Zápasy
ne 26.2.2017 | Klára Petrásková, Jan Vavřina | Foto: Petr Rubal/HC Oceláři Třinec

Hradec v Třinci rychle vedl, čtvrtou sezónní výhru nad Oceláři ale nakonec nepřidal

Zápasové menu

Tři vítězství, na čtvrtý pokus porážka. Hradečtí se naposledy v základní části střetli s třineckými Oceláři, na rozdíl od předešlých vzájemných duelů ale tentokrát výhru neslavili. A to i přesto, že se bleskově dostali do vedení. Hned ve 26. vteřině duelu překonal domácího gólmana Andris Džerinš, pak už se však vlnila pouze hradecká síť. Třinečtí do ní postupně ze čtyřiceti střel uklidili čtyři projektily a rozhodli tak o tom, že Východočeši odjeli domů s prázdnou.

Hradecká sestava se poslední dobou mění minimálně, i proti Třinci nebyl důvod k žádným velkým přesunům. A tak se jedinou změnou stala výměna Aleše Pavlase za Zdeňka Čápa. Litoměřický bek byl připraven jako sedmý defenzivní hráč.

Mountfield HK vedení rychle nabyl, rychle pozbyl

Že proti sobě nastoupily dva ze čtyř nejofenzivnějších týmů v lize, potvrdil začátek duelu. Hradec šel do vedení hned z první akce, ve 26. vteřině doklepl puk za Hrubce po Vydareného ráně Andris Džerinš. Krátce po hradeckých fanoušcích si mohli zakřičet i ti domácí. Důvod jim k tomu dal Vladimír Dravecký, jenž vyjel před Rybára z brankové čáry a střelou mezi betony srovnal v 95. vteřině na 1:1.

Ofenzivní choutky měly oba celky i nadále, hrál se díky tomu velice atraktivní hokej. Pomohly k tomu i dvě přesilovky, ani jeden mančaft ale nedokázal tu svou využít, i když Třinečtí si v ní vypracovali solidní tlak. Chyběla tomu ale častější střelba. Hradec na druhé stranu pálil, ani jedna rána však neměla gólové parametry.

Postrádala ji i střela Bedřicha Köhlera, kterého vychytal v přečíslení dvou na jednoho Šimon Hrubec. Ten se od tohoto okamžiku ve 12. minutě už jen mohl dívat na jeho parťáky, jak si vypracovávají spoustu šancí. Nejblíže ke skórování měl Jakub Petružálek, s jeho ránou si ale Rybár, stejně jako s dalšími sedmnácti v úvodní třetině, poradil.

Gólový úspěch slavili ve druhé třetině pouze domácí

Moc nechybělo k tomu, aby i druhá dvacetiminutovka začala rychlou brankou. Rostislav Marosz totiž projel polovinou kluziště jako nůž máslem a přenechal touš volnému Draveckému, ten ale z pravé strany recept na Rybára nenašel. Chvíli poté už ale třinecký útok slavit přeci jen mohl. Krásnou průnikovou nahrávku narýsoval Nosek a Martinu Adamskému nezbylo nic jiného, než z levého kruhu zamířit k bližší tyči – 2:1.

Odpovědět mohli vzápětí Východočeši, neboť se jim dostalo možnosti hrát s jedním mužem v poli navíc. I přes slušný tlak ale Oceláři své oslabení přestáli a poradili mimo jiné jak s tečí Köhlera, tak i s jedovatým pokusem Knotka. Nezahálelo se ani na druhém konci kluzišti. O stahovačku v těsné blízkosti Patrika Rybára se pokoušel Erik Hrňa, uprostřed akce ale dal puk jeho hokejce sbohem.

