Preview k zápasu
po 3.8.2020 | Tomáš Kalas

Dlouhá pauza je pryč! Hradečtí se postaví proti Olomouci

Poslední zápas odehráli hradečtí hokejisté 10. března, kdy padli ve druhém zápase předkola proti Karlovým Varům. Sezóna však nebyla kvůli obecně známým událostem dohrána a na další klání Hradce se tak dostalo až po 147 dnech! Tentokrát však nezačne přípravné období tradičním Mountfield Cupem, nýbrž turnajem Generali Česká Cup. Hradec byl nalosován do skupiny C a šestikolovou bitvu o postup do vyřazovacích bojů zahájí na ledě Olomouce.

„Prvních pár zápasů bude zřejmě hodně syrových, ale doufejme, že si to časem sedne.“

David Kočí (o startu přípravy)

Druhou část přípravy o týden odložila zhoršující se epidemiologická situace, i tak to ale průběh tréninků podle asistenta trenéra Davida Kočího nijak zásadněji nezkomplikovalo. „První dva tréninky na ledě byly rozjezdové, pak jsme už začali hrát, zapojili jsme tam nějaké věci z taktiky. Každým dalším dnem tam dáváme něco z taktických věcí a to, co budeme chtít od kluků v sezóně vidět, chceme vidět ve hře od prvního zápasu,“ prozrazuje. V loňské sezóně trenér juniorky počítá s tím, že herní systém nebude fungovat stoprocentně od prvních utkání. „Prvních pár zápasů bude zřejmě hodně syrových, ale doufejme, že si to časem sedne,“ věří známý bývalý bitkař.

V předzávodním období nepůjde dle jeho slov o výsledek, ale především o sehrání týmu a naučení se herních situací. „Soustředíme se hlavně sami na sebe, aby si to sedlo. Kluci ty věci sice znají z loňska, ale je tu pár nových hráčů. Nějaký čas to zabere a v tomhle ohledu je důležité se soustředit pouze na sebe,“ je přesvědčen. A jaký je hlavní úkol, na který se budou muset hráči v přípravě zaměřit? „Primární je hráče naučit, kdy mají napadat nebo čekat na hráče,“ sděluje.

Přípravné duely a tréninky na ledě jsou rozhodně oblíbenější částí téměř dvouměsíční přípravy na nadcházející sezónu. Proto se nelze divit slovům z kabiny, že se hráči těší, až od úterních 17 hodin budou bojovat v Olomouci. „Extrémní nervozita tam nepanuje, spíše se všichni těší na zápas, navíc po té dlouhé pauze,“ říká a zároveň chválí přístup hráčů k nácviku taktiky. „Hlavně sami hráči si uvědomují, že nám jde o to, aby si herní systém sednul a každý si jej zažil,“ uzavírá David Kočí.

MartinVyrůbalík
V českém hokeji nenajdete mnoho dalších podobných srdcařů. Martin Vyrůbalík hraje za Olomouc už sedmou sezonu v řadě, posledních pět ročníků navíc plní funkci kapitána a je stále platným obráncem Kohoutů. Vyjma let 2011-2014, kdy hrál za slovenskou Skalici, nosí dres Olomouce od ročníku 2006/07.

Olomouc chce sázet na mladé hráče

Olomouc loňský ročník nakonec zachránila povedeným závěrem základní části a v napěchovaném středu tabulky jí utekla šestka o pouhé dva body. V předkole tak došlo opět na derby se Zlínem, které bylo za stavu série 1:1 ukončeno, stejně tak jako celá extraligová sezóna. Kádr do letošní sezóny však zaznamenal hodně velká oslabení, odešla rovnou pětice klíčových hráčů. Forvard Zbyněk Irgl se rozhodl pro návrat do mateřských Vítkovic, Marek Laš byl nucen kvůli zdravotním problémům ukončit hráčskou kariéru. Obránce Jana Jaroměřského si vyhlédli třinečtí Oceláři, útočník Pavel Musil se stěhuje do Plzně, neboť mu vypršelo hostování z Mladé Boleslavi. Kontrakt vypršel i Františku Skladanému, který je v současnosti bez angažmá.

Hanáci lovili hráče především v první lize a na trvalý přestup Kohouti získali mladíka Jana Bambulu z Havířova, nedaleký Přerov se zase musí smířit se ztrátou produktivního útočníka Jakuba Navrátila. Prvoligový trojlístek uzavírá obránce Tomáš Gřeš, v uplynulé sezóně oblékající dres Poruby. Po osmi letech se také vrací na místo činu útočník Lukáš Kucsera, jemuž se loňský premiérový ročník v dresu Komety po přestupu z Vítkovic příliš nepovedl. Na zkoušku ještě přišel obránce Tomáš Černý, bývalý hráč extraligových Vítkovic.

Do zápasu s Hradcem naskočí dle slov trenéra Zdeňka Motáka kombinovaná sestava. „Upřednostníme hráče, které chceme vidět. To znamená mladé, které budeme kombinovat se staršími. Takže noví a mladí kluci dostanou dostatek prostoru, aby se mohli ukázat. O tom ta příprava také je. Hlavní je, že chceme vidět u mladých progres,“ má jasno o sestavě do nadcházejících zápasů zkušený kouč.

Hrací systém Generali Česká Cupu

16 týmů je v první fázi rozděleno do čtyř skupin, kde se utkají dvoukolově každý s každým, tedy dohromady porce šesti zápasů. Bodování je stejné jako v případě TELH, to samé platí i o délce přestávek, délce prodloužení i nájezdech. Týmy z prvních dvou míst postoupí do play off, pro třetí a čtvrtý celek skupiny turnaj končí.

Ve vyřazovací části se hraje klasickým pavoukem (čtvrtfinále, semifinále, finále), osm postupujících vytvoří play off dvojice, které spolu sehrají dva zápasy systémem doma-venku. Dále postupuje tým s lepším skóre, pokud je po dvojzápase skóre nerozhodné, hraje se desetiminutové prodloužení 4 na 4. Pokud ani v prodloužení nedojde k rozuzlení, následují samostatné nájezdy.

Skupina A: HC Sparta Praha, HC Škoda Plzeň, ČEZ Motor České Budějovice, Rytíři Kladno
Skupina B: Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC Verva Litvínov, HC Energie Karlovy Vary
Skupina C: HC Kometa Brno, Mountfield HK, HC Dynamo Pardubice, HC Olomouc
Skupina D: HC Oceláři Třinec, HC Vítkovice Ridera, PSG Berani Zlín, HC Zubr Přerov

Režim prodeje vstupenek na zápas

Současná epidemiologická situace neumožňuje plné zpřístupnění olomouckého stadionu. Pokud se ale přesto chystáte Lvy povzbudit přímo na místě, máte možnost. Vstupenku za jednotnou cenu 100 Kč však lze zakoupit pouze osobně, a to od 15:00 na pokladnách olomouckého zimního stadionu. Počet lístků na osobu je omezen na pět. Více detailů o rozdělení stadionu na sektory naleznete na olomouckých stránkách.