Tiskové zprávy
po 23.1.2017 | Klub

Chybné rozhodnutí hlavních arbitrů upřelo Mountfieldu HK trestné střílení

Velký rozruch ve FORTUNA aréně způsobila v neděli 22. ledna 59. minuta utkání 41. kola Tipsport extraligy mezi týmy Mountfield HK – HC Kometa Brno za stavu 3:3. V čase 58:45, kdy byl Roman Kukumberg ve velké šanci, najel do brankové konstrukce obránce hostujícího týmu TomᚠMalec. Ten branku úmyslně posunul a došlo tak k přerušení hry i šance hradeckého forvarda. Touto situací se zabývala komise rozhodčích ČSLH, uznala, že došlo k pochybení obou arbitrů, a Vjačeslava Bulanova i Petra Úlehlu potrestala.

V době, kdy zbývala do vypršení základní hrací doby jedna minuta a 15 vteřin, neproměnil Roman Kukumberg svou velkou šanci, skončil za brankovou čárou, odkud se snažil dopravit puk do sítě. To mu ale znemožnil hvizd hlavního rozhodčího Vjačeslava Bulanova poté, co TomᚠMalec posunul branku Marka Čiliaka. „Podle mě skočil do tyčky úmyslně a posunul bránu, jinak bych do ní puk zasunul. Musíme to vzít jako fakt, už to nikdo nezmění,“ říká Roman Kukumberg k situaci, ke které měl z hradeckých hráčů nejblíže.

Komise rozhodčích ČSLH, která se situací zabývala, uvedla ve svém prohlášení následující: „(Komise) shledala, že k pádu nedošlo cizím zaviněním, hráč před ním nezakopl o vlastního brankáře ani se nejednalo o běžnou hokejovou situaci, při které by se hráč snažil například zabránit přihrávce do předbrankového prostoru.

Komise proto podle pravidla 130 ii Pravidel ledního hokeje vyhodnotila pád jako úmyslný s tím, že ve prospěch klubu Mountfield HK mělo být za tento přestupek nařízeno trestné střílení.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí mohlo mít vliv na výsledek utkání, kvalifikovala komise rozhodčích pochybení jako závažné a hlavního rozhodčího Vjačeslava Bulanova, který byl za řešení této složité herní situace přímo zodpovědný, potrestala. Předpisy IIHF neumožňují, aby byla výše trestu uděleného zahraničním rozhodčím zveřejněna.“

Kromě Vjačeslava Bulanova pochybil i Petr Úlehla

Během přerušení hry došlo k debatě hlavního rozhodčího Petra Úlehly s hradeckou střídačkou, konkrétně s hlavním trenérem Mountfieldu HK Václavem Sýkorou. Právě v této situaci Petr Úlehla pochybil. „Vjačeslav Bulanov byl v obranném pásmu Komety, tak jsem začal komunikovat s Petrem Úlehlou. Říkal jsem mu, že to bylo evidentní úmyslné posunutí branky a upozornil na to, že v posledních dvou minutách by za to mělo následovat trestné střílení,“ popisuje situaci ze svého pohledu hlavní trenér Václav Sýkora.

„Úlehla mi řekl, že byl od situace daleko, že rozhodnutí učinil Bulanov. Ale že si myslí (Úlehla), že to úmyslné posunutí branky bylo. Avšak že s tím nemůže nic dělat. Namítal jsem, že spolu snad rozhodčí komunikují, a když jsou sporné situace, tak se radí třeba i s čárovými rozhodčími, jestli to neviděli lépe. Dostal jsem odpověď, že s tím v tu chvíli prostě nemůže nic dělat,“ pokračuje hlavní kouč Mountfieldu HK.

„Myslím si, že rozhodčí spolu měli komunikovat a měl ho (Bulanova) na to upozornit,“ dodává Václav Sýkora svůj názor.

Také druhý sudí byl komisí rozhodčích ČSLH za své jednání potrestán: „Současně komise potrestala i hlavního rozhodčího Petra Úlehlu, který sice nebyl za vyhodnocení situace přímo odpovědný, ale podílel se na následném špatném metodickém řešení a komunikaci v přerušené hře, a to zastavením činnosti na nejbližší utkání extraligy.“

Videozáznam situace naleznete na https://www.youtube.com/watch?v=FqK4ZnUS9II.