, ne uhodit brankáře.

Sice jste prohráli, ale na výkonu se rozhodně stavět dá, že? Proti loňským mistrům jste předvedli velmi kvalitní představení.
Samozřejmě, zjistili jsme, že se dá hrát s každým. Kluci si fakt věřili a bylo to vidět po celý zápas. Prohráli jsme, ale zdůraznil bych naši obětavost. Hráli jsme srdcem, bojovali, bruslili. Především třetí část jsme odehráli parádně. Nepustili jsme Švédy vlastně k ničemu vážnějšímu, respektive ne k častým střelám, což byl základ.

Věříte, že takový hokej dokážete zopakovat i proti dalšímu favoritovi, Rusům?
Uvidíme, každý duel je jiný. Uděláme vše pro to, abychom získali tři, nebo alespoň dva body. Výkony jdou nahoru, i když to na začátku nebylo ono. S Čechy jsme totiž odehráli dobré klání, ale bohužel nám to ušlo a pak jsme možná byli trochu dole psychicky. Pokazit takové utkání deset sekund před koncem... Hra se nicméně od zápasu s Rakouskem zvedá a doufám, že to tak bude pokračovat.

Je to váš první turnaj, kde jste dostal šanci chytat, stíháte si jej i užívat?
Už na olympiádě jsem zjistil, o čem všem takové akce jsou. Jak kluci drží při sobě, jak funguje organizace a tak podobně. Jsem šťastný, že tu můžu být a mám možnost reprezentovat Slovensko. Taky i za to, jací kluci a celkově parta tady se mnou je. A ta atmosféra! Konkrétně poslední zápas byl opravdu skvělý. Švédi byli víceméně domácí, ale zvykli jsme si na to a hrálo se nám bez problémů.

Vnímáte během vaší vydařené sezóny i pozornost skautů z NHL?
Tak vnímám… To všechno řeší agent, já se tímhle nechci zaobírat. Soustředím se na svou hru, to, jak chytám, a myslím si, že tak je to nejlepší.