út 4.2.2020 | Adam Kodet

Je to zklamání, na druhé místo se nehraje, smutní Petr Koukal

Velký hokejový den nakonec skončil pro hradecké hráče zklamáním. Lvi museli po zápase jen bezmocně sledovat, jak trofej pro vítěze Ligy mistrů zvedá jejich soupeř. A i když si za zisk stříbrných medailí vysloužili aplaus a uznání z tribun, neúspěšné finále budou mít v hlavách ještě dlouho. Jediným střelcem Mountfieldu se stal matador Petr Koukal, který přesilovkovou trefou otevřel skóre. Ani on ale nedokázal zabránit třígólové smršti na konci první třetiny a následnému zodpovědnému a bezchybnému výkonu soupeře.

Petře, jaké jsou bezprostřední pocity po prohraném finále CHL?
Pro všechny z nás je to obrovské zklamání. Rozehráli jsme to dobře, ale v podstatě poslední dvě minuty první třetiny rozhodly o celém výsledku. Frölunda ukázala svoji kvalitu a až do konce zápas kontrolovala. Klasicky se nám nevedly ani přesilovky, které nás mohly nakopnout zpátky do zápasu.

Rozhodujícím momentem byly právě tři rychlé branky na konci první periody. Co se tam stalo?
Mrzí mě, co jsme předvedli ve dvou, třech posledních minutách první třetiny. Udělali jsme strašné blbosti v naší třetině, chyby ve středním pásmu. Štve mě hlavně to, že soupeři tam spadly vyloženě brambory. Kdyby to vymetli do víka, tak si člověk řekne OK, ale byly to opravdu haluze. Jenže my jsme se ani nedostali k tomu, že bychom takové góly dali.

Soupeře dostaly na koně zejména početní výhody, které sehrála Frölunda opravdu precizně.
Vedli jsme 1:0 a svými stupidními fauly jsme jim dali dvě přesilovky, z nichž jednu náhodně využili. Tam to chtělo odehrát chytřeji, nebo aspoň bez faulů, a zápas mohl být úplně jiný. My ale nejsme schopní si tohle pohlídat, soupeř to dokázal. Za třetí třetinu nám nedali jedinou přesilovku, byl jich pořád plný led, nikam nezalezli. Byla to od nich ukázka, jak se má vyhrát zápas, když se vede o dva góly.

Co bylo hlavním aspektem, který vám přisoudil druhé místo a Indiánům titul?
Zkušenost soupeře, dvě výborně odehrané třetiny z jejich strany a naše nemohoucnost v přesilovkách. Přesilovky… my už můžeme rozhodčím rovnou říct, ať to zruší, že to nemá cenu a chceme hrát pět na pět. Nás to spíš sundá dolů, než že by nás nakoply a mohli jsme z nich dát nějaký gól.

Švédi hráli opravdu suverénně, k ničemu vás nepustili. Byl mezi vámi opravdu tak velký rozdíl?
Hráli opravdu dobře. Za daného stavu od druhé třetiny už nemuseli dát góla, ale výborně drželi puk. S přibývajícím časem to pak bylo těžší a těžší. Odehráli to výborně, nám se nepovedlo je ani na chvíli zavřít. Kdyby to bylo jen o gól, jakákoliv střela by mohla stav vyrovnat. Ale s přibývajícím časem si drželi puk, hráli skvěle a k ničemu nás nepustili.

„Snažili jsme se udržovat v pohodě a do poslední minuty všichni věřili, že se může stát zázrak.“

42 Petr Koukal (o dotahování soupeře)

Jak těžké bylo vypořádat se v hlavě s tím, že vám soupeř zkrátka nic nepovolí?
Člověk se snaží zůstat pozitivní a dostat se do tlaku nebo do šance. Na konci už ale začaly opadávat hlavně psychické síly. Když čtyři minuty před koncem hrajete oslabení, je jasné, že už to bude těžké. Ale snažili jsme se udržovat v pohodě a do poslední minuty jsme všichni věřili, že se může stát zázrak. Že dáme nějakou bramboru a půjdeme do tlaku. Nic z toho se nepovedlo.

Fyzicky jste na tom byli dobře? Program byl náročný a ještě v neděli jste hráli derby.
Je tu spoustu mladých kluků, sil jsme měli určitě dost. Já osobně jsem se cítil výborně a o to víc mě štve prohra. Někdy jsou zápasy, kdy je člověk vyždímaný od první minuty a nejdou mu nohy. Tentokrát jsem byl takový nabuzený a osobně mi to šlo. I z tohoto pohledu je pro mě výsledek obrovské zklamání, ale to asi pro všechny.

