út 4.2.2020 | Anna Marie Kokrhounová

Hradec je stříbrný! Po bojovném výkonu s Frölundou padl 1:3

První finále Ligy mistrů hrané na českém ledě bohužel nemá českého vítěze. Hradec s Frölundou srdnatě bojoval a ačkoliv šel jako první do vedení, po kolapsu na konci první třetiny ztrácel až do konce utkání. Indiáni ukázali své kvality a ovládli CHL již počtvrté. Východočeši sice nedosáhli na vrchol, za svůj výkon před vyprodanou ČPP Arénou se ale nemusí vůbec stydět. I druhé místo je totiž velkým historickým úspěchem pro hradecký hokej.

Ve finálovém duelu vsadili hradečtí trenéři na to, co se osvědčilo v semifinále. Mezi tři tyče se postavil již tradičně Marek Mazanec, ofenzívu Lvů táhla elitní formace Smoleňák – Cingel – Chalupa. Ke změnám došlo pouze v obranné části sestavy Mountfieldu. Na led se po delší době vrátil Petr Zámorský, velký prostor dostalo také hradecké mládí.

Mountfield vedl. Po hradeckém kolapsu v závěru třetiny ale hosté otočili

Zatímco v ochozech to šlapalo již od první minuty, hráčům na ledě chvíli trvalo, než se pořádně dostali do zápasového tempa. Finálová nervozita dělala svoje a na obou stranách se kupily nepřesnosti. Jako první se rozkoukala Frölunda, po chvíli se ale už musela bránit přesilovce Mountfieldu. Ta byla z hradeckého pohledu zpočátku rozpačitá, avšak Hradec nakonec přece jen otevřel skóre utkání, když si Petr Koukal nabruslil do mezikruží a svou střelu umístil přesně k zadní tyči – 1:0.

Domácí vstřelený gól nabudil, faulem se však poprvé provinili také Hradečtí a šli do čtyř. Indiáni motali Východočechy před brankářem, všichni hráči v červeném ale podávali excelentní výkony a dokázali ubránit i několik nebezpečných dorážek Frölundy. Ta zlepšila pohyb a vynutila si další přesilovku, kterou již proměnila. Hosté úplně rozebrali hradeckou obranu a když se kotouč dostal až k Simonu Hjalmarssonovi, švédský útočník ho neměl problém poslat do odkryté branky – 1:1.

Indiáni převzali otěže utkání a Hradečtí se museli stáhnout do defenzívy. To se jim chvíli dařilo, v závěru úvodní třetiny však přišel absolutní kolaps hradecké obrany, která inkasovala dva rychle po sobě jdoucí góly. Nejdříve vykopl Mazanec kotouč pouze před sebe, odkud ho do branky nekompromisně dorazil Max Friberg, přesně o minutu později do hradecké sítě šťastně tečoval střelu z mezikruží Johan Sundström. Po první třetině tak Hradec i přes slibný začátek odcházel do kabin s dvougólovou ztrátou.

Frölunda dominantní i v druhé části

I na začátku prostřední periody musel Hradec soustředit velkou část svých sil do obrany. První se ze švédského svěráku uvolnil až Perret, špatně však přečetl situaci a do tandemu nahrával svému již obsazenému spoluhráči. Následně si hru v početní výhodě zkusil jak Hradec, tak Frölunda. Ve vlastním oslabení se francouzský rychlík znovu hnal na hostujícího gólmana, ani tentokrát na něj ale nevyzrál, ačkoliv ho nejdříve prověřil rychlou střelou a poté se ještě snažil dorazit vyražený kotouč do sítě.

Početní výhody nebyly ve finálovém zápase rozhodujícím faktorem, Hradci se tak na počáteční úspěch nepodařilo navázat ani v následné přesilovce. Síly na ledě byly poměrně vyrovnané, Frölunda svou hrou však jasně dokazovala, proč na poháru pro vítěze Ligy mistrů bylo třikrát vyryto její jméno. Zajímavou hradeckou příležitost si po chvíli připsal Filip Pavlík, který nikým nebráněn vypálil z vrcholu kruhů, švédský gólman však jeho pokus v klidu vyrazil mimo dosah hráčů v červeném.

Tým z Göteborgu byl nadále aktivní v útočné třetině, Hradec se tak snažil spěchat spíše do rychlých protiútoků. V závěru ale vždy zklamal, kvůli nepřesným nahrávkám a problémům v zakončení. V posledních minutách třetiny se Mountfield přece jen dostal před klec indiánů, z menšího tlaku však branku naděje nevykřesal. I nadále tak mezi Hradcem a Frölundou zela dvougólová propast, na jejíž dohnání Lvům zbývalo už pouhých dvacet minut.

Indiáni si zápas pohlídali a znovu ovládli CHL

Do poslední třetiny vstoupili Hradečtí v oslabení, které si přenesli z předchozí periody. Frölunda sice hrozila, ani tentokrát ale výhody jednoho muže v poli nevyužila. I v rovnocenném počtu měli indiáni stále silnější herní projev a domácí hráče do střeleckých příležitostí nepouštěli. Pokud už Hradečtí přece jen vypálili, Johan Mattsson v hostujícím brankovišti bez problémů ukryl kotouč ve své výstroji.

Vyprodaná ČPP Aréna hnala hradecké mužstvo kupředu, hráčům zpod Bílé věže se ale nedařilo udržet se v útočném pásmu a ohrozit svatyni soupeře. Frölunda Hradeckým i nadále způsobovala potíže, nijak výrazně se do útoku však už nehnala. Po zaváhání hradecké obrany před Mazancem mohl na rozdíl tří gólů navyšovat Mustonnen, do volného prostoru mezi třemi tyčemi se ale netrefil. Na druhé straně velkou šanci zapsal Aleš Jergl, avšak hostující gólman vykopl jeho prudkou ránu svým levým betonem.

V posledních minutách se Hradečtí ještě dostali do problémů a naposledy se museli bránit švédskému náporu v početní výhodě. I tentokrát to ustáli, Frölunda se však soustředila hlavně na ubránění dvougólového náskoku. To se jí podařilo i v posledních sekundách zápasu, kdy Hradec sáhl po power play. Finálový zápas tak skončil 3:1 pro Frölundu, která Ligu mistrů ovládla již počtvrté. Hradec si přesto zapsal historický úspěch a skončil na stříbrné pozici.

Oskars Cibulskis 0 1 1 -1 0