Zápasy
so 3.11.2012 | Martin Doležal, Martin Voltr

Souboj s Ústím rozhodly přesilovky, Hradec se držel jen v první třetině

Hradecký zimní stadion se při zápase s druhými Ústeckými Lvy dočkal vytoužené i dalece překročené tisícovky diváků. Celkem 1360 jich vidělo sedm branek, z toho šest v početních výhodách, ale valná většina odcházela domů zklamaná. Východočeši prohrávali po deseti minutách už o dva góly, přesto se ještě rychle dostali zpět do hry. Úder exhradeckého Jaroslava Roubíka z 21. minuty ale vrátil Slovanu jistotu, kterou už Královští lvi nebyli schopni prolomit. Branka Michala Mikesky v samotném závěru pouze upravila stav na konečných 2:5, Ústí si domů odvezlo zasloužené vítězství.

Hradec dokázal na špatný úvod zareagovat

Hradečtí do zápasu vlétli šancí Patrika Moskala, který ale svůj samostatný únik neproměnil. To mohlo domácí mrzet, protože Ústí nad Labem svojí první větší příležitost využilo. V 5. minutě se v přesilové hře prosadil Milan Vobořil nahozením na branku Jakuba Čecha, který měl zakrytý výhled a kotouč se zastavil až v síti – 0:1.

Východočeši mohli srovnat se soupeřem krok, ale Luděk Brož ve velké šanci před brankovištěm poslal puk mimo a Patrik Moskal trefil pro změnu tyčku. A nepřesnost v koncovce potrestali Ústečtí tím nejlepším možným způsobem. V 10.minutě si Robin Kovář pohrál s hradeckou obranou a tváří v tvář se před brankářem nemýlil – 0:2.

Z relativně pohodlného vedení se ale hosté neradovali dlouho, Hradečtí totiž zužitkovali dvojnásobnou přesilovku na výbornou. Nahození Milana Karlíčka ztečoval jeden z ústeckých beků mezi betony nešťastného Orcta – 1:2.

Ústečtí lvi ale svého soupeře do dalších šancí nepouštěli, naopak mohli znovu získat dvoubrankový náskok. Autor první branky Vobořil však nedokázal vyzrát na pozorného Čecha.

Ústečtí lvi se odpoutali do trháku

Hned na začátku druhé periody přidali Severočeši velmi důležitou branku, když si Jaroslav Roubík najel do útočného pásma a ráznou střelou prostřelil domácího brankaře – 1:3. Domácí byli gólem zaskočeni a mohli inkasovat i z další akce, naštěstí pro ně nedokázali ústečtí hokejisté přečíslení zužitkovat.

Východočeši se z ospalého úvodu třetiny po chvíli vzpamatovali a zásluhou Kubici se mohli vrátit do hry. Hradecký útočník ale svou tečí před brankovištěm Orcta nepřekvapil.

Domácí trápila finální fáze útoku. Když pak putovali potřetí v zápase na trestnou lavici, protivník dokázal využít i tuto přesilovku. Ve 35. minutě stál na správném místě před bránou Robin Kovář, k němuž se s velkou dávkou štěstí odrazil kotouč a pak už měl lehkou práci – 1:4. Hostující tým vstřelená branka nabudila a s velkým přehledem kontroloval dění na ledě. Přesilovka Hradeckých tak žádné pozdvižení nepřinesla.

Hosté si vítězství defenzivní hrou pohlídali

Před třetí částí se čekalo, s čím Královští lvi přijdou ve snaze zvrátit osud utkání. Hosté se ale soustředili na bránění a výpady domácích si hlídali s velkým přehledem. Orct tak neměl mnoho práce. Oko diváka už nevidělo tolik pohledných akcí jako v předchozích třetinách.

První vážnější situace před ústeckou bránou se odehrála až ve 47. minutě, kdy se k Orctovi prokousal Michal Mikeska, ovšem svou kličku nedokázal přesněji zakončit. Východočeši věděli, že takovou ztrátu už budou proti silnému Ústí velice těžko mazat. Na ledě byla kvalita hostujícího celku znát, klidnou a soustředěnou hrou směřoval za vítězstvím.

Noční můra domácích, tedy oslabení, navíc přinesla Severočechům navýšení náskoku. Daniel Boháč byl před brankovištěm důrazný a dokázal propasírovat puk za Čechova záda, čímž využil i čtvrtou početní výhodu svého týmu – 1:5. Šestou trefu mohl ještě přidat Holomek, ale (jak jinak než v přesilové hře) trefil pouze tyč.

Domácím se přece jen podařilo snížit, i když na zdramatizování duelu už bylo hodně pozdě. V 57. minutě pykal na trestné právě Holomek a Michal Mikeska jemnou tečí nedal Zdeňku Orctovi šanci – 2:5. Tři body si každopádně z hradeckého ledu odvezli zaslouženě hosté.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jan Berger 0 0 0 0 0
Luděk Brož 0 1 1 -1 2
Vít Budínský 0 1 1 -1 0
Jiří Cetkovský 0 0 0 0 0
Zdeněk Čáp 0 0 0 0 2
Petr Haluza 0 0 0 0 0
Jiří Hendrich 0 1 1 -1 2
Lukáš Chmelíř 0 0 0 0 0
Jakub Kania 0 0 0 0 0
Milan Karlíček 1 0 1 -1 2
Martin Klement 0 0 0 0 2
Zdeněk Kubica 0 0 0 0 0
Šimon Macháň 0 0 0 0 0
Michal Mikeska 1 0 1 0 0
Patrik Moskal 0 0 0 0 0
David Roupec 0 1 1 0 0
Vladimír Říha 0 0 0 -1 0
David Švagrovský 0 0 0 0 0
Martin Vágner 0 0 0 0 0
Milan Valášek 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jakub Čech 60 39 5 34 87,18 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Hosták (Královští lvi Hradec Králové):
Soupeř nás předčil hlavně v koncovce, ve které byl šikovnější. Ústí nás ve hře pět na pět téměř nikam nepouštělo. Dalo čtyři góly z přesilových her, ale neřekl bych, že to bylo nějak secvičené. Spíše byli Ústečtí důslednější kolem branky. Těžko se pak se zápasem něco dělá. Ke všemu Ústí patří mezi dva nejlepší týmy v lize. Ve chvíli, kdy jsme dole, bylo těžké střetnutí otočit.

Jiří Mička (HC Slovan Ústečtí Lvi):
Mně se utkání hodnotí velice dobře, vyhráli jsme zaslouženě a odvážíme si tři body. Čekali jsme zápas těžší, mysleli jsme, že Hradec bude více kousat. Hodně nám to usnadnil, což nás může jenom těšit. Zítra cestujeme do Olomouce, kde to bude také náročné. Pro mě je ta výhra o to cennější, že jsem tady na východě Čech působil. Jsem spokojený.

Fotogalerie