Mohl se do výsledku promítnout fakt, že jste nemohli hrát v nejsilnější možné sestavě?
Nemyslím, že se to projevilo. Před koncem přestupového období přišli noví kluci, ale pravidla jsou pro všechny stejná. Na soupisce je určitý počet míst a my už jsme je zaplnili. V tom bych problém určitě neviděl.

Stal jste se jediným střelcem Hradce ve finále Ligy mistrů. Raduje se hráč z takového dílčího úspěchu?
Mně je to celkem jedno, ten gól byl pro celý tým. Nejsem tady od toho, abych potom jezdil na ledě a dělal šupliky. Já jsem chtěl zkrátka vyhrát, na druhé místo nikdo z nás nehraje. V takových zápasech jde jen o ten pohár. Se stříbrnými medailemi se sice vyfotíme, trochu si zaskandujeme, ale to je tak celé. Pro mě je to prostě obrovské zklamání, ještě když jsme zápas rozehráli dobře. Nejsme schopní si pohlídat, abychom nedostali laciný gól. Bylo to i v posledním derby s Pardubicemi. Dostat tři nebo čtyři góly je prostě moc.

„Když přijde plný barák, chtěli jsme vyhrát i pro fanoušky a společně se zaradovat s pohárem.“

42 Petr Koukal (o motivaci před vyprodanou halou)

Zkuste přece jen tu situaci, po které následovala obrovská euforie, popsat.
Paradoxně jsme měli založení přesilovky natrénované jinak. Oskars (Cibulskis) se ale rozhodl, že nebude hrát drop na Kevina (Klímu) s Chajdou (Matějem Chalupou), šli jsme tři na dva, on to dal Kácovi (Filipu Pavlíkovi), který mi crossem nahrál. Díky našemu skvělému ledu ale ten puk letěl tak úžasně, že jsem si ho ještě musel zpracovat. Obránce asi čekal, že pojedu k mantinelu, nevím, co dělal. Zůstal jsem mezi kruhy sám, vystřelil jsem nahoru na vyrážečku a spadlo to tam. Takových šancí jsme ale bohužel moc neměli.

Publikum vytvořilo parádní kulisu, to si asi hráč na ledě musí užívat.
Fanoušci byli skvělí. Věděli jsme, že o finále je obrovský zájem, a o to víc nás to mrzí. Atmosféra byla super, diváci fandili do poslední minuty a byli úžasní. Když přijde plný barák, chtěli jsme to vyhrát i pro ně a společně se zaradovat s pohárem a užít si to. Ale jsme nesmírně rádi za podporu fanoušků během celého play off Champions Hockey League.

Hradec Králové je druhý nejlepší tým v Evropě. Nezní to nakonec tak špatně, ne?
Jsme sice finalisté, ale jsme jen druzí. Já jsem soutěživý typ a já jsem chtěl vyhrát. Je to prostě prohrané finále. Na mistrovství světa se třetí tým raduje z výhry a ten druhý je zklamaný. S odstupem času se to asi bude hodnotit pozitivně, celé play off jsme hráli hezký hokej a porazili jsme dobré týmy. Jenže finále jsme nezvládli. Chtěli jsme se do něj dostat a chtěli jsme ho vyhrát. Pro mě osobně je druhý flek nezajímavý.

Dá se z vašeho letošního tažení hokejovou Evropou vzít něco do zbytku extraligy a do vyřazovacích bojů?
Určitě dá. Dalo nám to hlavně to, že když se dokážeme soustředit celých šedesát minut, jsme schopní hrát dobré zápasy s kýmkoliv. Na to musíme navázat i v lize. Všechny zápasy play off jsme odehráli výborně a ty dvojzápasy jsme dokázali i výborně rozehrát. Doufám, že se od toho odpíchneme i v play off. Když jsme věděli, že se hrají dva zápasy a hraje se na rozdíl skóre, vždy jsme odehráli perfektně ten první zápas série. Třeba proti Djurgårdenu jsme je mohli u nich přejet ještě mnohem víc. V druhém jsme pak měli vždy dobrou pozici a dokázali jsme to urvat. V osmifinále, čtvrtfinále i semifinále jsme odehráli výborně druhé zápasy, možná škoda, že se i finále nehrálo na odvetu. Z těchto zápasů se musíme poučit a čerpat z nich i v extralize. Z finále si můžeme vzít maximálně to, jak uhrát zápas, když vedete. Jenže z druhé strany...