Rozhovory
so 5.12.2009 | Michal Luňák

Aleš Křetínský: ,,Musíme zůstat pozitivní a v dalším zápase zabrat”

Po utkání se dalo z jeho tváře vypozorovat velké zklamání, ale v hodnocení utkání zachoval nadhled a snažil se najít příčiny hradeckého nezdaru v sobotním šlágru první ligy s Olomoucí. ,,Bohužel jsme dnes soupeři doslova darovali tři branky. To byla z naší strany možná i lajdáckost. Dostali jsme soupeře na koně a pak se nám již nepodařilo s utkáním něco udělat,“ hodnotil utkání s Olomoucí obránce Aleš Křetínský, který v sobotním večeru zaznamenal dva kanadské body. Hradec prohrál dvě utkání v řadě, ale zkušený obránce přesně ví, že tým nesmí propadnout negativní náladě. ,,Kdybychom si nyní vsugerovali, že nehrajeme dobře, tak se v tom začneme plácat. Musíme zůstat pozitivní a v dalším zápase zabrat. Teď není vhodná doba propadat skepsím a negativním věcem.“ Východočeši mají možnost k návratu na vítěznou vlnu již ve středu, kdy zajíždějí na led nováčka z Tábora.

Jaké je tvé hodnocení sobotního šlágru první ligy?
Bohužel jsme dnes soupeři doslova darovali tři branky. To byla z naší strany možná i lajdáckost. Dostali jsme soupeře na koně a pak se nám již nepodařilo s utkáním něco udělat, i když ten závěr utkání z naší strany špatný nebyl. Musíme si však uvědomit, že Olomouc je třetí a není tam pro nic za nic. Když se takový tým dostane do vedení 3:0, tak si to dovede pohlídat. Může nás ale mrzet, že oni teď nejsou v nějaké herní pohodě. Znám je moc dobře a vím, že dovedou zahrát daleko lépe než dnes. Problém však byl v nás, jelikož jsme jim dnešní zápas doslova darovali. Než jsme se nějak rozkoukali, bylo po zápase.

Udělali jste několik chyb v obraně. Nescházela vám tam jednoduchost?
Taky je potřeba vidět, že Olomouc nás velice dobře napadala a to dost hluboko v naší třetině. Obránce se pak dostane do situace, že jsou útočníci pokrytí a musí udělat a vymyslet něco navíc. Z toho pak pramení některé ty chyby a nám se to dnes všechno sešlo. To nás samozřejmě neomlouvá, jen se snažím nějak popsat co se tam dělo. My když to vidíme, tak na to musíme zareagovat a hrát to jinak a třeba i jednodušeji. Dostat se na jednu nahrávku z pásma a nastřelit to k nim do třetiny. My jsme se bohužel dneska koukali jeden na druhého. Čtyři kluci se koukají na jednoho s pukem, takto se to hrát nedá. Olomouc to vycítila, nabruslovala si nás, nahnala hráče s pukem do úzkých a trestala nás.

Nepodařilo se týmu dát zapomenout na utkání v Berouně. Cítíte že nehrajete dle svých představ?
Tohle je přesně věc, kterou si nesmíme připustit a říkat si to. Kdybychom si nyní vsugerovali, že nehrajeme dobře, tak se v tom začneme plácat. Musíme zůstat pozitivní a v dalším zápase zabrat. Teď není vhodná doba propadat skepsím a negativním věcem. Musíme se povzbudit, pochválit se. To nám nyní možná trochu chybí. Musíme si spoustu věcí vyříkat, ono nás to na ten zápas nabudí.

Za tři zápasy jste inkasovali třináct branek a to je hodně vysoké číslo.
To je to, co nás trápí. My jsme měli nějakou fazónu, brankář super chytal, v obraně jsme hráli kompaktně a to se nám nyní nedaří. Není to ideální, ale musíme si vzpomenout na hru, která nás dostala nahoru a díky které jsme vyhrávali. Každý musíme začít u sebe a hrát poctivě, na to jiný lék není.

Při nepovedených zápasech se říká, že jak skončíš to utkání, tak začneš i to další. Na tom by se nechalo v Táboře stavět.
My jsme ten konec už hráli i docela vabank. Jako obránci jsme si sjížděli až k brance atd. Snažili jsme se s tím ještě něco udělat, hokej je velice rychlá hra. Pravda je ta, že ten závěr už měl nějaké nasazení, bojovali jsme a chtěli dávat branky. Ta pátá branka nám však vzala vítr z plachet, i když za stavu 3:5 jsme tam trefili tyčku dvě minuty před koncem a to byl asi definitivní konec. Ale ten závěr už byl lepší, bojovali jsme a hráli pro tým.

Tvůj dnešní večer 1+1, je to taková malá náplast na tu prohru?
To se ani jako náplast počítat nedá. Kdyby nám to pomohlo alespoň k bodu tak ano, ale takhle je to jedno. V hokeji nehrají osobní statistiky žádnou roli, to je týmová hra. Na ledě musí táhnout celá pětka. Když si to pěkně nahrajeme, tak budeme úspěšní. V závěru to tam již bylo. Najížděli jsme si, bylo tam dost aktivity, ale prostě to přišlo pozdě.

V dnešním utkání bylo na ledě vidět několik bývalých hráčů Komety. Byl čas na nějaké vzpomínky?
No bylo nás tady hodně (směje se). Nebojím se říct, že jsme dobří kamarádi. Nějaké hecování proběhlo, ale vzhledem k tomu, že jsme vesměs starší ročníky, tak to bylo i inteligentní hecování na úrovni. Je to sport a dneska odjíždějí spokojenější oni, ale snad se mnou aspoň trochu soucítí.

Po sobotě se vám třetí místo trochu vzdálilo, ale jistě boj o něj nebalíte.
Ono nám to možná i pomůže, protože mi přišlo, že jsme se začali v tabulce dívat nějak moc vysoko. My musíme zůstat nohami pevně na zemi. Musíme se držet naší hry a hrát poctivý hokej a nevěnovat se tabulce. Když se vrátíme k naší zodpovědné hře, tak zase můžeme být úspěšní a spokojeně sbírat body.

Ve čtvrtek spoluhráči zapomínali na utkání v Berouně na tréninku a ty si jel zapomínat do Liberce.
Kdepak, já jsem zapomínal taky tady na tréninku (směje se). To mě vůbec nenapadlo co mě bude večer čekat. Po tréninku jsem již chtěl jet domů za rodinou, která na mě již čekala. Přišli však trenéři, že mají Pardubice problémy v obraně. Takže místo směr Vyškov, jsem nabral směr Pardubice. Myslím si, že mi to prospělo, že jsem se zdravě protáhl. Bylo to hodně náročné utkání, navíc jsme tam velice smolně prohráli. Byl jsem rád, že jsem si mohl zahrát, ale žádné ambice si nedělám. Já hraju za Hradec a hlavně za něj chci hrát. Tady mi záleží na výsledcích a chceme hrát co nejvýše, naši fanoušci si to zaslouží. Však ten hokej hrajeme pro ně.

Byl to velký skok z Berouna do Liberce?
Nejhorší na tom bylo, že v Liberci mají NHL rozměry kluziště. Tam nebylo vůbec na nic čas. Tady si člověk přidrží ten puk a něco se dá vymyslet. Tam dostaneš puk a za chvilinku u tebe někdo je. Tam fakt dostaneš puk a strašně rychle to musíš odevzdat a dalo by se říct, že z té hry nemáš ani nijaký pocit. Je to tam o nasazení, bruslení a o soubojích. Snad jsem se s tím nějak popral a zvládl to tam odehrát se ctí.