Zápasy
čt 17.9.2020 | Daniel Krátký

Famózní vstup a pohodlná výhra. Lvi zničili Motor 5:1

Hradečtí hokejisté vstoupili do extraligy na výbornou, na horké půdě v Českých Budějovicích se jim totiž povedl fantastický vstup, když se už po osmi vteřinách trefil Jakub Orsava. Další branky v cestě za vítězstvím přidali Filip Hronek, Radovan Pavlík, Jakub Lev a Radek Smoleňák. Zkrátka a jistě: Hradec vs. České Budějovice 5:1!

Do úvodního kola Tipsport extraligy 2020/21 nasadilo trenérské trio Růžička, Branda, Kočí do brankoviště Marka Mazance, v sestavě nechyběl ani elitní bek Filip Hronek. Mimo sestavu se ocitla trojice Matěj Chalupa, Zdeněk Čáp a Petr Zámorský, přičemž třetí jmenovaný chyběl kvůli nemoci.

Skvělý vstup, Lvi nasázeli Motoru čtyři branky

Vstup do utkání byl pro Lvy vskutku famózní a neskutečný, když hned z prvního útoku po osmi vteřinách dostal Jakub Orsava krásnou přihrávku před úplně prázdnou branku od Lukáše Cingela a zasunul, čímž zároveň stanovil nejrychleji vstřelený gól v úvodním kole extraligové historie – 0:1! Trvalo další minutu a šest vteřin než hosté udeřili podruhé, to když během přesilové hry v čase 1:14 dostal nabito Filip Hronek, který svou střelou golfákem propálil Čiliaka a zapsal tak svou první ligovou trefu – 0:2.

A to nebylo vše! Domácí už už se chtěli během přesilové hry nadechnout k náporu, ale chybovali, a tak v oslabení unikl hradecký odchovanec Radovan Pavlík, který v nájezdu mazácky vykoupal Marka Čiliaka a zvýšil – 3:0! Jihočeši se dočkali se až v následující početní převaze. Na hranici kruhů se dostal ke kotouči Karel Plášil, jenž svým nenápadným nahozením snížil na 1:3 z pohledu domácích.

Následně se, alespoň herně zápas poněkud vyrovnal, avšak o maličko aktivnější byli Českobudějovičtí, kteří se snažili pálit na Mazance ze všech pozic. Avšak usměvavý rodák z Českých Budějovic v brance Mountfieldu odolával. A když domácí šance pálili, hosté je proměňovali. V závěru první dvacetiminutovky přečíslili českobudějovické obránce Jordann Perret s Jakubem Lvem, který dostal od francouzského reprezentanta přihrávku přímo na hůl a následnou střelou zvýšil – 1:4.

Ve druhé třetině hosté navýšili vedení

Druhou periodu začali aktivněji hráči Motoru, kteří ihned v úvodních vteřinách nevyužili velkou šanci. Vít Jonák zaváhal na brankovišti a svou možnost spálil. Na příležitost Budějovic odpověděl stejnou mincí také Hradec, Kelly Klíma se hnal sám na Čiliaka, ale tísněný obráncem Motoru se nedostal k pořádnému střeleckému pokusu.

Už druhou branku během přesilové hry vstřelil Radek Smoleňák, který se výborně zorientoval ve své kanceláři, rozumějte předbrankovém prostoru, a baseballovým způsobem zvýšil – 1:5. To už měl Hradec otěže pevně ve svých rukou, to samozřejmě i díky některým možná i zbytečným vyloučením domácích českobudějovických hráčů.

A Hradec nezastavoval. V hodně dobré pozici dostal nabito Jordann Perret jehož střelu příklepem však Čiliak maskou vyrazil do ochranné sítě. Navíc v závěru prostřední třetiny byl za podkopnutí vyloučen do konce utkání budějovický Vít Christov, takže tým Vladimíra Růžičky mohl přidat i další branky. To se však nepovedlo.

Hradec výhru 5:1 udržel

Do závěrečné třetiny vstoupil kvalitně Motor, který prakticky během úvodních pěti minut hradecké Lvy k ničemu nepustil. A hrozil hlavně v přesilové hře, ale Marek Mazanec zůstával neoblomný. Hokejisté Mountfieldu pak následně začali praktikovat režim údržba. Logicky, měli totiž celkem nahráno z předchozího průběhu utkání.

Ani do poloviny závěrečné dvacetiminutovky se průběh hry nijak extrémně neměnil, domácí se pochopitelně tlačili směrem dopředu, protože se chtěli postarat o nějaký další, a tedy čestný úspěch. Avšak Hradci se dařilo odrážet všechny útoky Motoru a samotnému se mu dařilo vyrážet do kontrů. Co se také neměnilo byly různé strkanice a pošťuchávání, což lze, vzhledem k velké motivaci Českobudějovických pochopit.

V závěru se mohlo za zády Marka Čiliaka rozsvítit pomyslné červené světlo, značící vstřelený gól pošesté. Avšak brankář Motoru, i když v daný moment dezorientovaný, si ve spolupráci se svými beky poradil. Do konce utkání se už nic vážného nestalo a Hradec tak do ligy vstoupil výhrou. Mimochodem v extraligové historii ještě Hradec s Českými Budějovicemi nikdy neprohrál.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 1 2
Lukáš Cingel 0 1 1 1 0
Filip Hronek 1 1 2 2 0
Bohumil Jank 0 0 0 2 2
Aleš Jergl 0 0 0 0 2
Kelly Klíma 0 0 0 0 0
Kevin Klíma 0 0 0 1 2
Petr Koukal 0 1 1 1 0
Jakub Lev 1 0 1 1 0
Richard Nedomlel 0 0 0 1 0
Jakub Orsava 1 2 3 1 0
Filip Pavlík 0 1 1 0 0
Radovan Pavlík 1 0 1 1 0
Jordann Perret 0 1 1 1 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Vladimír Růžička 0 1 1 0 0
Jakub Sklenář 0 0 0 0 2
Radek Smoleňák 1 1 2 1 0
Radim Šalda 0 0 0 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 29 1 28 96,55 0 0

Ohlasy k utkání