Aktuální zprávy z klubu
út 31.3.2020 | Klára Petrásková

Vzpomínka na CHL: Společné výjezdy i nezapomenutelné finále

Když se na začátku února hrálo v Hradci finále Ligy mistrů, nikdo nečekal, že další vrchol sezóny už letos nepřijde. A ne proto, že by Lvi nepostoupili do play off, nýbrž z vůle vyšší moci, která předčasně ukončila kompletní ročník. O to cennější tak stříbrné medaile ze CHL pro hradecké hokejisty jsou.

V minulosti nebývaly ambice Mountfieldu HK v CHL nejvyšší, cílem byl postup ze skupiny. To se ale před letošním ročníkem změnilo a výsledkem byl parádní zápis do historie. Poprvé se Hradeckým povedlo v základní skupině zvítězit více než dvakrát a po čtyřech výhrách a zisku 12 bodů postoupili z druhého místa do vyřazovacích bojů. Tečku za tímto krokem udělal dvojzápas s Grazem – do Rakouska se hokejisté a fanoušci vypravili společně vlakem, doma pak těsnou výhru 2:1 potvrdili vysokým triumfem 7:1 a otevřeli novou, dosud neznámou kapitolu.

V osmifinále čekal na Lvy Mannheim a série s ním byla extrémně vyrovnaná. Po domácí výhře 1:0 jel Hradec na horký led soupeře, kde uhrál remízu 1:1 a o jedinou branku postoupil do čtvrtfinále. V něm zahájil dvojboj s Zugem stejnou remízou, venku však Mountfield triumfoval 4:0 a posunul se tak o další stupínek výš. A na ten finálový vyšplhali Východočeši poté, co dvakrát porazili Djurgården (3:1 a 3:0), přičemž do Švédska odletěla spolu s týmem také početná skupina fanoušků, která celý zážitek ještě umocnila.

„Hodil jsem to tam jak uhlí do sklepa, ale zaplaťpánbůh to tam spadlo.“

77 Richard Nedomlel (nejlepší výrok v CHL; o vstřeleném gólu v 1. semifinále)

Na velké cestě provázely Hradecké stabilní výkony v obraně, z dvanácti duelů totiž jen dvakrát obdrželi víc jak dvě branky, třikrát také uhájili vítězství s čistým kontem, což po zásluze oslavil především gólman Marek Mazanec. Lvi se mohli spolehnout také na slušná oslabení, s využitím přesilovek patřili v Champions Hockey League k průměru. Kde však Východočeši měli mezery, to byla, jak se ukázalo ve finále, produktivita.

Přestože Mountfield proti Frölundě vstřelil gól jako první, ve zbytku klání se už radovali jen hosté. Indiáni prokázali stejně jako Hradec nejen um dozadu, ale také dopředu, když za brankovou lajnu dotlačili tři puky a po prohře 1:3 tak Hradečtí skončili těsně pod vrcholem – na stříbrné příčce.

Ta měla sice těsně po závěrečném hvizdu lehce hořký nádech, fanoušci ale své bojovníky přesto odměnili bouřlivým skandováním, být vicemistrem Evropy v ledním hokeji se totiž nepoštěstí denně, což si každý dobře uvědomoval. A kromě parádního stříbrného zápisu si všichni účastníci odnesli nejen z finále také hromadu vzpomínek, které si povedená cesta skrz CHL 2019/20 rozhodně zasloužila.

Co se vydařilo?

  • Poprvé postup ze skupiny: Hradec se do Ligy mistrů probojoval už potřetí v řadě, až tentokrát se mu však povedlo skončit místo poslední čtvrté příčky na druhé a postoupit tak do vyřazovací části.
  • Historická cesta ke stříbru: Jako nováček v play off si Východočeši počínali nejlépe, jak mohli. V dvouzápasových sériích porazili postupně tři silné celky a slavili překvapivý postup do finále soutěže. V něm pro město pod Bílou věží vybojovali v nezapomenutelném a beznadějně vyprodaném utkání stříbrné medaile.
  • Obrana a kouzelník v bráně: Úspěch slavili Lvi především díky výborné defenzívní práci. Ze všech účastníků totiž obdrželi v průměru nejméně gólů za zápas (1,46), z brankoviště na vše dohlížel skvělý Marek Mazanec. Ten předvedl nejvíc zákroků ze všech gólmanů (295) a zároveň také vychytal nevíce čistých kont (3).

Co se nevydařilo?

  • Na finálovém ročníku se hledají kaňky jen těžko, kdybychom však měli alespoň jedinou jmenovat, pak by to byla skutečnost, že pohár pro vítěze po posledním duelu Champions Hockey League nezůstal v Hradci Králové…

Nejvýraznější momenty

  • Vlakový a letecký výjezd: Na dva venkovní mače vyrazili fanoušci stejnou cestou jako hráči s trenéry a oba tábory si společné vítězné výjezdy náramně užily – jak ten vlakový do Grazu, tak ten letecký do Stockholmu.
  • Finále CHL poprvé v ČR: Podruhé v historii se český celek probojoval do finále, poprvé celou velkolepou akci tým z České republiky hostil. Této pořadatelské cti se ujal právě Hradec Králové.
  • Skvělá finálová atmosféra: Velkolepé finále bylo vyprodané během několika minut, v hale tak po celou dobu panovala famózní atmosféra. Podpora ze strany fanoušků v průběhu celé Ligy mistrů postupně vrcholila a pomyslnou třešničkou na dortu byla série vydařených finálových choreí.

Liga mistrů v 10 fotkách