Preview k zápasu
čt 15.11.2018 | Adam Kodet

Extraliga je zpátky, Hradec zavítá do Varů i s čerstvými posilami

Reprezentační přestávka je minulostí a všichni hráči A-týmu už jsou zpět na svých obvyklých stanovištích v útrobách ČPP Arény. Stejně jako hokejisté i fanoušci už jsou natěšení, až se kolotoč extraligových zápasů znovu roztočí naplno. Mountfield hned zkraje další soutěžní části zajíždí na led karlovarské Energie, kde se představil naposledy v lednu 2017. Lvi se budou snažit odčinit nepříliš přesvědčivé koncovky posledních zápasů, Západočeši zase chtějí navázat na svou úspěšnou říjnovou sérii. Utkání startuje v 17:30.

„Jsem rád, že jsem zpátky tam, kde se cítím dobře a kde mě to baví.“

70 Radek Smoleňák (o návratu do Hradce)

Do zápasu v lázeňském městě by měla zasáhnout i staronová hradecká posila Radek Smoleňák, která si návrat na východ Čech pochvaluje. „Když se naskytla možnost k návratu, tak jsem o ničem jiném nepřemýšlel. Hradec byla moje možnost č. 1 a nad jinými jsem ani nijak neuvažoval,“ potvrzuje důrazný útočník a dodává, že Hradec sledoval i v zahraničí. „Byl jsem v kontaktu jak s klukama z týmu, tak s vedením, takže jsem prakticky věděl o všem, co se tady dělo,“ přiznává.

Při reprezentační pauze hráči A-týmu tvrdě trénovali, což potvrzuje i bývalý reprezentační kapitán. „Hodně jsme trénovali, tréninky byly kolikrát dlouhé, takže se těším hlavně na to, až začne zase zápasový rytmus. Pauza i tréninky nám ale určitě prospějí, klidně třeba až po Novém roce,“ vysvětluje a přidává také pohled na pátečního soupeře. „Karlovy Vary jsou hodně houževnatý tým, ale já doufám, že odtamtud odjedeme spokojení a se všemi body,“ věří v páteční úspěch.

Energii se před reprezentační přestávkou dařilo, hradecká sedmdesátka se zamýšlí nad možnými příčinami. „Nebudeme si nalhávat, že zrovna Vary jsou nejšikovnější tým v lize. O to víc jsou ale pracovití a hraje se proti nim opravdu těžce. Do každého střídání, do každé buly jdou na 150 %,“ oceňuje a přidává také možný recept na soupeřovu hru. „My se jim tou pílí budeme muset vyrovnat, kdybychom tam přijeli s nějakým technickým hokejem, asi bychom neuspěli,“ má jasno oblíbenec hradeckého publika.

Po slabším startu se Energetici rozjeli ke klubovému rekordu

Začátek letošního ročníku nebyl pro letošního nováčka zrovna snový. Karlovarští prohráli osm z prvních devíti zápasů, přičemž bodovali pouze ve dvou z nich a krčili se na chvostu tabulky. Jejich utkání však končila těsnými rozdíly a bylo jen otázkou času, kdy se k nim přikloní více štěstí. Jejich hra založená na týmovém výkonu, dravosti a tahu na branku pak začala nést své ovoce.

Západočeši totiž výhrou 5:2 nad Vítkovicemi načali šestizápasovou sérii tříbodových vítězství v řadě, což pro ně znamenalo nový klubový rekord. Postupně dokázali přemoci 6:3 Chomutov, na ledě Dynama uštědřili domácím debakl 7:1 a získali pro sebe i západočeské derby v poměru 3:1. Poté ještě hladce přejeli Kohouty 5:0 a uspěli i v Mladé Boleslavi fotbalově 1:0. Na moravskoslezském tripu potom nejprve odevzdali body Ocelářům, když si vstřelili dvě vlastní branky, hned nato ale pokořili Zlín 4:1.

V posledních osmi utkáních před pauzou zaznamenala Energie skvělé skóre 32:10, díky kterému se vyškrábala až na deváté místo tabulky, na čtvrtý Hradec přitom ztrácí pouhých 6 bodů. Po přestávce však Karlovarští schytali v Litvínově nášup 2:7. Mountfield naopak v posledních šesti střetnutích zapsal pouze jedno tříbodové vítězství doma proti Beranům, jinak body spíše ztrácel, a to především kvůli špatným třetím třetinám. Oba týmy tedy budou chtít nedávné nezdary odčinit.

Vyrovnaný kádr a stabilní gólman – to jsou letošní Vary

PetrŠenkeřík
Karlovarský obránce je sice nejproduktivnějším hráčem týmu, měl by si ale srovnat mířidla. Už 26 puků z jeho hole letělo mimo tři tyče, což je nejvíc z celé ligy.

V brankovišti Karlových Varů zatím vládne téměř výhradně jeden muž – Filip Novotný. Bývalý mládežnický reprezentant se rozchytal do parádní formy, jeho úspěšnost zákroků je na hodnotě 92,75 %, což je čtvrté nejlepší extraligové číslo. V posledních šesti zápasech před reprezentační pauzou navíc nedostal více než dvě branky za zápas. Jeho náhradník Tomáš Závorka zatím odchytal pouhá dvě utkání.

Obránci plní zpravidla hlavně defenzivní úkoly, produktivitě Varů ale, stejně jako v Hradci, vládne právě zadák. Je jím s bilancí 3+8 Petr Šenkeřík, kterému v ligovém bodování beků patří čtvrtá příčka. Druhým nejbodovějším obráncem je Michal Plutnar, který zaznamenal tři branky a šest asistencí. Nejobětavějším bekem je Matic Podlipnik, který už dokázal zblokovat 16 soupeřových pokusů.

Nejúspěšnějším karlovarským útočníkem co se bodů týče je Jakub Flek (5+5), nejlepšími kanonýry jsou se šesti brankami veterán Václav Skuhravý a místní tvrďák Ondřej Beránek, který kromě gólů soupeřům rozdal také 25 hitů. Velkým přínosem pro ofenzívu Energetiků byl příchod Romana Vlacha, jenž v 12 zápasech nastřádal už deset bodů.

Energie je oblíbeným hradeckým soupeřem

V letošním prvním vzájemném střetnutí dokázal zvítězit před vlastními diváky Mountfield, který porazil Vary 4:2. Po brankách Petra Zámorského a Petra Koukala si Hradec vybudoval dvoubrankový náskok, který se mu podařilo udržet až do konce. Z celkových 17 duelů obou soupeřů se hned ve dvanácti případech radovali Lvi, poslední jejich porážka 2:3 z ledna 2017 navíc přerušila osmizápasovou vítěznou sérií Hradce proti západočeskému celku.

Statistické okénko – Karlovy Vary…

  • … mají třetí nejproduktivnější ofenzívu, dokázaly vstřelit už 53 branek, Hradec o pět méně.
  • … využily už 19 početních výhod, což je druhý nejlepší extraligový počin, poslední Olomouc se radovala pouze šestkrát.
  • … mají ve svých řadách jediného gólmana, který letos vychytal tři čistá konta – je jím Filip Novotný.
  • … by měly přidat na obětavosti. V týmovém Radegast Indexu jim patří s 274 body poslední pozice. Hradec má o 82 bodů více.
  • … jsou s 401 pokusy suverénně nejméně střílejícím celkem. Jsou ale zároveň nejpřesněji mířícím týmem, 13,2 % karlovarských střel si našlo cestu do sítě.

Sestavy z minulého utkání