Zápasy mládeže
čt 25.1.2018 | Jan Picka, Klára Petrásková

Comeback jako hrom! Junioři dali dva góly v power-play a lídra složili v prodloužení

Zápasové menu

Doslova za minutu dvanáct zaveleli junioři k obratu. V klání s indiány ještě chvilku před třetí sirénou prohrávali 0:2, pak si ale vzal hru do parády Filip Jirásek. Dvěma dorážkami v power-play v rozmezí 85 vteřin srovnal na 2:2 a na jeho počin navázal v nastaveném čase ještě Tomáš Kynčl. Hradec tak dokonal podařený obrat a zapsal cenný skalp lídra tabulky!

Hradec byl aktivnější, gól ale nepadl

V samém úvodu utkání a v následujících několika minutách měli více ze hry domácí borci, ale hostující obrana je prakticky k ničemu nehodlala pustit. Hned v první minutě se indiáni dostali do přečíslení, ale finální pas nakonec na hůl Marka Rubnera nedoputoval, neboť se bleskově vrátili beci hradeckého týmu, gólman Mountfieldu Daniel Dvořák byl prozatím bez práce.

Jedinou opravdu velikou příležitost Plzně v úvodním dějství měl šikovný útočník Josef Roubal. Západočeši poslali puk na icing, v obranném pásmu však buly vyhráli, ihned se poté vydali na zteč. Zmiňovaný Roubal obdržel přihrávku přesně na bekhend, střílel do protipohybu gólmana Dvořáka, jenže ten včas proti této střele vystrčil svůj beton. Následně přebrali iniciativu utkání hostující hokejisté, kteří sice byli častěji v útočném pásmu, ale gólman Kristián Kolář neměl problémy s pokusy hradeckých hráčů. Nejvíce se zřejmě zapotil při teči Štěpán Matějčka, jeho pokus však skončil mimo. Po prvních dvaceti minutách byl tedy stav utkání nerozhodný 0:0.

Plzeňští šli do dvoubrankového trháku

V prostřední části byli úspěšnějším týmem domácí indiáni, kteří se dostali do jednobrankového vedení hned v první minutě druhého dějství. Jan Matiášek výtečně napadal hostující rozehrávku, beci Mountfieldu vyrobili hrubku před vlastní klecí, když ztratili puk. Matiášek vyprášil jen beton Dvořáka, nicméně s dorážkou přispěchal ještě Marek Rubner, který poslal puk do sítě – 1:0. Poté byl na ledě relativně klid, Hradec Králové se sice snažil být aktivní v útočném pásmu, ale domácí defenziva byla velice pozorná. Zaskvěl se hlavně brankář Mountfieldu Daniel Dvořák, jenž ukázkovým semaforem zastavil svižnou střelu Petra Ereta. A další plus, které mohlo hostující hráče těšit, byla hra v oslabení, kterou hráči z východy Čech zvládali bezvadně.

V přesilovkách toho domácím sice moc nedovolili, ale při hře pět na pět inkasovali hostující hráči druhý gól. Západočeši se dostali do přečíslení, které vykombinovali tak umně, že nakonec jeli ve dvou sami na gólmana. Přikryl našel ideálním pasem opět Marka Rubnera, střelec jeho formátu se v těchto chvílích obvykle nemýlí, domácí útočník střelou k tyči zaznamenal svůj 17. gól v sezóně – 2:0. Aby se Plzni neubíralo, tak si přece jenom v přesilovce připravila jednu velkou možnost, když po tečované střelce musel Dvořák na poslední chvíli zasáhnout ramenem, aby uchránil svůj tým od třetí pohromy. Závěrečnou možnost měl ještě pár sekund před druhou sirénou Petr Eret, ale i proti němu se znovu vyznamenal výtečně chytající gólman Daniel Dvořák.

