Preview k zápasu
čt 11.10.2018 | Adam Kodet

Zpátky na vlastním ledě. Hradec poprvé od loňského čtvrtfinále přivítá Liberec

Po těžké prověrce na severu Evropy musí Hradec obrátit svou pozornost zpátky na Tipsport extraligu. Ta pokračuje již svým 9. kolem, v němž Mountfield letos poprvé změří síly s Libercem. Napilno bude mít především hradecká defenzíva, Severočeši totiž soupeřům sází jednu branku za druhou, navíc se jim daří také hra v přesilových hrách i oslabeních. Zároveň ve svých řadách mají nejlepšího střelce i nejproduktivnějšího hráče ligy. Další těžké utkání startuje v pátek tradičně v 18:00.

„Liberec je kvalitní mužstvo, mají silné útočníky a hrají výborný celoplošný hokej. Čeká nás nebezpečný soupeř.“

Petr Svoboda (o zápase s Libercem)

Liberec praktikuje hlavně útočně laděný hokej, což potvrzuje i hradecký útočník Lukáš Vopelka. „Určitě to může být útočná přehlídka, ale myslím, že oba týmy si taky budou chtít pohlídat, aby se protihráči moc neutrhávali a neujížděli,“ míní mladý forvard. S Tygry se Mountfield loni potkával nejvíc ze všech soupeřů, což může být důležitý faktor. „Loni jsme proti Liberci hráli jedenáctkrát. Hrají hodně agresivně a určitě takovou hru budou předvádět i letos,“ předjímá jihočeský rodák.

Hradec ale svůj letošní herní projev také měnit nehodlá. „My se budeme soustředit hlavně na sebe a budeme se snažit soupeři vnutit naši hru. Chceme hrát podle sebe, ne podle nich,“ říká. Zápasy s týmem zpod Ještědu bývají hodně vyhrocené, obě města leží blízko u sebe. „Souhlasím, já mám takové zápasy nejradši, takže já osobně se moc těším,“ dodává závěrem odchovanec Českých Budějovic.

Nejsilnější stránky pátečního soupeře analyzuje i asistent trenéra Petr Svoboda „Liberec je určitě kvalitní mužstvo, mají silné útočníky a hrají výborný celoplošný hokej. Navíc se jim dařilo v posledních zápasech a jsou na vítězné vlně, takže nás čeká nebezpečný soupeř,“ hodnotí. Zároveň věří, že bude zápas atraktivní i pro fanoušky. „Očekáváme aktivní hokej, hlavně z naší strany. Věřím, že zápas bude výborný z obou stran a že ho dovedeme do vítězného konce,“ říká odhodlaně asistent Tomáše Martince.

Oba celky si zatím vedou skvěle v početních výhodách, což může být rozhodující faktor utkání. „Dneska ve hře 5 na 5 už tolik gólů nepadá a speciální formace rozhodují vždycky. Když bude zápas vyrovnaný, je pravděpodobné, že ho rozhodne právě přesilovka,“ přitakává. A jak vypadá situace u zraněných hráčů? „Někdo z marodů už se do sestavy vrátil, takže věříme, že nastoupíme v plné síle,“ předesílá Petr Svoboda.

Vedení Tygrů muselo reagovat na množství odchodů

Podobně jako na soutoku Labe s Orlicí i pod Ještědem před sezónou proběhl v kabině slušný průvan, kádr totiž opustilo hned 13 borců. Mladí talenti Filip Pyrochta a Lukáš Jašek zkusí své štěstí za mořem, kde si je vyhlédly týmy z NHL, Tomáš Filippi a Adam Jánošík zase hlásí přesun do KHL. V Liberci také nepokračují zkušení slovenští matadoři Martin Bakoš, Milan Bartovič a Mário Bližňák

Vedení Severočechů se tedy muselo pořádně obracet, aby odchozí hráče nahradilo. Útok Tygrů posílil zkušený slovenský křídelník Libor Hudáček a ofenzivní dvojice Radan Lenc a Jakub Valský z konkurenční Mladé Boleslavi. Libereckou obranu zase vyztužil Matěj Stříteský a Kanaďan Taylor Doherty. Přesun zpět pod Ještěd hlásí gólman Marek Schwarz a odchovanec Marek Zachar.

Liberecký gólostroj se po vlažném začátku rozjel naplno

MichalBulíř
Je nejpilnějším střelcem extraligy, na soupeřovu klec vyslal už 36 střeleckých pokusů

Po dvou úvodních zápasech svítila na gólovém účtu Tygrů nelichotivá nula, pak ale střelecky ožili. V dalších čtyřech utkáních vsítili hned 22 branek, když postupně porazili 3:1 Chomutov, 4:1 Třinec a následně rozstříleli 7:2 Zlín a 8:3 Mladou Boleslav. Potom sice v Pardubicích klopýtli, poslední dvě utkání však dokázali opanovat. V posledním zápase proti Kohoutům dokonce otočili zápas z nepříznivého stavu 0:3 dvěma góly při jednom oslabení!

Oslnivý začátek ročníku prožívá především Michal Bulíř, který s deseti góly vévodí extraligovým střelcům, jeho kolega z útočné řady Marek Kvapil zase s bilancí 5+8 vládne tabulce produktivity. Společně s Radanem Lencem je tato elitní liberecká letka doslova postrachem všech brankářů. Tygři mají navíc s 25% využitím nejúspěšnější přesilovky v celé lize, faulům je tedy radno se v zápase s Libercem vyvarovat.

Mountfield sehrál s týmem ze severočeské metropole celkem 27 utkání, z nichž vytěžil 13 výher. Hradec loni Tygry vyřadil ve vyhrocené čtvrtfinálové sérii, ti tak mají Východočechům co oplácet. V základní hrací době však svěřenci Filipa Pešána zvítězili v ČPP Aréně pouze jedinkrát. Loni se ve vzájemných zápasech nejvíce dařilo Lukáši Cingelovi, který překonal liberecké brankáře hned čtyřikrát.

Vstupenky v prodeji on-line i na pokladnách

Pokud ještě nemáte ve svém vlastnictví lístek na duel s Libercem, není nutno zoufat. Získat jej lze snadno skrze on-line aplikaci nebo na pokladnách ČPP Arény. Ty se v den utkání otevírají již ve 13:00 a zakoupit je lze i po začátku zápasu.

Sestavy z minulého utkání

Bílí Tygři Liberec:
Schwarz – Doherty, Šmíd, Havlín, Ševc, Hanousek, Kolmann – Ordoš, Jelínek, Krenželok – Lenc, Bulíř, Kvapil – Valský, Redenbach, Hudáček – Teplý, Lakatoš, Zachar. Trenér: Filip Pešán

Mountfield HK:
Maxwell – Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, Rákos – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Paulovič, Dragoun, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Bezúch. Trenér: Tomáš Martinec