Rozhovory
so 1.2.2014 | Ondřej Novotný

Čtvrté lajně pomůže každý gól, ví Michal Švihálek. Tím spíš dva!

Čtyři utkání a čtyři výhry – to je skvělá bilance královéhradeckého Mountfieldu proti Kladnu! Tentokrát se na jasném výsledku 4:0 podílela i čtvrtá formace, která většinou nedostává tolik prostoru ve hře. Nyní tomu ale bylo jinak, nejdříve v úniku skóroval Tomáš Rousek a poté trošku se štěstím i Michal Švihálek. Ten si po nepříjemném střetu odnesl i jeden steh a vylomený zub.

Čekali jste, že se bude utkání vyvíjet až tak jednoznačně?
Určitě jsme to nečekali, každopádně průběh zápasu byl nahoru – dolů. Jednu chvíli jsme Kladno tlačili my, jednou zase oni nás. Jsme rádi, že jsme vyhráli, a klobouk dolů před Pavlem Kantorem, který má další nulu.

Úvodní třetina se vám povedla, vyhráli jste ji 2:0. Přeci jenom, nemyslíte si, že z toho tlaku šlo dát ještě více branek?
Myslím si, že 2:0 bylo na jednu třetinu dobrý. Kdybychom pak dali v každý třetině dvě branky, tak by to skončilo 6:0… Snad si ty branky šetříme na další zápasy.

Nemyslíte, že vám při té dvojité početní výhodě pět na čtyři chybělo více střel?
Já si to nepamatuju, seděl jsem totiž zrovna na střídačce a doktor mě šil, takže jsem se na led nekoukal.

Co jste si z toho nepříjemného střetu odnesl?
Mám vyražený zub a jeden steh. Takže nic velkého.

Váš gól byl trošku kuriózní. Jedna polovina stadionu se radovala a druhá ne, protože na puk neviděla. Co se tam odehrálo?
Dostal jsem puk od Rudy Červeného, ten to provedl parádně. Za bránou jsem měl Tomáše Pospíšila, rozhodl jsem se to ale vystřelit z úhlu. Chábera to přitlačil k tyči, já jsem to tam ale špičkou hokejky ještě dokázal dorazit.

Věděl jste hned, že je to gól?
Věděl jsem, že je puk v bráně, nebyl jsem si ale jistý, jestli rozhodčí neodpískal dřív. Raději jsem se ujistil a kouknul se, jestli ukazuje do brány. On naštěstí ukazoval.

Bylo to možná až překvapivé, jak moc se proti Kladnu prosadila čtvrtá lajna. Pomohlo vám to moc?
Jsme čtvrtá lajna, takže nám každý gól pomůže. Jsme rádi, že nám tam padly dva! Tomáš Rousek tam dal krásný gól, kdy ujel obráncům, udělal kličku do bekhendu a zasunul puk mezi nohy. A ten můj gól? Ten byl trošku se štěstím, ale i za takové góly jsme rádi.

Kladno vám ve čtyřech zápasech dalo jenom dva góly. To už asi nebude jen náhoda, je to v těch hráčích?
Nevím, jestli to je v nich, nebo jestli to je jen zrovna shoda náhod. Určitě jsou pro vás některé týmy příjemnější a některé zase horší. Nemyslím si, že by se proti nám vyloženě trápili střelecky, prostě jim nevyjde zápas a nedají góla.

A co bylo v pátek hlavním důvodem, že se neprosadili?
Celkem velkou část jsme hráli výborně do obran a dobruslovali jsme hráče. Občas tam byly samozřejmě chyby a výpadky, ale toto bylo to nejdůležitější, proč se neprosadili.

René Vydarený už má volno a pomalu se chystá do Soči, bude jeho absence v posledních třech zápasech před přestávkou citelná?
Je to základní pilíř naší obrany. Může se stát, že bude chybět, máme tady ale další hráče, kteří ho zastoupí. Budeme chtít vyhrát další zápasy, ať už s ním, nebo bez něho.