Rozhovory
čt 11.8.2016 | Martin Voltr, foto: Juniorský hokej

Češi postoupili v Břeclavi do semifinále! Zvládneme to, burcuje Jaroslav Dvořák

Na předloňský úspěch v podobě stříbrných medailí se letos pokouší navázat česká reprezentace do 18 let na Memoriálu Ivana Hlinky. První cíl se jí podařilo splnit, ze druhého místa totiž postoupila do semifinále. Tam ji v pátek od 19 hodin čeká Švédsko. O medaile si tak zahrají i tři hradečtí zástupci – Tomáš Vomáčka, Radim Šalda a Jaroslav Dvořák. „Švédové mají výborný tým, ale dáme do toho všechno,“ slibuje rychlonohý útočník Dvořák.

Osmnáctka odehrála v Břeclavi už čtyři zápasy, včetně toho přípravného s Kanadou. Zámořského favorita, který vyhrál posledních osm ročníků Memoriálu, dokázala porazit 3:2 po prodloužení. Skvělý výsledek, a rozhodně ne náhodný! Český tým totiž prokázal svou sílu i v základní skupině.

Nejprve si poradil se Švýcarskem vysokým poměrem 6:1. V úterý ho čekal klíčový zápas skupiny proti Finsku, tedy nástupnickému výběru dubnových mistrů světa. Jenže Češi se ho nezalekli a po fantastickém týmovém výkonu slavili vítězství 5:3, které jim už zajistilo postup do semifinále. V závěrečném duelu proti Spojeným státům tak už šlo jen o to, kdo skončí ve skupině první a kdo druhý.

Češi dokázali dvakrát smazat náskok soupeře, ale v samém závěru druhé třetiny inkasovali dva góly, které nakonec rozhodly zápas. „Už jsme asi nehráli jednoduše, trošku jsme bláznili. Ale ve třetí třetině jsme to klidně mohli úplně otočit. Ty třetiny byly úplně rozdílné. Ve druhé jsme měli před brankou jednu nebo dvě střely, ve třetí jsme to pálili a měli jich spoustu,“ říká hradecký útočník Jaroslav Dvořák.

Trenérský štáb Václava Varadi vzhledem k náročnému programu šetřil tři hráče a víc prostoru dal ostatním, změnu provedl i v brankovišti: Místo Jakuba Škarka tentokrát poslal do hry hradeckého Tomáše Vomáčku. A ten se za svůj výkon rozhodně nemusel stydět, Američané na něj vyslali celkem 42 střel! Skvělé publikum v Břeclavi, kam dorazilo přes 2100 fanoušků, několikrát vyvolávalo jeho jméno.

V poli se točilo sedm obránců a jedenáct útočníků, proto si víc zahrál i Dvořák. „Určitě jsem rád, že mě trenér takhle postavil. Každé šance si tady vážím a do všeho jdu naplno,“ hlásí. Hned několik velkých šancí měl proti Švýcarům, ale potíže působil i dalším dvěma protivníkům. „Samozřejmě budu rád za každý bod a gól, ale jedu pro tým,“ říká jednoznačně.

I přes porážku 2:4 nemají čeští mladíci proč věšet hlavy. Ve třetí třetině znovu předvedli hru, která by je mohla dovést k medaili. „Byla výborná, odmakali jsme to nejvíc, jak jsme mohli. Zápas hodíme za hlavu, v pátek máme Švédy.“ Memoriál Ivana Hlinky je nesmírně prestižní akcí, proto je i postup do semifinále úspěchem. Ale jen dílčím, po dni volna se domácí reprezentace popere o co nejlepší výsledek a co nejcennější medaili.

„Myslím, že to bude dobrý zápas. A taky vyrovnaný, protože takové jsou tady všechny zápasy,“ přemýšlí Jaroslav Dvořák. Stejně jako další spoluhráči ročníku 1999 má v nohách už řadu soubojů proti evropským soupeřům. „Se Švédy to máme takové vyrovnané. Mají výborný tým. Ale myslím, že na ně určitě máme a že to zvládneme!“ dodává odhodlaně.

Další program Memoriálu Ivana Hlinky

pátek 12. srpna:
14:00 Slovensko – Švýcarsko, zápas o 7. místo (Bratislava)
15:30 Kanada – Finsko, zápas o 5. místo (Břeclav)
17:30 semifinále USA – Rusko (Bratislava)
19:00 semifinále Švédsko – Česko (Břeclav)

sobota 13. srpna:
15:00 zápas o 3. místo / finále (Bratislava)
17:00 zápas o 3. místo / finále (Břeclav)