po 13.4.2020 | Adam Kodet

Základní část 2019/20 řečí čísel: Lídr Smoleňák i buřič Nedomlel

Po předčasně ukončené sezóně je dostatek času na to bilancovat. V následujícím článku mají přednost čísla, statistické údaje a analýzy. Právě tyto ukazatele pomohou poodkrýt, v čem letošní tým Mountfieldu HK strádal a v čem naopak dominoval. Lze z nich čerpat do budoucna a zároveň se z nich poučit. Nebo zkrátka mohou sloužit jako zajímavost a výplň poněkud dříve odstartované „okurkové sezóny“.

Týmové statistiky

Tým z pod Bílé věže, se v konečném účtování umístil na osmé příčce se ziskem 74 bodů. To je nejhorší umístění v historii Mountfieldu HK. Lvům příliš nesvědčilo ani domácí prostředí, v ČPP Aréně triumfoval pouze v polovině případů. To se promítlo i na návštěvnosti, průměr 4793 je nejnižší v extraligové historii. Navíc Hradec v sezóně poprvé zaznamenal více porážek než výher, přesněji poměr 24:28. Celkem jednadvacetkrát Východočeši nevydolovali ani bod, víckrát se to opakovalo pouze v sezóně 2014/15.

Hokej se hraje na góly. Toto krédo Lvi letos nepřijali za vlastní, protože jich nasázeli pouze 130. Horší v tomto ohledu byly jen trápící se Pardubice a defenzivní Olomouc. Přitom se nedá říct, že by Hradečtí nestříleli, 1634 pokusů je pátý nejlepší počin. Jenže bídná úspěšnost střelby 8 % hovoří za vše. Sedmkrát navíc Hradec skóroval pouze do odkryté sítě, což je čtvrté nejvyšší číslo. Hrubě se Východočechům nevedlo v nájezdech. Ze sedmi případů triumfovali jen dvakrát a proměnili pouze 5 z celkem 29 možností. Zásadní byla pro Mountfield první branka. Pokud si ji připsal, prohrál pouze osmkrát.

26 zápasů skončilo rozdílem jedné branky. 11 z nich Hradec vyhrál, 15 prohrál.

Naopak defenzíva byla poměrně silnou zbraní. 136 inkasovaných branek je pátý nejlepší výsledek, navíc Hradec na svou svatyni nechal projít jen 1404 střel, nejméně ze všech celků! Z toho vyplývá i nejlepší poměr střelecké převahy, 54,82 % všech střel v zápasech Hradce letělo na branku jeho soupeře. Horší to bylo s disciplínou – Lvi si odpykali celkem 574 minut za katrem a vyfasovali 13 desetiminutových trestů. Víc osobáků si odnesl jen Liberec. V Radegast indexu patřila Hradci až 11. příčka, přitom v předchozích sezónách neskončil hůře než sedmý. V blokování střel byl Mountfield se 419 bloky vůbec nejhorší.

Samostatnou kapitolou byla letos hra v nestandardním počtu hráčů na ledě. Tristní úspěšnost využití přesilovek 14,93 % stačila jen na 12. pozici. Hradečtí vybojovali druhý nejvyšší počet těchto příležitostí, z 201 jich ale proměnili pouze 30. Při početních výhodách vázla četnost střelby, průměr 1,29 střely za jednu přesilovku je nejnižší ze všech týmů v lize. Na druhou stranu Mountfield ve vlastní přesilovce jen dvakrát inkasoval, lepší byl jen Liberec s jednou brankou. Úspěšnost bránění oslabení 80 % také nebyla nijak oslnivá, v početní nevýhodě navíc Hradec skóroval jen jednou, nejméněkrát ze všech.

Individuální statistiky

Hledat ofenzivní tahouny bylo v ročníku 2019/20 vcelku složité, vždyť bodová produkce se rozmělnila mezi 38 hráčů, kteří oblékli hradecký dres. Mimochodem jasně nejvyšší číslo ze všech sezón. Zářil především Radek Smoleňák, který zapsal 23 zářezů na pažbě (včetně jednoho hattricku) a mezi ligovými střelci se našli jen čtyři úspěšnější snajpři. Jednalo se o třetí nejvyšší počet branek v sezóně v hradecké extraligové historii. Kapitán Mountfieldu ovládl se 37 body i týmovou produktivitu, hned 34 bodů bylo primárních! Se 168 ranami byl pak třetím nejpilnějším střelcem celé ligy.

Svou bodově nejlepší sezónu (14+14) v extraligové kariéře zažil Lukáš Cingel, na víc než deset branek ale celkem dosáhli pouze tři hráči, což se stalo naposledy v ročníku 2013/14. Radek Smoleňák a Kevin Klíma mohli pětkrát označit jednu ze svých branek jako vítěznou, v tomto ohledu byl lepší jen karlovarský Dávid Gríger. Jediným úspěšným střelcem v oslabení se stal rychlonožka Jordann Perret, stabilně nejúspěšnějším hráčem na buly byl s úspěšností 55,77 % Petr Koukal. S ním na ledě navíc Hradec inkasoval pouze 12 branek, přitom odehrál 48 utkání!

28 minut a 27 sekund. Tolik času strávil na ledě Petr Zámorský proti Boleslavi, nejvyšší ice-time v sezóně.

Muziku tvrdil především Richard Nedomlel. Ten byl se 102 minutami nejpilnějším sběratelem trestů v celé lize, také ale rozdal pátý nejvyšší počet hitů (78) a v Radegast indexu za celou sezónu vybojoval bronzovou příčku. Nejvíc minut na ledě strávil Radek Smoleňák (970:38), který společně s Lukášem Cingelem jako jediný nechyběl v sestavě ani jednou. Nejvyšší průměrný ice-time 22:15 nasbíral Petr Zámorský, přes dvacet minut se dostal ještě lotyšský zadák Oskars Cibulskis.

Tajným trumfem Hradce byl letos Aleš Jergl. Ten skončil v týmovém bodování třetí, vynikal ale i v jiném ohledu. Jeho statistika Corsi CF% se vyšplhala až na 66,61%, tzn. poměr branek, které s tímto hráčem na ledě padly do té správné, tedy soupeřovy sítě. Lépe na tom v lize byli jen čtyři stabilně nastupující hráči. Druhým nejvytěžovanějším brankářem celé soutěže se stal se 2932 minutami Marek Mazanec, který vychytal druhý nejvyšší počet čistých kont (5) a jedenáctkrát si odnesl cenu za nejlepšího hráče utkání, třetí nejvyšší počet napříč extraligou.