Preview k zápasu
čt 31.10.2019 | Adam Kodet

Cesta na divoký Západ. Prolomí Hradec v Plzni další černou sérii?

Hradečtí hokejisté svedou před reprezentační pauzou ještě dva důležité ligové souboje. První šichta je čeká v pátek v městě piva, kam v posledních letech rozhodně nejezdí rádi. Z posledních sedmi návštěv totiž vždy odjížděli se svěšenými hlavami a je tedy na čase po libereckém prokletí prolomit i to plzeňské. Výsledky posledních pěti utkání Lvů končily vždy jednogólovým rozdílem, Škodovka zase střídá výhry s porážkami. Rezultát nadcházejícího duelu je tedy značně nevyzpytatelný. Přidají Lvi třetí triumf v řadě nebo Plzeň přidá osmý korálek na náramek domácí nadvlády nad Hradcem? Kdo ovládne souboj o šesté místo? To se dozvíme už v pátek v 17:30.

V posledním domácím utkání vyzvali Lvi Kladno a po obrovském boji nakonec slavili výhru v prodloužení. Největším tématem dne byl samozřejmě první historický start Jaromíra Jágra v ČPP Aréně. „Když je tam takový hráč jako Jarda Jágr, tak musí být člověk trochu opatrnější a moc na ledě nevymýšlet,“ je si vědom kvalit legendy českého hokeje Richard Nedomlel. Právě on dostal za úkol věnovat se kladenskému hrajícímu majiteli poněkud pečlivěji. „V zápase jde respekt úplně stranou. Jsme zkrátka jen hráči, já jsem ho bránil a on se snažil přeze mě dát gól,“ nepřipouštěl si řízný bek zvýšený tlak.

Hradecký hromotluk dokonce měl tu čest dostat se při menší rozmíšce Jágrovi nejblíže, jak to šlo. „Čekal jsem, jestli ho někdo přijede bránit, ale nebylo to nijak vyhrocené, spíš jsme se tak obejmuli,“ usmívá se jablonecký rodák. Díky svým fyzickým parametrům se tento obránce nebojí tvrdit muziku, i proto si vybojoval první místo v říjnovém Radegast Indexu a spolu s tím i pověstnou zelenou helmu. „Já jsem tuhle roli měl vždycky a všude. Nikdy jsem nebyl špílmachr, který by vymýšlel přesilovky. Už jsem si na to zvykl a vyhovuje mi to,“ popisuje svůj herní styl.

Hned v pátek čeká na Mountfield poslední výjezd před reprezentační přestávkou a nejvyšší z hradeckých hráčů ví, že základem úspěchu proti Plzni bude zodpovědná hra zezadu. „Je úplně jedno, jestli je proti nám Kladno, Plzěň nebo Sparta. Defenzíva je základ. Musíme mít dobrou obranu a z toho můžeme pak plodit co nejvíce vepředu,“ připomíná. Jeho hlavním úkolem opět bude bránit největší hvězdu soupeře, Milana Gulaše. „Má čuch na góly a výbornou střelu. Musíme mu dát co nejméně času a ubránit ho stejně, jako jsme ubránili pana Jágra,“ hlásí před důležitým duelem Richard Nedomlel.

MilanGulaš
Kapitán Škodovky opět ukazuje, kdo je vládcem extraligy. Drží si průměr více jak dva body na zápas, bodoval v každém utkání a pokud mu tempo vydrží, může překonat nejeden ligový rekord.

Fenomén Gulaš je k nezastavení

Po příchodu Jaroslava Pavelky si na západě Čech opět vysnili vyrovnanou brankářskou dvojici. Jenže hradecký odchovanec se ještě před startem ostré sezóny zranil a i když už pozvolna začal s tréninkem, extraligový zápas v dresu Indiánů ještě neodchytal. Tíha odpovědnosti tedy padla na bedra Dominika Frodla. Ten je po Marku Mazancovi druhým nejvytěžovanějším ligovým gólmanem, když naskočil do všech utkání Plzně. Úspěšností 89,89 % a průměrem 2,66 se zatím řadí spíše do ligového podprůměru, může se však pochlubit třemi čistými konty. To náhradník Kristián Kolář si během svých zápasových 11 minut nestihl ještě ani pořádně otupit brusle.

