Zápasy
pá 26.10.2018 | Adam Kodet, Klára Petrásková

První domácí prohra. Hradec nedotáhl stíhací jízdu, v derby padl 4:6

Závěr první čtvrtky sezóny nedopadl zcela dle hradeckých představ. Třaskavá atmosféra derby přinesla množství emocí, vyloučení a gólů, ty ale padaly ze začátku především do domácí sítě. Pardubice totiž efektivně využívaly chyb Mountfieldu a ve druhé třetině vedly už 4:0. Hradečtí však nesložili zbraně, vyprodukovali 42 střel a snížili na 4:6, premiérovou domácí porážku letošního ročníku už ale neodvrátili.

Oproti předchozímu utkání přišlo několik vynucených změn v hradecké sestavě. Na listinu marodů přibyl Roman Kukumberg, kterého ve čtvrté řadě nahradila nová akvizice Václav Karabáček. V obraně se na soupisku naopak vrátil Petr Zámorský, pauzíroval tentokrát Sébastien Piché. V brance od začátku nastoupil Brandon Maxwell.

V první třetině měli převahu domácí, radovalo se ale Dynamo

Hned z kraje utkání si vzali otěže zápasu domácí hokejisté a Pardubickým puk nechtěli půjčit. Z dálky Kacetla prověřil Graňák a chvilku po něm Cibulskis. Na druhé straně se z čista jasna sám před Maxwellem v ideální pozici objevil Wishart, místo střely ale volil ještě přihrávku na pokrytého Rolinka. Chvíli poté se Dynamo dostalo do přečíslení, Poulíček tentokrát zvolil střelu, ale na Maxwella si nepřišel

Červeno-bílí se postupně stále více osmělovali v útoku a prodlužovali svůj pobyt v obranném pásmu Hradce. Domácí defenzíva ale působila kompaktně a pardubické útočné choutky úspěšně neutralizovala. Zámorský si dokonce střihl i výlet do útoku, po přesné přihrávce od Pauloviče ale kotouč do sítě nedopravil. Od poloviny první třetiny se puk opět držel spíše v Kacetlově blízkosti.

Několik gólových příležitostí si Mountfield dokázal vytvořit v první početní výhodě zápasu, ani Rákos z těsné blízkosti branky, ani Graňák šikovnou tečí však neuspěli. Horké chvilky čekaly domácí hokejisty při dvojnásobném oslabení, které hned na jeho počátku dokázal svou bombou z vrcholku pravého kruhu zužitkovat Marek Trončinský – 0:1. Dynamo si tak do kabin odneslo jednobrankové vedení.

Pardubice využily hradecké chyby a vyučovaly efektivitu

Druhou třetinu odstartoval Hradec početní výhodou, po sérii nepřesností ale pardubickou klec téměř neohrozil. Chvilku poté však Karabáček vyprodukoval pokus, který Kacetlovi propadl za záda a musela zaúřadovat hostující obrana. Při dalším pobytu v útočném pásmu Cingel trochu lehkovážně ztratil puk a pustil do samostatného úniku Miloše Bubelu, který přesně zakončil mezi Maxwellovy betony – 0:2.

Ještě hůř to s nadějemi hráčů v bílém vypadalo o pár chvil později. Ve vlastním oslabení pláchl domácí obraně Rostislav Marosz, kterého pouze za cenu faulu zastavil Graňák. Nařízené trestné střílení stejný hráč proměnil nekompromisní střelou do horního růžku Maxwellovy svatyně – 0:3. Čtvrtý zásah do hradecké klece přidal při hře ve čtyřech svou druhou brankou Marek Trončinský. Na jeho střelu Maxwell se zakrytým výhledem nemohl reagovat – 0:4.

Mountfield se však nehodlal vzdát a hned vzápětí poslal odražený puk po Chalupově střele do odkryté klece Dominik Graňák – 1:4. V dalším průběhu periody se o puky spíše bojovalo, na hradecké hole už se viditelně vkrádala nervozita. Pardubičtí si naopak hru nekomplikovali a puky okamžitě dostávali ven ze svého obranného pásma. A osm sekund před koncem třetiny dokonce navýšil vedení Dynama Ilja Děrvuk, který využil zmatků v domácí defenzívě – 1:5.

Třetí třetinu vyhrál Mountfield, porážce však nezabránil

Do třetí části chtěli domácí trenéři dát mužstvu nový impuls a do branky poslali Jaroslava Pavelku. Tento tah se ukázal jako zdařilý, hned ve druhé minutě totiž dokázal střelu Filipa Pavlíka tečovat Maris Bičevskis mimo Kacetlův dosah – 2:5. Plamínek naděje na bodový zisk domácích ale ve 44. minutě opět přidusil Tomáš Vondráček, jehož střela z pravé strany proklouzla Pavelkovi mezi betonem a tyčkou – 2:6.

Další jiskřičku dokázal v přesilové hře znovu vykřesat Matej Paulovič, když střela Filipa Pavlíka po několika odrazech doskákala až do sítě – 3:6. Tentýž hráč při dalším trestu hostů dorážel z těsné blízkosti pardubické branky odražený puk, do sítě ho však nepropasíroval. V obdobné situaci před Kacetlem neuspěl ani Bičevskis. V této části utkání se hosté dostali do hluboké defenzívy, jejich náskok byl však stále komfortní.

Mountfield nadále svého soupeře svíral v útočném pásmu a neustále Kacetla zaměstnával. Šest minut před koncem třetiny se domácí trenéři uchýlili k odvolání brankáře a zkusili hrou šesti proti čtyřem se zápasem ještě něco udělat. Branku ale ze slušného tlaku Hradec nevytěžil. Ta přišla až o několik chvil později, když již značně pasivní Dynamo neubránilo únik Lukáše Cingela, jenž střelou na vyrážečku překonal Kacetla počtvrté – 4:6. To bylo ale ze strany domácích vše a první letošní derby tak ovládli hráči z města perníku. Poprvé v sezóně se navíc stalo, že Lvi prohráli dvě utkání v řadě.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Juraj Bezúch 0 0 0 -1 0
Maris Bičevskis 1 0 1 1 2
Oskars Cibulskis 0 1 1 -1 0
Lukáš Cingel 1 1 2 -1 0
Michal Dragoun 0 0 0 -1 0
Dominik Graňák 1 0 1 -1 0
Matěj Chalupa 0 2 2 1 0
Václav Karabáček 0 0 0 -1 2
Petr Koukal 0 0 0 0 0
Tomáš Linhart 0 0 0 0 0
Richard Nedomlel 0 1 1 1 0
Matej Paulovič 1 0 1 0 0
Filip Pavlík 0 1 1 -1 4
Radovan Pavlík 0 0 0 -1 0
Daniel Rákos 0 0 0 0 0
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Tomáš Vincour 0 0 0 -1 0
Lukáš Vopelka 0 2 2 1 2
Petr Zámorský 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Brandon Maxwell 40 0 5 11 68,75 0 0
Jaroslav Pavelka 18 0 1 5 83,33 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie