Preview k zápasu
čt 8.12.2016 | Radek Staněk

Hradci se v Brně dlouhodobě nedaří. Přeruší konečně negativní sérii?

DRFG Arena – jen těžko byste hledali jiný stadion, na kterém to Mountfieldu HK tak nejde. Hradečtí v Brně prohráli sedmkrát v řadě, přičemž ani jednou nedokázali vstřelit víc než jeden gól. Zlomit to budou chtít v rámci pátečního 28. kola, kdy družina Václava Sýkory zavítá právě do druhého největšího českého města. Pro Východočechy hraje do karet aktuální forma, bodovali pětkrát za sebou, z toho ve čtyřech zápasech zvítězili.

HC Kometa Brno – Mountfield HK, pátek od 17:20: ON-LINE

V nedělním zápase zdolal Hradec na domácím stadionu Mladou Boleslav 3:1. Nyní před ním stojí výzva v podobě Komety na neoblíbeném stadionu. Útočník Rudolf Červený si negativní bilanci nijak nepřipouští. „O nepříznivé sérii nepadla ani zmínka. Ale víme, že se tam hraje hodně těžko. Když se Brno dostane do vedení, je strašně těžké to obrátit. Kometa hraje doma hodně aktivně, podporuje ji obrovské množství fanoušků a zápasy jsou tam opravdu náročné,“ říká hradecký forvard.

Zároveň tuší, jaká taktika by mohla na Kometu fungovat. „Je třeba tam jet s pokorou a hlavně dobře bránit. Nepustit je do vedení a klidně si počkat na nějakou přesilovku. Můžeme je nechat, ať se tlačí do útoku, my potom můžeme využít mezer v jejich obraně.Toho bychom chtěli využít,“ pokračuje útočník Východočechů.

Hradecká pětašedesátka si zároveň pochvaluje spolupráci v prvním útoku s Jiřím Šimánkem a Andrisem Džerinšem. „Myslím, že v posledních zápasech nám to tam docela padá, tak doufám, že to bude takto pokračovat,“ pochvaluje si. K dobré formě přispívá i lepšící se komunikace s lotyšským reprezentantem. „Na Andrise mluvím anglicky, Šimi občas také zaperlí nějakou angličtinou (usmívá se). Ale musím říct, že Andris začíná rozumět česky – slovíčka a fráze na ledě, které se opakují. Takže žádný jazykový problém nemáme,“ dodává s úsměvem Rudolf Červený.

Hradec a Kometa? Už sezónu a půl platí můj dům – můj hrad

kolodatumdomácíhosté
2. ne 11.9.2016 Kometa Mountfield HK 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)   
15. ne 23.10.2016 Mountfield HK Kometa 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)   

Brněnská DRFG Arena bude hostit už třetí vzájemné střetnutí v této sezóně. V obou předchozích zápasech platilo beze zbytku heslo můj dům – můj hrad. Úvodní měření sil zvládla lépe domácí Kometa v poměru 3:1, hradeckou odvetu ovládl Mountfield 5:1 a jako první tým dokázal obrat Brněnské o všechny tři body. Stalo se tak až v 15. kole.

Poslední zápasy Komety
Liberec – Kometa 4:3p
Kometa – Chomutov 3:0
Sparta – Kometa 3:2
Olomouc – Kometa 5:2
Zlín – Kometa 4:3

Výrazně posílený tým zahájil sezónu ve velkém stylu a usadil se na prvním místě tabulky. V polovině listopadu se však Moravanům přestalo dařit, z posledních devíti zápasů zvítězil jen ve dvou z nich, a to v domácím prostředí.

Aktuálně Kometa okupuje 4. místo se ziskem 51 bodů. V souboji s pátým Hradcem tak půjde o střet tabulkových sousedů. Oba týmy dělí čtyři body, Hradečtí však odehráli o dva zápasy více. Na domácím ledě je Brno nejlepší z celé soutěže, podlehlo zde pouze Vítkovicím po nájezdech a Pardubicím, které se jako jediné odvezly všechny body.

Kometu táhle nejlepší ligová ofenzíva

Mountfield bude v Brně čelit nájezdům nejproduktivnějšího týmu ligu. Kometa nastřílela už 102 branek, jako jediná tak doposud překonala stogólovou hranici. Kanadské bodování celé extraligy vede Martin Erat s 31 body (11+20). V TOP 3 se drží i další navrátilec na česká kluziště Marek Kvapil, který nastřádal bodů 29 (12+17). Martin Zaťovič za touto dvojicí zaostává s 19 body (14+5). I přes významné individuality se brněnská ofenzíva vyznačuje velkou vyrovnaností, přesně deset útočníků přispělo minimálně deseti body.

Produktivní jsou i beci Komety, v první čtyřce bodování obránců můžeme najít Ondřeje Němce s 16 body (3+13) a Jana Štencela s 15 (3+12). V Radegast indexu poté úřaduje Michal Gulaši, před kterým je pouze suverénní Jan Výtisk z Vítkovic.

V brankovišti Brno sází na vyrovnanou dvojici Marek Čiliak – Karel Vejmelka, přičemž více zápasů odchytal druhý jmenovaný. Dvacetiletý Vejmelka má zatím úspěšnost 91,46 %, což ho řadí na jedenácté místo mezi extraligovými gólmany. V průměru inkasuje 2,32 branky na zápas.

Statistické okénko – Kometa Brno…

  • … je nejúspěšnějším týmem na domácím ledě, přestože odehrála doma o dva zápasy méně než druhý Třinec. Venkovní bilance Hradce řadí východočeský tým na 6. místo.
  • … střílí v průměru nejvíce gólů na zápas, konkrétně 3,78. Mountfield je s průměrem 2,79 pátý.
  • … zároveň má i nejvyšší úspěšnost střelby – 13,5 %. Hradec je v tomto ukazateli čtvrtý s 10,6 %.
  • … má nejvyšší průměrnou návštěvnost na svém stadionu. První místo okupuje s 7642 diváky.
  • … dokázala vstřelit už pět branek v oslabení, o primát se dělí s pražskou Spartou. Naproti tomu Hradečtí v oslabení ještě neskórovali.
Sestavy z minulého utkání
Čiliak (od 3. Vejmelka) – Trška, O. Němec, Gulaši, Kováčik, F. Král, Štencel, Malec – Zaťovič, Nečas, M. Erat – J. Káňa, Čermák, Vincour – M. Kvapil, V. Němec, Miklík – Dočekal, H. Zohorna, Dostálek – Dvořák. Trenér: Libor Zábranský.
Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp – Červený, Džerinš, Šimánek – Bednář, Kukumberg, Köhler – Jarůšek, Dragoun, Picard – P. Beránek, T. Knotek, R. Pavlík. Trenér: Václav Sýkora.