pá 30.12.2022 | Tomáš Prodělal | Foto: HC Verva Litvínov

Králové obratů! Lvi přetlačili Litvínov 3:2 v prodloužení

K poslednímu utkání v roce 2022 se Hradečtí vydali do Litvínova. V utkání nabitém zahozenými šancemi se dostali do vedení po trefě Aleše Jergla. Další příležitosti však v branky přetavit nedokázali, a tak Litvínovští trestali, když slepenými góly otočili skóre Zdráhal s Hlavou. Lvi ale rozhodně nesložili zbraně a pět minut před koncem vyrovnal Jakub Lev. V prodloužení opět Východočeši dokázali, že last minute obraty by mohli vyučovat, když se prosadil Christophe Lalancette. Mountfield tak zakončil rok vítězně.

Oproti utkání s Kometou udělal Tomáš Martinec v sestavě jen pár změn. V bráně vystřídal Jan Růžička Henriho Kiviaha, v první formaci debutoval za Hradec Martin Novák a Matěj Morong se přesunul do čtvrté útočné letky místo zraněného Petra Moravce.

Bojovná třetina přinesla vedení Hradce

Do zápasu vlétli lépe Litvínovští a již po minutě si vypracovali velkou šanci. Před Radimem Šaldou v mezikruží vyplaval volný puk, mladý obránce ale gól svému bývalému zaměstnavateli kvůli betonu Růžičky nevstřelil. Hře rozhodně nechyběly tvrdé souboje, které vyústily v přesilovku pro domácí. Ti si u hostující svatyně otevřeli střelnici, touš však do sítě cestu nenašel. Po vypršení trestu z blízkosti skákající kotouč neusměrnil ani Ondřej Jurčík.

Lvi se po několika minutách dostali do hry a začali hrozit. Dobrá tříminutová pasáž vyústila v slibnou šanci pro Graema McCormacka, který měl volnou cestu k brance, Denis Godla se však připomněl efektním semaforem, díky kterému sklidil ovace od solidně zaplněných ochozů. Mountfield byl aktivnější i nadále, Chemici ale dobrou obranou svého soka do větší příležitosti nepustili. A když se to Okuliarovi povedlo, stihl domácí obranný val pokus včas přizvednout do ochranné sítě.

Po komerční pauze si hosté vykoledovali faul a početní výhodu po osmi vteřinách využili. Jérémie Blain přihrál Oliveru Okuliarovi, který našel na pravém kruhu volného Aleše Jergla a ten nechytatelně přišpendlil puk do vzdálenějšího rohu – 0:1. Pro rodáka z Kroměříže šlo o 100. bod za Mountfield. Hradec získal novou krev do žil a stal se jasně lepším. Po Kalinově střele se k dorážce dostal Filip Pavlík, kterému pokus do odkryté klece na poslední chvíli zblokoval Janis Jaks. V následujících momentech ovládly hru nepřesnosti. Vyrovnání Vervě nepřinesla ani druhá přesilovka.

Litvínov otočil skóre

Začátek druhé třetiny byl opravdu infarktový. Nejprve Růžička fantasticky zneškodnil dorážky Estephana a Jakse, na druhé straně zase v samostatném úniku neuspěl Radovan Pavlík. Výživnou minutu zakončil Nikolas Hlava střelou do tyče. Svěřenci Tomáše Martince pak dostali k dispozici další přesilovku, v té si zámek sice vytvořili, avšak puk za čáru nedostali. Duel posléze přibrzdila zakázaná uvolnění na obou stranách. Hluchou chvilku rozčísl až Petr Straka, na kterého zívala prázdná branka, ale gólman Lvů ho okradl o téměř jistý gól.

Fantastický zákrok hosty nabudil a vytvořili si obrovský tlak, během něho Jergl s Lalancettem dvakrát rozezvučeli brankovou konstrukci. Ždímání Vervy ukončil až útočný faul Perreta. Oslabení ale Východočeši zvládli s bravurou a byli i blízko gólu, když si Pilařovu přihrávku málem do vlastní sítě kopl jeden z Litvínovských. Po samostatném úniku Okuliara a záchranné brzdě Jakse se navíc síly vyrovnaly. Největší šance přišla až při plném počtu hráčů na ledě, ale Oliver Okuliar nedokázal v přečíslení usměrnit přihrávku Radovana Pavlíka do sítě.

Mountfield pokračoval v tlaku, Novák ani velmi aktivní Okuliar však skórem nepohnuli, a tak přišel trest. Po zaváhání Filipa Pavlíka předložil Šimon Stránský puk Patriku Zdráhalovi, který pumelicí po ledě k bližší tyči nedal Růžičkovi nárok – 1:1. Verva chytla druhý dech a začala mačkat svého soupeře, takže nastal obrat. Janis Jaks předložil puk Nikolasi Hlavovi, který mohl zakončit do prázdné branky, protože hostující brankář přišel o nůž levé brusle a nemohl se pohybovat – 2:1. Domácí pokračovali v náporu, Kudrna ani Hlava už ale další branku nepřidali. V poslední vteřině ještě přestřelil v dobré pozici Estephan.

Jakub Lev poslal zápas do prodloužení

Hradečtí do třetí části vstoupili odhodlaní zápas zvrátit, jenže kvalitní defenziva Vervy je k vetší příležitosti nepustila. Hostům se navíc začala vkrádat nervozita na hokejky a měli problém se založením kloudné útočné akce. Hra se změnila v tuhý boj, ve kterém si oba celky nedarovaly ani centimetr ledu, a střetnutí se odehrávalo hlavně ve středním pásmu. První větší šanci si až po sedmi minutách připsali domácí, jenže Matúš Sukel trefil jen znak na Růžičkově dresu.

Zápas znovu nabral tempo, Janis Jaks zakončoval v přečíslení 2 na 1 těsně nad, tlak Lvů také branku nepřinesl. Emoce na ladě i v hledišti poté rozproudila rozmíška mezi Patrikem Marcelem a Martinem Havelkou. Při hře čtyři na čtyři se střídaly šance na obou stranách. Lukáš Cingel neuspěl při nájezdu z kruhu, domácí zase při dalším brejku. V závěru této herní situace to zkoušel ještě Graeme McCormack z úhlu, slovenský reprezentant ve službách Vervy se ale překvapit nenechal.

Litvínov pak dobrou minutu držel soupeře v jeho obranném pásmu a střežil vedení, jenže mu to nebylo nic platné. Oliver Okuliar vybojoval puk na mantinelu, Lukáš Cingel ho vytáhl a předložil Jakubu Lvovi, který utaženou střelou na zadní tyč srovnal skóre – 2:2. Hradečtí navíc získali ideální možnost na obrat v podobě přesilové hry, Chemici ale oslabení ustáli. V poslední minutě se ještě blýskl krásnou individuální akcí Jindřich Abdul, avšak Jan Růžička poslal dobrým zákrokem zápas do prodloužení.

Hradec získal druhý bod díky Lalancettovi

V prodloužení byli aktivnější Hradečtí. Nejprve se z velké blízkosti neúspěšně snažil prostřelit Godlu Jérémie Blain. Slovenský brankář se pak zaskvěl proti štiplavému švihu McCormacka, který vytáhl špičkou vyrážečky. Do třetice všeho dobrého už ale hosté slavili. Aleš Jergl předal puk Christophu Lalancettovi, jenž si mazácky nabruslil do středu hrací plochy, položil si Godlu a střelou do růžku rozhodl o bonusovém bodu pro Hradec. Lvi tak stráví Silvestr se dvěma úspěšnými obraty v zádech.

Jérémie Blain 0 1 1 -1 0