Preview k zápasu
so 31.1.2015 | Jan Vavřina

Energie venku bez energie. Jako další toho chce využít Hradec

Žádný jiný tým než právě karlovarská Energie, která přijede k zápasu 44. kola pod Bílou věž, na tom není na soupeřových kolbištích tak špatně. Vždyť tým Karla Mlejnka vyhrál venku z jednadvaceti pokusů jednou jedinkrát. Je tak suverénně nejhorším venkovním mužstvem, ale na to se domácí nemohou ani v nejmenším ohlížet. Důrazným varováním jsou dvě letošní prohry právě s celkem, který se nachází na předposlední pozici. Zápas startuje v neděli v 17:30, buďte i vy u toho!

Mountfield HK – HC Energie K. Vary, neděle od 17:30: ON-LINE

V uších všech hradeckých fanoušků ještě doznívají zvuky derby, které dopadlo, potřetí v sezóně, lépe pro východočeskou metropoli. „Derby jsem si moc užil, stejně jako snad každý jeho účastník. Byl to skvělý zápas s úžasnou atmosférou. Pro naši psychiku je samozřejmě pozitivní takhle zvládnuté derby. Hlavně na ten výkon a bojovnost musíme navázat,“ vybízí svůj tým Stanislav Dietz.

Přesně tak, svátek hokeje nejen pro východní Čechy je pryč, je potřeba se soustředit na dalšího soupeře. Tím budou Karlovy Vary i s Radkem Dudou, který se rád pošťuchuje. Hradecký obránce tuto situaci zažil nejednou proti Pardubicím s Tomášem Zohornou.

„Pošťuchování se Zohornou vyplynulo ze hry, chodil hodně důrazně do naší branky. Mně přišlo, že to přeháněl a provokoval. Proto jsme si vyměnili pár slov a názorů. Ale to všechno k derby patří, je to normální. Je pravda, že Radek Duda je podobný typ. Podobné situace přijít můžou, ale to asi v každém zápase. Naše brankoviště musíme hlídat,“ dává jasně najevo vytáhlý bek, který letos dostává, oproti předchozí sezóně, hodně prostoru.

A nutno dodat, že se s ním vypořádává skvěle. Pokračovat v zodpovědném výkonu bude chtít i proti předposlednímu týmu. „Na tabulku my se dívat nemůžeme. Musíme hrát trpělivě, zodpovědně bez zbytečných vyloučení, které nám berou síly. Pak uspějeme. Poslední zápasy jsme odehráli slušně a musíme v tom pokračovat dál,“ dodává závěrem Stanislav Dietz.

Tři a více gólů? Naposledy před 14 zápasy

Poslední zápasy K. Varů
Karlovy Vary – Olomouc 2:1
Karlovy Vary – Litvínov 0:2
Vítkovice – Karlovy Vary 3:2
Karlovy Vary – Plzeň 1:3
Sparta – Karlovy Vary 9:1

Jestli mají Karlovy Vary nějaký problém, tak je to střílení branek. Energie jich zaznamenala druhý nejnižší počet – 88, navíc minimálně tři góly v jednom zápase vsítila naposledy v polovině prosince, a to je už pořádná doba. I proto přišel do kádru před nedávnem Zdeněk Bahenský ze Sparty, který by měl tuto statistiku výrazně pozvednout. V posledním zápase se postavil svému týmu a v útoku ani obraně moc nepomohl. Sparta deklasovala svého soupeře 9:1! Těsně před koncem přestupního období navíc přišel do kádru další střelec – z Liberce Martin Bartek.

Především nízký počet vstřelených branek je příčinou malého bodového zisku v posledních zápasech. Vary z posledních deseti zápasů vyhrály jednou, a to 2:1 nad Olomoucí. Předtím, to se psal ještě rok 2014, 2:0 nad Slavií. Je tedy evidentní, že na týmy ze středních a vrchních pater tabulky tým Karla Mlejnka často nestačí.

Se Západočechy dvakrát ztracené body

Jenže to tak úplně neplatí o pátém Mountfieldu. S ním mají zatím černozelení kladnou bilanci. Na západě Čech uspěli dvakrát 2:1, na opačné straně Čech brali všechny body domácí za výhru 5:2. Karlovarským se venku celkově vůbec nedaří – na stadionu soupeře vyhráli letos jen jednou!

Proti Varům to klape Jaroslavu Kudrnovi, který ve třech zápasech vsítil stejný počet branek, navíc přidal jednu asistenci. Domácí trenéři protentokrát nemohou počítat s Romanem Kukumbergem, který si za svůj faul v derby vykoledoval trest ve hře, a má tak minimálně na jedno utkání pozastavenou činnost.

