Preview k zápasu
so 25.2.2017 | Petr Šatalík

Souboj druhého se čtvrtým! Mountfield míří k letošnímu 50. duelu do Třince

Svěřenci Václava Sýkory si páteční výhrou 4:3 v prodloužení nad Olomoucí zajistili účast v čtvrtfinále play off. Stále je však o co hrát! Jen celky, které se po základní části umístí na prvním až čtvrtém místě, budou moci tuto část sezóny začít před vlastními fanoušky. Aby vyřazovací boje odstartovaly ve FORTUNA aréně, musí Lvi ještě pár bodů získat. Šance se jim naskýtá již v neděli v souboji s Oceláři.

HC Oceláři Třinec – Mountfield HK, neděle od 15:00: ON-LINE

Hodnocení zápasu s Olomoucí se ujal Rastislav Dej. „Proti nim jsou zápasy vždycky těsné. Nebyl to žádný oku lahodící hokej, jak se říká, byl to bojovný zápas. Po dvou třetinách to pro nás vypadalo dobře, ačkoliv hokej nebyl nejhezčí, ale to tak někdy je. Bohužel jsme utkání nedokázali udržet a v poslední sekundě dostali gól, což je škoda. Ale i to se stává, musíme to tak brát. Jsem rád, že jsme pak v prodloužení rozhodli a další bod získali na naši stranu,“ konstatuje slovenský forvard.

Oceláři by se mohli jevit jako příjemný protivník, poslední výsledky s ním hovoří v prospěch Východočechů. „Ano, ale každý zápas je jiný, co si pamatuji, tak některé výsledky tam byly i celkem divoké po minulá léta. Uvidíme, jaké to tam bude po obědě. Od třetí hodiny jsme už dlouho nehráli, jsem na to zvědavý. Oni mají stejné podmínky jako my, v tabulce jsou před námi, nevím o kolik bodů, ale ještě je můžeme předstihnout, prostě tam chceme odehrát kvalitní zápas a uvidíme,“ těší se hradecký štírek.

Lvům se proti Třinci v poslední době dařilo, je však otázka, zda bude tato série pokračovat. „Nevím, čemu to přisuzovat. Každý zápas je jiný. Jak říkám, dřív se nám dařilo proti Varům a pak nás porazily, dařilo se proti někomu dalšímu, prohráli jsme zas. Osobně se na to nedívám tak, že bychom tam šli s tím, že se nám proti nim daří a že bychom je snadno přehráli. Vím, že mají kvalitní tým a je třeba kvalitně pracovat od začátku. Mají dobré nástupy do zápasu, což se pak těžko dohání,“ představuje soupeře hbité křídlo.

Výhra nad takovýmto těžkým soupeřem by mužstvu určitě dodala i sebevědomí, které je pak ve vyřazovací části hodně potřebné. „Ano, je to velmi důležité, jelikož play off hrají pouze týmy z horní poloviny tabulky, ty nejlepší, které hrají v základní části dobře. Proti takovým týmům se právě ukáže naše síla, takže jsem velmi zvědavý. Je velice důležité to tam zvládnout, a pokud se podaří odehrát dobrý zápas, tak nás to může psychicky posunout,“ věří Rastislav Dej.

Vzájemné duely znají v letošní sezóně jediného vítěze – Hradec

Třinec má již, stejně jako Východočeši, zajištěnou účast v čtvrtfinále play off. A stále tak po očku pokukuje na první příčku, kterou sice drží liberečtí Tygři, ale kdyby se jim poslední tři duely základní části nevydařily, mohli by Oceláři získat Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje. Na každý pád se chtějí udržet v elitní čtyřce a začínat vyřazovací souboje doma.

Poslední zápasy Třince
Třinec – Liberec 3:4
Třinec – Olomouc 3:2
Chomutov – Třinec 2:1sn
Třinec – Zlín 2:1p
Brno – Třinec 2:5

Moutfield by Slezany ještě mohl teoreticky předstihnout. Ztrácí na ně však sedm bodů, což se nejeví jako ztráta, kterou by Hradec mohl dohnat, či lépe řečeno, nezdá se, že by měl Třinec v posledních třech zápasech získat méně než dva body. Lvi však bojují o čtvrtou pozici, která skýtá možnost začínat v play off na vlastním ledě.

Zajímavý pohled skýtají vzájemné zápasy Východočechů s Oceláři. Svěřenci Václava Sýkory zvítězili ve všech třech letošních střetnutích a celková série výher nad mužstvem Vladimíra Kýhose má ještě o jedno utkání navíc. Většinou se ale jedná o vyrovnané duely. Z posledních šesti soubojů obou mužstev se pouze jedenkrát stalo, aby byl rozdíl ve skóre větší než jednobrankový.

kolodatumdomácíhosté
11. ne 9.10.2016 Mountfield HK Oceláři Třinec 3:2sn (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0)   
24. pá 25.11.2016 Oceláři Třinec Mountfield HK 3:4p (2:2, 1:1, 0:0 – 0:1)   
37. ne 8.1.2017 Mountfield HK Oceláři Třinec 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)   

V hlavní roli Jakub Petružálek

Nahlédněme nyní společně do kabiny Ocelářů. Mimo jiné zde sedí Jakub Petružálek (14+20), jenž vévodí kanadskému bodování celku ze Slezska. Jeho nejbližším pronásledovatelem je pak Rostislav Marosz (15+15), který je pro změnu nejlepším střelcem týmu.

Trochu překvapivě tvrdí nejvíce hru v mužstvu Vladimíra Kýhose útočníci, nikoliv beci. Martin Adamský si připsal již 55 hitů a Daniel Rákos jen o 7 méně. Nejobětavějším hokejistou v klubu je však obránce Josef Hrabal, který v této sezóně zblokoval již úctyhodných 62 střeleckých pokusů soupeře.

Brankářskou jedničkou v Třinci je Šimon Hrubec. Tento gólman má procentuální úspěšnost zákroků 93,28 % a v jednom zápase průměrně obdrží pouze 1,93 gólů. Dvojkou je pak Peter Hamerlík, jehož čísla jsou o něco horší. Jeho procentuální úspěšnost zásahů činí 88,64 % a inkasuje 3,24 branek za utkání.

Statistické okénko – Třinec…

  • … má nejlepší oslabení v lize. Ubrání 88,89 % početních nevýhod. Východočeši neinkasují v 84,95 % případů.
  • … inkasoval třetí nejmenší počet gólů – 117. Hradec je na tom úplně stejně a dělí se s Oceláři o třetí místo v této statistice.
  • … nasbíral nejnižší počet trestných minut – jen 520. Lvi jsou v tomto ohledu třetí nejslušnější tým, připsali si jich 533.
  • … je druhým nejúspěšnějším týmem na buly. Vyhrál totiž 53,33 % všech vhazování. Svěřenci Václava Sýkory jsou v této disciplíně předposlední s 47,27 %.
  • … inkasoval nejnižší počet branek v oslabení – jen 23. Mountfield je hned v závěsu na druhém místě, v početní nevýhodě obdržel 28 gólů.
Sestavy z minulého utkání
Hrubec – Linhart, Roth, M. Doudera, Krajíček, Galvas, Nosek, L. Doudera – Rákos, Kreps, Netík – Adamský, Kane, Irgl – Klimenta, Redenbach, Petružálek – Dravecký, Marosz, Hrňa. Trenér: Vladimír Kýhos.
Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp – Köhler, Džerinš, Šimánek – Bednář, Kukumberg, Dej – Jarůšek, Knotek, Picard – Nedvídek, Dragoun, Pavlík.. Trenér: Václav Sýkora.