Preview k zápasu
po 29.10.2018 | Lukáš Foff

Do Chomutova odčinit domácí prohry. Piráti mohou nasadit nového brankáře

Nebyl to scénář, jaký si východočeský tým vysnil. Dva domácí zápasy s extrémně zajímavými soky prohrál a pohrdl návratem do čela tabulky. Navíc už třikrát v řadě nebodoval, a tak je nejvyšší čas tuto sérii přerušit. Příležitost k tomu bude v úterý od 17:30 na ledě posledního Chomutova. Ten předvedl několikanásobnou rošádu v brankovišti a na Hradec může vyrukovat s gólmanem s několika desítkami startů v NHL.

„My prostě musíme už zase začít bodovat. Jedeme tam vyhrát.“

36 Lukáš Vopelka (o zlomení špatné série)

Mountfield měl zápas se Spartou výtečně rozehraný a po dvou třetinách panovala v ČPP Aréně skvělá nálada. Pak ale přišel mohutný nástup Pražanů do třetí třetiny a druhý výjimečný obrat v poslední dvacetiminutovce. Co se v zápase stalo, hodnotí Lukáš Vopelka. „Šli jsme do třetí třetiny s tím, že se nechceme zatáhnout a chceme hrát dál naši hru, ale to se bohužel nepovedlo a nakonec se nám to vymstilo. Dostali jsme dva góly v posledních pěti minutách a tam zápas ztratili,“ přemítá hráč s číslem 36 na zádech.

Hradečtí nebodovali už ve třech utkáních v řadě a potřebují se nastartovat k lepším výsledkům. Výkon se Spartou byl 50 minut dobrý, ale to nestačilo. Další cesta zavede Lvy do severočeského regionu na led Pirátů, kteří se zatím v sezóně trápí. „Nemůžeme koukat na to, kde jsou v tabulce. My teď taky prohráli. Musíme hrát svoji hru a vnutit jim ji, stejně jako jsme to dělali na začátku ligy,“ hledá recept autor dvou branek v letošní sezóně.

Východočechy navíc může těšit to, že i přes zmíněné prohry jsou stále na třetí pozici a ani samotné čelo není tak daleko. „Deka na nás není, ale tabulka je neskutečně vyrovnaná. Další dvě prohry a budeme v ní úplně někde jinde. My prostě musíme už zase začít bodovat. Jedeme tam vyhrát,“ vzkazuje fanouškům Lukáš Vopelka.

Chomutov se první čtvrtinou protrápil

Svěřencům Vladimíra Růžičky se první čtvrtina sezóny extrémně nepovedla. Vůbec první body si připsali až v 9. kole, kdy porazili útlum prožívající Mladou Boleslav. V současné době jsou tak na chvostu tabulky se ziskem devíti bodů.

Zajímavostí je, že za čtrnáct zápasů ani jednou neremizovali. Je to tedy buď, anebo. Ze zisku bodů je tedy jasné, že z vítězství se radovali třikrát. Kromě již zmíněné Mladé Boleslavi přemohli také Zlín a Olomouc.

O Hradci už toho bylo napsáno hodně. Proto pouze krátce připomeňme, že se parta okolo trenérského tria Martinec – Svoboda – Krátoška hřeje na krásném třetím místě se ziskem 26 bodů. Momentální formou však neoplývá a zapsala tři porážky v základní hrací době v řadě.

Zámořská posila do brány má přinést klid a jistotu

ŠtěpánLukeš
Chomutovské jedničce v brankovišti se vůbec nedaří. S úspěšností 87,31 % je nejhorší pravidelně chytající brankář soutěže.

Jedničkou v brankovišti Pirátů byl do teď Štěpán Lukeš. Ten měl úspěšnost 87,34 %. Do zápasů zasáhli také Aleš Stezka a Tadeáš Dvořák. Severočeši ale chtěli zvýšit konkurenci a vyhlédli si Hannu Toivonena, který však pro zranění nemohl nastoupit ihned. A tak došlo k další rošádě a do brány se může postavit Justin Peters, který má za sebou více než 80 startů v NHL.

V celém týmu Chomutova je pouze jeden hráč, který nasbíral více než deset bodů. Je jím Vladimír Růžička (5+6). Druhým nejlepším střelcem je Ivan Huml se čtyřmi brankami.

V produktivitě obránců jednoznačně vyčuhuje Ronald Knot, který je druhým nejbodovějším hráčem celého týmu (2+5). Pak jsou až tříbodoví Bohumil Jank a David Štich.

První duel zvládl Hradec díky premiérovým střelcům

Oba celky se potkaly hned ve druhém kole. Hradecký tým poslali do dvoubrankového vedení Juraj Bezúch a Tomáš Linhart a Chomutov celý zápas pouze snižoval. Nejprve se to povedlo Ivanu Humlovi, na což ale zareagoval Tomáš Vincour. Všichni hradečtí střelci si připsali první branku za Mountfield HK. Ani gól Ronalda Knota Pirátům k bodům nestačil a domácí udrželi těsnou výhru 3:2.

Statistické okénko – Chomutov…

• … má druhý nejhorší útok, vstřelil pouze 29 gólů. Hůř už je na tom s 28 brankami pouze Olomouc.
  • … má zároveň také druhou nejhorší obranu. Soupeři už propálili chomutovské gólmany 52 krát. Hradec dostal jen 33 branek.
  • … má třetí nejvyšší počet oslabení, 74. Hradec je na tom úplně stejně.
  • … je druhý nejméně střílející tým s 350 střelami. Taková Olomouc už vypálila 470 krát.
  • … dovolí druhý nejmenší počet střel na své gólmany – 364 ran letělo na bránu Pirátů, kdežto na bránu Sparty už 532.