Realizační tým Plzně v čele s Ladislavem Čihákem se může spolehnout na vyvážený mix mládí, perspektivy a zkušeností v zadních řadách. Všechny tři tyto aspekty v sobě snoubí Michal Moravčík, který je s 11 body nejproduktivnějším bekem svého týmu, stejný počet kladných bodů má i v tabulce pravdy a na ledě stráví průměrně přes 24 minut na zápas. Ve všech těchto aspektech patří na špici nejen ve svém týmu, ale i v ligovém měřítku. Navíc ze všech beků Plzně vyšle na branku soupeře nejvíc puků (45) a největší porci jich také svým tělem zastaví (18). Zkrátka obránce k pohledání.

Pravděpodobnost, že na čele ligové produktivity bude po čtvrtině soutěže Milan Gulaš se rovnala pravděpodobnosti toho, že každé ráno vyjde slunce. Řečí čísel – 30 kanadských bodů, 16 branek, 71 střel, 13 bodů v přesilovce, 10 zápasů s gólem v řadě, 3 proměněná trestná střílení, 1 hattrick. To vše stihl plzeňský fantom za 14 zápasů! I ostatní Indiáni ale dominují, například Vojtěch Němec je s úspěšností na buly 62,73 % druhý v celé lize, Tomáš Mertl zase promění každou čtvrtou střelu! Specialistou na početní výhody je Luboš Rob, jenž v nich stráví na ledě plných 35 % svého ice timu.

TOP 3 důvody, proč sledovat utkání s Plzní:

  • 1. V prvním letošním utkání padlo 11 branek
  • 2. Oba celky svádí lítý boj o první šestku
  • 3. Nejproduktivnější hráč a největší hvězda extraligy Milan Gulaš na ledě

Plzeň je jednou nahoře, jednou dole

Letošní ročník začal pro Západočechy hodně divoce. V prvních čtyřech utkáních nasázeli 20 branek, plných 15 jich ale museli lovit ze sítě. V poslední době výkony Indiánů kopírují sinusoidu – po každé z výher nad Vítkovicemi, Pardubicemi a Třincem vždy následovala porážka. Plzeň totiž nestačila ani na Kladno ani na Kometu a v náročném domácím dvojboji po skalpu mistra druhý den podlehla Spartě 2:3 v nájezdech. Chuť si Škodovka spravila posledním triumfem 3:1 v Litvínově, zákonitě by tedy měla následovat prohra.

Plzeň disponuje každoročně drtivou ofenzivní silou, kterou přetavila už v 52 gólů, což je čtvrté nejvyšší číslo. Proti týmům před sebou má však zápasy k dobru. Čtvrté místo patří Západočechům i co se týče inkasovaných branek, kterých bylo pouze 40. Defenzíva Škodovky působí značně neprostupně, propustila na svou svatyni pouze 374 puků – nejméně ze všech. Výstavní disciplínou Indiánů jsou početní výhody, každou čtvrtou totiž dokáží využít a lepší jsou v tomto ohledu pouze Karlovy Vary. Zapracovat však Plzenští musí především na disciplíně. S 231 trestnými minutami jsou nejtrestanějším týmem soutěže.

Celková vzájemná bilance obou soků je vzácně vyrovnaná. Hradec se totiž z triumfu radoval dvanáctkrát, Plzeň má na kontě o jedno vítězství více. 4 utkání musel rozhodovat nastavený čas, bonusový bod oba celky urvaly dvakrát. V minulém zápase dal Mountfield zapomenout na pětizápasovou černou sérii proti Škodě, v západočeské metropoli však nevyhrál sedmkrát po sobě a naposledy zde Lvi slavili tříbodový zisk v prosinci 2014! Loni se ve třech zápasech gólově prosadil Vojtěch Němec, dvakrát se do hradecké sítě trefil i Conor Allen, jenž momentálně stojí na druhé straně barikády. Letošní první měření sil skončilo poměrem 6:5 pro Hradec, dvakrát skórovali Radek Smoleňák a Tomáš Mertl.

Sestavy z minulého utkání


Mazanec – Linhart, Zámorský, Cibulskis, Nedomlel, Rosandič, F. Pavlík, Allen – Červený, Rákos, Smoleňák – R. Pavlík, Cingel, Paulovič – Chalupa, Koukal, Jergl – Perret, Kubík, Klíma.