Senzační obrat Lvů byl dokonán v prodloužení

Velkou šanci si hosté vytvořili hned v první minutě třetí části! Filip Jirásek se svou dorážkou trefil tyčku domácí branky, následně se o dorážku pokoušel ještě Jaroslav Dvořák, ten se ale nakonec k puku nedostal. Na druhé straně měl obrovskou příležitost zase Petr Eret, jenž se dostal do samostatného úniku, svůj nájezd chtěl zakončit střelou mezi betony, ale Dvořák v brance se propálit nenechal. Následná dorážka šla mimo tři tyče. Po něm ještě v obdobné šanci neuspěl ani Jan Matiášek. Velkou šanci měl během přesilové hry rovněž obránce Mikuláš Pohl, který byl úplně sám mezi kruhy, proti jeho střele výtečně zakročil Kolář vyrážečkou.

Nádhernou akcí se poté prezentoval Vít Reitspies, jenž se vrátil z trestné lavice. Obešel svého soka, následně zakončoval před gólmanem bekhendovou kličkou, ale Dvořák se rychle natáhl, puk do branky přes beton nepustil. A ani další nájezd neskončil brankou. Znovu se dostal do úniku Jan Matiášek, ale rychle ho dobruslili hostující beci, takže neměl čas na pořádné zakončení. Dvě minuty a třicet čtyři sekund před koncem šli domácí do čtyř, hostující tým si vyžádal oddechový čas, během kterého zůstal gólman Dvořák na střídačce a Mountfield to zkusil v šesti proti čtyřem.

Hradci se risk vyplatil, nejprve přežil velkou šanci Plzně, záhy snížil. Filip Jirásek dokázal využít převahy hostí před brankou indiánů, bez problémů doklepl puk do prázdné klece, čímž využil zesílenou přesilovku – 2:1. A 18 sekund před koncem třetí části bylo na východočeské střídačce ještě veseleji! Opět při hře bez gólmana se totiž povedlo znovu Filipi Jiráskovi srovnat na 2:2. V nastaveném čase se Hradečtí dostali dvě minuty před koncem k přesilovce, jíž beze zbytku využil od modré lajny Tomáš Kynčl. Obrat tak byl dokonán, Východočeši si za výhru 3:2 odvezli domů velmi cenné dva body!

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jaroslav Dvořák 0 1 1 0 0
Jakub Hašek 0 0 0 0 0
Miroslav Havelec 0 0 0 0 0
Štěpán Havránek 0 0 0 1 0
František Hnik 0 0 0 0 2
David Chalupa 0 2 2 1 0
Filip Jirásek 2 1 3 0 0
Miroslav Kukla 0 0 0 -2 0
Tomáš Kynčl 1 0 1 -2 0
Patrik Mašín 0 2 2 1 0
Štěpán Matějček 0 0 0 0 0
Mikuláš Matouš 0 0 0 -1 0
Dominik Matouš 0 0 0 -1 0
Jakub Moník 0 0 0 0 0
Jakub Muška 0 0 0 0 4
Kryštof Pažourek 0 0 0 0 0
Mikuláš Pohl 0 0 0 0 0
Petr Poppel 0 0 0 -1 0
Dominik Sklenář 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Daniel Dvořák 63 29 2 27 93,10 0 0

Ohlasy k utkání

David Bruk (HC Plzeň 1929): Utkání se mi hodnotí špatně. Ztratili jsem vyhraný zápas ve dvou fázích – čtyřikrát jsme jeli sami na bránu, ale nic neproměnili, potom jsme zbytečně faulovali ve středním a útočném pásmu. To rozhodlo utkání.

Aleš Krátoška (Mountfield HK): V Plzni je to vždycky těžké. První část byla hodně vyrovnaná, potom nám domácí odskočili po našich chybách do vedení 2:0. Kluci dneska opravdu chtěli, snažili se, nakonec jsme to dotáhli do vítězného konce. Vyrovnání bylo těsně před koncem, nakonec jsme to zvládli v prodloužení. Domácí mají obrovskou sílu, odtud se body nevozí. Moc si toho ceníme, chtěl bych klukům za předvedenou hru poděkovat.