pá 27.1.2023 | Petr Koval | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Duel rozdílných polovin, Lvi berou po výhře 5:2 body z Vítkovic!

V den prezidentských voleb zavítal Hradec na led druhého celku tabulky. V Ostravě Hradečtí nezačali dobře a druhý nejlepší útok v lize jasně dominoval. Pak ale hosté zvedli svoji hru. Zlomovým momentem byla neuznaná branka Graeme McCormacka z druhé třetiny. Ta jako by Moutfield nakopla. Lvi zlepšený výkon vyjádřili čtyřmi góly ve třetí třetině a zvítězili vysoko 5:2.

Druhý nejproduktivnější hradecký bek Graeme McCormack chyběl v utkání proti karlovarské Energii kvůli nemoci. Do pátečního duelu už byl Tomáši Martincovi k dispozici a nastoupil v elitní obraně. Čtvrtou útočnou letku doplnil místo Lukáše Pajera Matěj Morong, zbytek sestavy zůstal beze změn. Mezi třemi tyčemi tak podruhé v řadě startoval Henri Kiviaho.

Vítkovice využily úvodní tlak

Ve všech třech letošních duelech zvítězil domácí celek a i páteční zápas začali lépe hráči z vlastního svatostánku. Hned v první minutě musel svoji neprůstřelnost z utkání proti Varům držet Kiviaho proti Lakatošovi, jenž pálil z mezikruží. Ale stejně jako vzápětí Mueller skončil na vyrážečce finského brankáře. Vítkovicím jednoznačně patřil začátek utkání.

V 7. minutě se podél obránce znovu proháčkoval před branku Lakatoš. K zakončení se sice nedostal, jenže vybojoval první přesilovku v zápase. Tu využil Marek Kalus. Devětadvacetiletý forvard nejprve tečoval nahození od modré čáry jen do betonů Kiviaha. Vzápětí ale šikovně ze vzduchu dorazil kotouč za čáru a po zásluze poslal svůj tým do vedení. Hradec víceméně bránil nápor druhého celku tabulky. Vždyť ve 14. minutě měl jen jednu střelu na branku.

Východočeši v poslední pětiminutovce sice otupili soustavný tlak Ridery, v útočném pásmu však nedokázali překonat rychlý přístup domácích a jejich akce často končily u mantinelů. Dobrou šanci vytvořil Blain, který zavezl hru do pásma a počkal na najíždějícího Eberleho. Šikovná teč skončila jen ve Stezkově výstroji.

Hradec pozvedl svoji hru

Mountfield zahájil početní výhodou o poznání lepší vstup do třetiny než v úvodním dějství. Nejproduktivnější forvard hostů Lev pálil z vrcholu pravého kruhu účelně na betony brankáře. Dorážku však nikdo v hradeckém dresu neusměrnil mezi tři tyče. Černočervení vyprodukovali v úvodních pěti minutách tři střely, což bylo více než za celou první periodu.

Nicméně ze své první vážnější akce se prosadili Moravané. Mueller našel od pravé tyče přesně hokejku Robertse Bukartse, jenž do prázdné klece dvacátým gólem v sezoně zvýšil vedení svého týmu. To vydrželo jen čtyřiasedmdesát vteřin. Petr Kalina pálil od modré a snížil na 1:2. Jergl svým průjezdem skrz brankoviště znemožnil Stezkovi ideální výhled a při kontaktu mu vyrazil hokejku. Nicméně branku potvrdila i vítkovická výzva.

Lvi pokračovali ve výrazně zlepšeném výkonu a převážně pobývali před Stezkou. Svoji pověstnou bombu vyslal od modré čáry Filip Pavlík, jenž se prosadil ve všech třech vzájemných zápasech. Domácí brankář si ale našel střelu přes klubko hráčů a zasáhl. Hradec hrál v poslední minutě třetiny pětapadesát sekund trvající přesilovku čtyř proti třem. Tu sehrál parádně. Cingel z otočky našel přes osu McCormacka, který překonal Stezku. Gólovou radost ale překazil následný verdikt rozhodčích po zhlédnutí videa. Střela navrátilce do sestavy totiž přišla dvě desetiny po vypršení časomíry.

Lvi jasně převzali iniciativu a dokráčeli k vítězství

Celek zpod Bílé věže mohl přidat gólovou trefu v přesilovce hned v úvodu dějství. Lev ze svého oblíbeného místa à la David Pastrňák pálil do poloodkryté branky. Mezi tři tyče se ale netrefil. Následně z podobné nabídky zvolil přihrávku bez přípravy na Perreta před brankou. Francouzského forvada však fantastiky vychytal Stezka, když se přemístil a zasáhl levým betonem.

Hradec byl ve třetí části výrazně aktivnější a víceméně diktoval tempo hry. Dlouho ale čekal na výraznější šanci. Pasivitu Ridery potrestal Jan Eberle. Posila z Mladé Boleslavi nabruslila po pravém křídle a bekhendem nasměrovala kotouč mezi betony brankáře – 2:2. O dvě minuty později mohli být Hradečtí ještě veselejší. Eberleho zakončení se odrazilo přesně na hůl Jakuba Lva, který nedal roztaženému Stezkovi šanci – 2:3.

V první části zápasu dominovali domácí, druhá polovina zase patřila svěřencům Tomáše Martince. Tak jako poslední minuta základní hrací doby, kdy dvěma góly potvrdili zlepšený výkon. Ostravané to zkoušeli bez brankáře. Jenže dobrou práci v souboji za brankou odvedl Eberle, jenž se třetím bodem v zápase podílel na brance Lukáše Cingela do prázdné svatyně. To ale nebylo vše. Na konečných 5:2 zvýšil šťastným odrazem po přihrávce Lalancetta Aleš Jergl. Hradec tak na východ Čech odvezl velmi cenné body, když zapsal druhou výhru v řadě.