pá 19.2.2021 | Petr Šatalík | Foto: HC VERVA Litvínov

Verva znovu poražena! Hradec ji přemohl 3:2, letos na body 12:0

Vítězné utkání zapisují na své konto svěřenci Vladimíra Růžičky. V souboji s Litvínovem si dokázali během první třetiny zásluhou Filipa Pavlíka vypracovat dvoubrankové vedení, které ve 21. minutě ještě navýšil Petr Koukal. Pak ale přišla hluchá pasáž. Chemici před druhou sirénou snížili na 1:3 a v 47. minutě pak dokonce na rozdíl jediné trefy. V závěru tlak Vervy eskaloval přesilovkou šest na čtyři, kterou ale domácí nevyužili. Hradec zvítězil, ačkoliv za zápas vyslal jen 11 střel na bránu Zajíčka, ve třetí třetině dokonce žádnou. Přesto Severočechy přemohl počtvrté v sezóně a nedal jim ze vzájemných utkání jediný bodík.

Po hloupě ztraceném derby s celkem miliardáře Dědka provedli trenéři Mountfieldu několik změn na soupisce. Mazance nahradil v bráně Lukeš, z marodky se vrátil Nedomlel, kterého na ní vystřídal Blain a přidal se tak k Jankovi a Orsavovi. V pořádku už byl také Kelly Klíma, jenž nastoupil ve čtvrtém útoku místo Poppela společně se svým bratrem Kevinem a Pilařem.

Po nemastném úvodu dvě trefy Východočechů

A byl to právě Kelly Klíma, který se jako první dostal do slibné situace po přihrávce svého bratra na začátku duelu se Severočechy. Na pravém křídle nabral rychlost a bleskově vypálil nahoru na vzdálenější tyč. Klec Vervy však přestřelil. Litvínovští odpověděli vlastní akcí. Pospíšil se prokličkoval až před Lukeše, kterého už však z bezprostřední blízkosti překonat nedokázal, jeho pokus mířil mimo. Jinak oba celky nastoupily s bezpečně zajištěnými obranami a vzájemně se do šancí příliš nepouštěly.

Severočeši si následně vytvořili lehký tlak i náznaky šancí, první bratrský souboj svedli bratři Lukešové – František nahodil kotouč na hradeckou klec, kde se jej snažil marně usměrnit Pospíšil, gólman Mountfieldu byl pozorný. Velká šance přišla až ve 12. minutě. Koukal s Jerglem se dostali do přečíslení dva na jednoho, první jmenovaný šikovně přihrál svému parťákovi, ten však z dobré pozice téměř na ose hřiště klec Litvínova netrefil.

V čase 12:49 otevřeli Lvi skóre. Perret svedl s Demelem na pravé straně útočného pásma souboj, po němž padli oba hokejisté na led. Volného kotouče se ujal Filip Pavlík, který chtěl na straně brankoviště přihrát před bránu, trefil však padajícího Kudlu do hole a od ní se kotouč odrazil do sítě – 1:0! Nešťastník Kudla navíc za chvíli vyhodil kotouč do ochranné sítě a šel na trestnou. Filip Pavlík dostal v přesilovce kotouč od Růžičky na modrou čáru a tvrdou ranou z osy hřiště necelé dvě minuty po své první trefě skóroval podruhé. Hradec tak získal v prvním dějství dvoubrankové vedení.

Hradec skóroval v úvodu, Litvínov na konci

Na začátku druhého dějství dohrával Mountfield přesilovku. S jejím skončením v čase 20:40 vystřelil Filip Pavlík znovu od modré čáry, Zajíček vykopl kotouč před sebe, kde se puk po odrazu od brusle Sklenáře dostal na čepel Petra Koukala, jenž ho rychle vrátil do sítě a upravil tak na 3:0. Litvínov mohl rychle odpovědět, František Lukeš dostal z levé strany přihrávku do předbrankového prostoru, střelou na zadní tyč však nechal vyniknout svého bratra Štěpána, který tak udržel třígólové vedení svého celku. Hra se hodně otevřela a šance se střídaly na obou stranách.