5. kolo Karlovy Vary – Mountfield HK 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Tomeček, 22. Pšurný (Skuhravý) – 54. Kudrna (Slovák). Rozhodčí: Šindler, Souček – Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Střely na branku: 14:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči: Václav Skuhravý – Tomáš Mertl.

18. kolo Mountfield HK – Karlovy Vary 5:2 (4:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Mertl (Kudrna), 12. Kudrna (Slovák, Mertl), 14. Nedvídek (Pospíšil, Tvrdík), 14. Kudrna (Šimánek, Mertl), 38. Pláněk (Dej, Kukumberg) – 23. V. Tomeček (Harant, Balán), 47. Duda (R. Hruška). Rozhodčí: Polák, Wagner – Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:4, navíc Skuhravý (KVA) 10 min. OT. Využití: 2:0. Diváci: 4152. Střely na branku: 35:36. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2. Nejlepší hráči: Jaroslav Kudrna – Vojtěch Tomeček.

31. kolo Karlovy Vary – Mountfield HK 2:1 (0:0 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 36. Bičánek (D. Hruška, Duda), 38. D. Hruška (Balán, Harant) – 28. Pláněk (Šimánek). Rozhodčí: Pešina, Svoboda – Gerát, Hynek. Vyloučení: 10:7, navíc Vašíček (MHK) 10 min. OT + OK. Využití: 1:1. Střely na branku: 19:24. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: David Hruška – Martin Pláněk.

Exhradečák nejproduktivnějším bekem

Chcete-li najít nejproduktivnějšího karlovarského hráče v žebříčku všech extraligových hokejistů, musíte zacílit až na úplný konec třetí desítky. Tam je Radek Duda s 29 body (14+15) a jak je u něj zvykem, se 105 trestnými minutami, čímž je druhým nejvylučovanějším hráčem ligy. Před sebou má kolegu z útoku – Václav Skuhravý nasbíral dokonce 158 trestných minut.

Mezi obránci vyniká dvojice Tomáš HarantVladimír Sičák. Oba přihráli jedenáctkrát na gól, Harant navíc vstřelil tři, Sičák dva. Výjimečným bekem Energie je pak Radim Bičánek. Je jediným z celého obranného osazenstva, který je v bilanci účasti na ledě při vstřelených nebo inkasovaných brankách v kladných číslech.

Na koho se může Becherovka spolehnout, to jsou muži v maskách. Jak Tomáš Závorka, tak Vladislav Habal jsou s procentuální úspěšností zákroků v první pětce nejlepších gólmanů, a to s hodnotou těsně nad 92 %. Více prostoru dostává letos Závorka (31 startů), proti Hradci byl v bráně ale jen 14 minut, protože byl ve druhém zápase střídán. Zbytek odchytal jeho kolega a dotáhl svůj tým dvakrát k bodům.

K dispozici lístky na zápas i ples

Pakliže ještě nemáte vstupenky na tento mač, vězte, že jsou právě pro vás připraveny. Vybrat si je můžete prostřednictvím on-line aplikace, nebo na pokladnách zimního stadionu. Ty se otevřou ve 13:00 a ve stejném stavu budou až do začátku utkání.

Během mače si, jak už je poslední dobou zvykem, můžete obstarat také vstupenky na Královský ples, jenž se koná v Kongresovém centru Aldis 7. února!

Statistické okénko – Karlovy Vary…

  • … mají druhý nejhorší útok – 88 vstřelených branek.
  • … jsou nejhorším týmem venku – jedinou výhru si připsaly v Liberci.
  • nejhůře brání střely soupeřů. Jejich gólmani mají v průměru téměř 35 zákroků za zápas.
  • … mají druhé nejhorší přesilovky – využití 11,72 %.
  • hrají nejméně do těla. Rozdaly jen 420 hitů. Hradec 545, první Třinec už 710.
Sestavy z minulého utkání
Kacetl – Dietz, Plášil, Pilař, Jank, Pláněk, Vašíček, Piegl – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Knotek, Pospíšil – Kukumberg, Tvrdík, Červený – Skokan, Troliga, Beránek – Kopta. Trenér: Peter Draisaitl.
Habal (24. Závorka) – Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Deyl, Šmach, Šidlík – Koblasa, Kverka, Duda – D. Hruška, Balán, Vachovec – Bahenský, Skuhravý, Gorčík – V. Tomeček, R. Hruška, Micka Trenér: Karel Mlejnek.