Ofenzívní choutky dostal i Marek Růžička s Tomášem Netíkem, kteří ujížděli vstříc hostující brance proti jedinému bekovi. Druhý jmenovaný však si místo střely z první kotouč ještě zpracoval na holi a hradecký gólman tak měl dostatek času, aby se přemístil ke své levé tyči. Když posléze z voleje netrefil puk ideálně východočeský Rastislav Dej, šlo se do kabin za stavu 2:1 pro Třinecké.

Smolná branka a trefa v oslabení potvrdily výhru Ocelářů

Že bylo ve třetí třetině aktivnější mužstvo domácích, o tom svědčí i poměr střel. Zatímco Lvi vyslali na Hrubce pouhých pět puků, Třinečtí zaměstnávali Rybára třikrát častěji. Velmi dobrou příležitost si v přesilové hře vypracoval Martin Růžička, zblízka ale narazil jen na včasně scvaknuté betony hostujícího brankáře.

Trochu smolný byl pak pro hradecké barvy okamžik z 51. minuty. Daniel Rákos vystřelil od levého mantinelu a kotouč nechtěně přizvedl nad rameno vlastního brankáře Vydarený – 3:1. Naopak štěstí stálo při Lvech po ráně Vladimíra Rotha, jehož tečovaná dělovka jen tak tak zamířila do Rybárovy výstroje. Východočeši se nechtěli vzdát a ještě zabojovat o vyrovnání, výbornou příležitostí jim k tomu byla početní výhoda.

Jak se však během následujících vteřin ukázalo, přesilovka měla spíše opačný účinek. Do úniku dvou proti nikomu totiž ujel Martin Adamský s Markem Růžičkou a druhý jmenovaný neměl větší problémy s překonáním přesouvajícího se Rybára – 4:1. Vzápětí bylo ještě po Gregorcově faulu nařízeno trestné střílení, to se však Vladimíru Draveckému bekhendovou kličkou přes Rybárův beton proměnit nepodařilo. Konečné skóre se tak po závěrečné siréně zastavilo na poměru 4:1 pro domácí celek.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jaroslav Bednář 0 0 0 -2 0
Rastislav Dej 0 0 0 -2 0
Stanislav Dietz 0 0 0 0 0
Michal Dragoun 0 0 0 0 0
Andris Džerinš 1 0 1 1 0
Blaž Gregorc 0 0 0 -1 0
Richard Jarůšek 0 0 0 -2 2
Tomáš Knotek 0 0 0 -3 2
Bedřich Köhler 0 1 1 1 0
Roman Kukumberg 0 0 0 -1 0
Lukáš Nedvídek 0 0 0 0 0
Jake Newton 0 0 0 -1 0
Aleš Pavlas 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Alexandre Picard 0 0 0 -3 0
Martin Pláněk 0 0 0 -1 0
Jiří Šimánek 0 0 0 1 0
Martin Štajnoch 0 0 0 -1 0
René Vydarený 0 1 1 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Patrik Rybár 60 40 4 36 90,00 0 0

Ohlasy k utkání

René Mucha (HC Oceláři Třinec):
Chtěli jsme navázat na výhru z Brna. Krom prvního střídání, kdy jsme inkasovali, jsme se prezentovali výborným výkonem. Mužstvo podalo koncentrovaný výkon podpořený skvělým Hrubcem. Rozhodujícím faktorem byly ubráněné přesilovky soupeře, naopak nám se dařilo využívat přečíslení.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Bylo to velmi dobré utkání. Měli jsme sice výborný vstup, ale je škoda, že domácí brzy vyrovnali. Od té doby nabralo utkání obrovské tempo, domácí měli spoustu přečíslení. Můžeme děkovat Patriku Rybárovi, že první třetina skončila nerozhodně. V dalším průběhu už jsme zlepšili hru, nepouštěli jsme domácí do přečíslení. Třinec hrál výborně, ale byli jsme mu vyrovnaným soupeřem. Rozhodly situace v nerovnovážném stavu, kdy jsme inkasovali. Oceláři hráli výborně a šli zaslouženě za výhrou.