út 27.9.2022 | Dominik Jarka

Zpět na vítěznou notu. Hradec zdolal dobrým výkonem Motor 3:1

Hradecké Lvy nečekala v úterý večer lehká výzva, na svém ledě přivítali rozjeté České Budějovice. Domácí byli od začátku utkání aktivnějším celkem a po třech minutách šli do vedení. To navýšili v obdobné situaci ve druhé části, poté dokonce odskočili o tři branky. Motor snížil ve třetí třetině, po brankách Ščerbaka, Smoleňáka a Jegla ale domácí zvítězili 3:1. Pomohly k tomu dvě využité přesilovky, 28 zákroků Jana Růžičky a spolehlivý výkon celého mančaftu.

Od zápasu s Kladnem došlo v řadách Mountfieldu k pár změnám. V brance se potřetí v sezoně představil Jan Růžička. Letos poprvé se do týmu podívali obránci René Piegl a Zdeněk Čáp, kteří přišli vypomoct z partnerského Kolína. Na soupisku se naopak nevešli River Rymsha a také Michael Gaspar, který utrpěl zranění v posledním duelu.

Pohledná třetina poslala domácí do vedení

Domácí se chtěli po prohře s Kladnem navrátit na vítěznou vlnu a vletěli tak do utkání velmi aktivně. Po minutě od úvodního hvizdu dostali výhodu přesilové hru a naplno ji využili. Nejprve Lev při přečíslení tří na dva trefil zápěstím břevno Hrachovinovy branky. Neujaly se ani jeho další dva pokusy, pak už ale přišla situace, která rozjásala domácí fanoušky. Nikita Ščerbak si zpracoval kotouč na vrcholu pravého kruhu, chytře si narazil s Cingelem a zkušeně vystřelil nad lapačku Hrachoviny – 1:0.

Po brance tempo mírně uvadlo, k šancím se dostali i hosté. Ta největší nastala po nahození Gulaše, když Růžička vyrazil puk do vlastního obránce a málem z toho byl gól. Většinu příležitostí měli ale na hokejkách domácí, Lalancettovu kolmici však poslal Ščerbak jen do betonu. Hradečtí se v polovině třetiny nedokázali vyvarovat vyloučení, tým s nejlepšími přesilovkami v lize ale ubránili bez větších obtíží, navíc dvakrát ujeli do samostatného úniku. Okuliarův pokus vychytal Hrachovina skvělým reflexem lapačkou, Lev zamířil mezi betony, také bez úspěchu.

Šest minut před první sirénou se podruhé rozezněla gólová konstrukce a opět to bylo na budějovické straně. Okuliar po kvalitním forčekinku napálil spojnici, dorážka Jergla z velkého úhlu se mezi tři tyče zase nevešla. Příležitost ke skórování dostal na druhé straně po skvělé individuální práci Pech, vynikajícím zákrokem lapačkou se tentokrát blýskl hradecký Růžička. Poslední velká šance v třetině připadla hradeckému kapitánovi. Ten projel s pukem brankovištěm a zívala na něj odkrytá klec, Hrachovina zabránil jasné brance nečekaným zvednutím betonu.

Hradec rychle odskočil, Motor přesilovky nevyužil

Začátek jako přes kopírák? Po půl minutě od zahájení prostřední části dostal Hradec opět výhodu početní výhody a opět ji využil. Lev po buly zvednul hlavu a nahodil puk do předbrankového prostoru. Tam číhal kdo jiný než Radek Smoleňák, který propasíroval kotouč za brankovou čáru a zvýšil na 2:0. Motoru navíc nevyšla trenérská výzva a následovala další přesilovka Hradce. Ta už tolik úspěšná nebyla, se střelami Zachara i Smoleňáka si Hrachovina poradil.

O první pokusy na hradeckou svatyni se postaral Milan Gulaš, pozornou vyrážečku ukázal nadvakrát Růžička. Lepší na puku byl i ve druhé části Hradec. Obrovskou šanci na odskočení o tři góly měl po přihrávce Okuliara Kevin Klíma, akrobatickým zákrokem ho vynuloval kouzlící Hrachovina. Oslabení poté museli přežít Lvi, na půl minuty dokonce dvojité. Tomeček se do branky netrefil, na druhé straně dvakrát ujel hradecký Cingel, brankář hostů byl ale ledově klidný, takže se stav neměnil.

To se ale nedalo říct o 31. minutě. Nejprve se před gólmanem hostů ocitl osamocený Kevin Klíma, jehož vychytal betonem Hrachovina. Puk se ale odrazil do levého rohu kluziště, kde si jej nabral Aleš Jergl, proháčkoval se až mezi kruhy a vystřelil prudce k levé tyči – 3:0. Motor dostal po inkasovaném gólu možnost snížit náskok zpátky na dvě branky, přesilovkové pokusy Pecha ani Dzierkalse v síti neskončily. Šanci zapsat se na listinu střelců dostal čtyři minuty před sirénou znovu Okuliar, situaci tří proti brankáři vyřešil sám střelou k levé tyči, v akci byla opět vyrážečka Hrachoviny. A jelikož Ščerbak ani Kachyňa své šance nezužitkovali, svítilo na kostce na konci třetiny skóre 3:0.

Motor tlačil, Mountfield si vítězství vybojoval

Jihočeši se chtěli dostat zpátky do utkání a do poslední části nastoupili s vyšším nasazením. Doležal golfem prozkoušel Růžičku, ten skryl štiplavou ránu do lapačky. Hradci se nepovedla přesilovka, další velká šance byla tak znovu na holích hostů. Nečekaný odraz od mantinelu chytil Růžička betonem, puk poté proskákal brankovištěm bez následné dorážky.

Kevin Klíma byl následně vyloučen a Motor potrestal hradeckou nedisciplinovanost. Pech přihrávkou z rohu poslal puk na dobře postaveného Martina Hanzla, který se z mezikruží trefil přesně mezi vyrážečku a beton a snížil na 1:3. Duely na kluzišti se poté vyostřily a bylo vidět více osobních soubojů než střel na branku. Po jednom takovém byl vyloučen Jakub Lev na 2+2 minuty a Hradec čekaly krušné chvíle.

Mountfield bránil ze všech sil a hvězdy Motoru do větších šancí nepouštěl. Naopak po vyhození z pásma sebral vyjetému Hrachovinovi puk Zachar, před branku ho ale nepronesl. Hradečtí srdnatým výkonem přesilovku ubránili a sami mohli tvořit šance. Rychlý Pajer se uvolnil u levého mantinelu, jeho pokus přestřelil horní tyč. Motor na konci zkoušel hru bez brankáře, Růžička ale další branku nepřipustil, a tak získal Mountfield cenné tři body.