Přehlídka příležitostí pokračovala i v následujících minutách, Zajíček musel betonem zastavit prudký přízemní pokus Čápa od modré čáry. Na druhé straně krotil Lukeš ránu Havelky od levého hrazení do teploměru. Gólman Lvů musel následně vystavit svou hruď i vstříc tvrdé střele Balinskise z větší vzdálenosti, proti níž se musel rychle přesunout. Chemici se snažili korigovat skóre a dokázali si vytvořit mírný nápor. Pospíšil se obtočil na levé straně pásma kolem Pilaře a vyslal na klec Lvů kotouč z otočky. Ten ale znovu skončil v moci strážce svatyně Východočechů.

Hradečtí se soustředili především na poctivou defenzivu, kupředu vyrazili jen zřídka. Zachar ale prošel po pravé straně rychle a jeho svižný pokus z vrcholu kruhů jen těsně minul pravou tyč svatyně Zajíčka. Na druhé straně zatrnulo brankáři Lukešovi, když mu rána Hanzla vypadla z lapačky. Naštěstí pro Hradec puk skončil jen na boční síti svatyně Mountfieldu. V čase 38:09 už ale bylo sníženo. Zdráhal posunul kotouč na pravé straně za sebe, kde z poměrně ostrého úhlu tvrdě vypálil Aaron Irving, jenž přesně trefil vzdálenější horní růžek – 1:3. Náskok Lvů tak byl i po čtyřiceti minutách dvoubrankový.

Hradec udržel nejtěsnější náskok

Třetí dějství otevřela rána Františka Lukeše, který stále neztrácel naději v to, že by mohl překonat svého bratra v bráně Mountfieldu. Tento jeho pokus však mířil jen do tvrzeného skla za svatyní Východočechů. Snaha Vervy o snížení byla evidentní, Irving byl po svém prvním zásahu při chuti, jeho další pokus však brankář Lukeš zvládl vyrazit na zadní mantinel za svou klecí. Následně hráli Chemici první přesilovku, Jarůšek dostal kotouč do předbrankového prostoru, na bránu ho ale namířit nedokázal.

Početní výhodu Verva nakonec zvládla využít v čase 46:29. Hübl vystřelil z pravého kruhu, brankář Lukeš vykopl kotouč jen před sebe, kde ho do brány na druhý pokus dorazil Jan Ščotka, jenž snížil na 2:3. Vzápětí mohlo být vyrovnáno, ale gólman Hradce Zdráhalovu ránu z osy hřiště chytil. Na druhé straně mohl zdvojnásobit vedení Lvů Perret, jenž šel sám na bránu Vervy, ale Irving mu na poslední chvíli kotouč vypíchl. Brankář Mountfieldu tak musel o chvíli později znovu předvést klíčový zákrok lapačkou, když vychytal Pospíšila, který pálil z levého kruhu.

Tlak Chemiků gradoval, Lvi nevyslali za třetí třetinu jedinou střelu na klec Zajíčka. To Lukeš na druhé straně si musel poradit i s ranou Balinskise z pravého kruhu, kterou skryl v náruči. Závěrečný tlak Litvínova eskaloval po druhém vyloučení Šaldy v přesilovce šest na čtyři. František Lukeš dostal dobrou možnost na levé straně, ale jeho pumelice mířila znovu nad horní tyč svatyně Mountfieldu. Verva to zkusila i bez brankáře, Hanzl ale svým finálním projektilem z pravé strany na Štěpána Lukeše nevyzrál. Ten tak velkou měrou přispěl k výhře Hradce nad Chezou. Lvi porazili Severočechy počtvrté v sezóně a letos jim ve vzájemných utkáních nedali jediný bod.

Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0