ne 14.12.2014 | Jan Vavřina

Úžasný hokej se sladkým vítězstvím – derby je naše!

Tak to byla reklama na hokej se vším všudy. Deset gólů, spousta emocí, neuvěřitelná divácká kulisa, ale hlavně prolomení černé série a vítězství nad odvěkým rivalem. Mountfield vstoupil do třetího derby velmi vyhecovaně a brzy z toho bylo dvoubrankové vedení. V průběhu zápasu pak vedl už 5:1, jenže Pardubice dokázaly snížit na rozdíl jediné branky. Drama ale odmítl gólem na 6:4 Rudolf Červený, Hradec si vítězství pohlídal a ve FORTUNA aréně vypukla nefalšovaná euforie – je to tam! Derby je naše!

Ani před derby nemohla hradecká kabina počítat s pomocí šestice zraněných spoluhráčů. Nejcitelnější díru po Jaroslavu Kudrnovi, na pravém křídle elitního útoku, zacelil Tomáš Knotek. Do brankoviště se po čtyřzápasové pauze vrátil Pavel Kantor.

Takovou první třetinu Hradec dlouho nepamatuje…

Vstup do utkání, to byla z hradeckého pohledu pořádná jízda. Vůbec to nevypadalo, že by na týmu ležela deka, o které v posledních dnech někteří hráči hovořili. Ofenziva Mountfieldu se od prvních vteřin zápasu hnala do útoku a Robert Kristan z toho musel být v brance nešťastný. Jeho beci byli kdo ví kde…

Hned po dvou minutách mohl dorážet kotouč do opuštěné hostující klece Lukáš Vantuch, ale na poslední chvíli zablokoval jeho hůl Blaž Gregorc. Po několika dalších šancích svých spoluhráčů se Lukáš Vantuch přece jen dočkal. Na konci šesté minuty ujel po levém křídle a doslova prostřelil Roberta Kristana – 1:0.

Po dalších třech minutách to bylo, k radosti skvělého domácího publika, už o dvě branky. Jen co skončila hradecká přesilovka, sjel si z modré čáry mezi kruhy Peter Frühauf a ranou z první dopravil puk za brankovou čáru.

Hradec byl dále na koni, v samostatném úniku se objevili do konce třetiny Slovák a Šimánek, jejich bekhendové pokusy úspěch neslavily. Nic to však nezměnilo na tom, že tým Petera Draisaitla odcházel do kabin v dobrém rozmaru.

Dvě branky za prvních 23 vteřin

Také vstup do druhé třetiny se domácím povedl náramně, jenže Tesla dokázala velmi rychle odpovědět. Po sedmnácti vteřinách hry využil končící přesilovku Tomáš Knotek, který napálil puk za Kristana skrze hlouček těl před jeho brankovištěm. Pardubicím trvalo však jen šest sekund, než vrátily skóre na rozdíl dvou branek. Chyby v obraně využil Radoslav Tybor, který v samostatném úniku zamířil přesně do horního rohu brány – 3:1.

Po třetí inkasované brance se hosté poněkud zvedli, jenže je uzemnil čtvrtým gólem Michal Tvrdík. Ten v čase 23:40 dorazil do pardubické branky svou tvrdou střelu z pravého kruhu. V polovině utkání se rozhodčím nepozdávala mlha, která se nad ledem začala tvořit, a proto hru přerušili.

Zhruba po deseti minutách se aktéři do rozbouřené arény vrátili a nabídli publiku další dva zásahy do černého. Hradečtí zamkli ve 35. minutě svého soupeře v jejich pásmu a v minutě 36. udeřili popáté. Aktivita prvního útoku byla na Pardubické moc, Jiří Šimánek si vybruslil před bránu a završil „bůra“.

Jenže Dynamo našlo odpověď zase hodně rychle, tentokrát to trvalo necelé tři minuty. Situace jako přes kopírák, hradecká pětice nebyla už schopna po dlouhém střídání odolat tlaku Pardubic, a tak na 2:5 snížil Petr Čáslava.

Pardubickou zápletku rozuzlil Rudolf Červený

Charakteristikou třetího derby byly rychlé branky. Ve třetí třetině se o to postarali hosté. Přesilovou hru využil ve 42. minutě Václav Benák, který vyslal na Kantora nechytatelnou pumelici – 5:3. Hradec začal být nervózní, pomáhal si zákroky na hraně, které rozhodčí bez milosti trestali dvěma minutami.

Ve 47. minutě se domácí provinili dvěma fauly a šli do tří. I když se jejich trojice bránila, co to šlo, nakonec přece jen odcházela na střídačku se sklopenými zraky. Na dorážku z hole Lukáše Nahodila byl totiž Pavel Kantor krátký a pořádná zápletka byla na světě – 5:4.

Když už se tým s koněm ve znaku nadechoval ke srovnání skóre a prezentoval se šancemi Radila, Tybora a Nahodila, ukázal jim, jak se střílí branky, Rudolf Červený. Ten osm minut před koncem navýšil bekhendem náskok Mountfieldu na konečných 6:4.

Následující minuty už Hradec žádné drama nepřipustil a před vyprodanými tribunami, které po celý zápas vytvářely neopakovatelnou atmosféru, si dokráčel pro nejsladší vítězství – porazil totiž Pardubice za tři body!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Podle mě to byl famózní zápas pro diváky, pro nás trenéry už možná tak ne. Z taktické stránky jsme předvedli hrozné věci teda, ale z našeho hlediska si vážím výkonu hráčů, jejich snahy. Přeci jen to nebylo tak jednoduché, když šest, sedm nebo osm zápasů nevyhrajete, tak se nehraje zrovna v pohodě. S výsledkem 5:1 bychom ale mohli ke konci hrát trochu klidněji.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Zápas měl rozdílné třetiny, v první nás domácí hodně přehrávali, vytvářeli si hodně střeleckých příležitostí a myslím si, že náskok mohl možná být i výraznější, než jen 2:0. Od druhé třetiny jsme se zlepšili, byli jsme střelecky aktivnější a vyslali jsme docela dost střel. Bohužel, vždycky když to vypadalo, že bychom se mohli zvednout a utkání srovnat, tak se domácím podařilo vstřelit další gól. Hodně blízko vyrovnání jsme byli za stavu 5:4. Cením si, že to mužstvo za stavu 5:2 nezabalilo, podařilo se nám dvakrát skórovat v přesilovce, potom jsme měli dvě nebo tři gólové šance. Mohlo to vypadat ještě jinak, ale bohužel se nám nepodařilo dát vyrovnávací gól. Šestý gól domácích utkání definitivně rozhodl.