Preview k zápasu
čt 22.11.2018 | Adam Kodet

Hradec chce odčinit venkovní nezdary, doma přivítá Litvínov

Hradečtí Lvi se po cestě na daleký východ vrací zpátky na soutok Labe s Orlicí, aby se opět představili v extraligovém klání před domácími fanoušky. Zatímco bilanci z venkovních zápasů má v lize horší jen Chomutov, doma Východočeši vládnou a jsou naopak nejúspěšnějším celkem soutěže. Dobré domácí výsledky bude chtít Mountfield potvrdit proti Litvínovu, kterému se po slibném začátku příliš nedaří. Duel startuje tradičně v 18:00.

„Máme hodně natrénováno z léta a myslím, že z toho stále ještě těžíme.“

44 Mislav Rosandič (o fyzických silách)

Příčinu neúspěchů na hřištích soupeřů se snaží najít i Mislav Rosandič. „Těžko říct, čím to je, zápas v Třinci stejně jako v Karlových Varech z naší strany nebyl úplně dobrý. Možná se lépe namotivujeme, když máme podporu domácích fanoušků, a potom i víc bojujeme. To nám podle mě při venkovních zápasech chybí,“ zamýšlí se hradecký bek a upozorňuje, že ani domácí nadvláda nemusí trvat věčně. „Nikdy nevíme, co přinese budoucnost, klidně se to může otočit,“ předvídá.

Dlouhodobým problémem Hradce je proměňování početních výhod, čehož si je vědom i zadák s chorvatskými kořeny. „V některých zápasech se nám jeden, dva góly z přesilovky podaří dát, v některých nám nejdou vůbec. Je to jako na houpačce, jednou jsme nahoře a jednou dole, nedaří se nám to ustálit,“ hodnotí, ale zároveň věří v lepší zítřky. „Doufám, že v dalších zápasech se v přesilovkách chytíme, načneme nějakou šňůru a strhneme celý tým na vítěznou vlnu.“

Třiadvacetiletý obránce je společně s Dominikem Graňákem jediným hráčem v hradeckém kádru, který odehrál zatím všechna utkání. „Jsem rád, že mi trenéři věří a nasadili mě zatím do všech zápasů. Snažím se jim to oplatit svou poctivostí a plněním jejich pokynů jak v útoku tak v obraně,“ děkuje za důvěru a dodává, že fyzicky je na tom stále dobře. „Jsem v pohodě, máme hodně natrénováno z léta, z čehož stále ještě těžíme,“ kvituje náročnou letní přípravu.

Před soubojem s Litvínovem také odhaduje, s čím na Lvy vyrukuje soupeř. „Určitě mají jejich trenéři podle videa rozebráno, jak hrajeme a jak napadáme, takže podle mě přijedou hlavně s pevnou defenzívou a budou spoléhat na brejky,“ má jasno o taktice Vervy. Je si ale jist, že Mountfield má na to Severočechy porazit. „Musíme v každém zápase bojovat tak, jako třeba proti Kometě. Tam se ukázalo, že máme na to hrát dobrý hokej proti silným mužstvům,“ vyhlíží páteční duel slovenský reprezentant.

Litvínov po skvělém startu padá tabulkou

Pro Chemiky byl letošní start do sezóny opravdu famózní. Zapsali šest výher v řadě, po prvním klopýtnutí proti Třinci ještě dokázali porazit právě Mountfield a vyhřívali se na samém čele ligového pořadí. Poté ale přišlo těžké vystřízlivění. Po odchodu elitního beka Karla Kubáta prohrála Verva čtyři utkání v řadě, vstřelila v nich pouze dvě branky a začala se tabulkou propadat.

Po ubojovaných výhrách 2:1 na Spartě a 1:0 proti Vítkovicím odešel Litvínov znovu třikrát po sobě bezu bodu, když podlehl týmům ze spodní části tabulky, jmenovitě Mladé Boleslavi, Zlínu a Pardubicím. Hráči z týmu z Podkrušnohoří si následně spravili chuť alespoň v derby s chomutovskými Piráty, které dokázali porazit na jejich ledě 2:1 po prodloužení.

Litvínov dlouhodobě trápí především produktivita, vždyť v posledních šestnácti zápasech svěřenci trenéra Milana Razýma vstřelili více než dvě branky pouze ve dvou případech. Tuto nelichotivou bilanci Verva smetla ze stolu po reprezentační pauze, kdy rozdrtila Karlovy Vary 7:2, poté však podlehla 1:3 v Olomouci a 2:4 v Třinci. Momentálně patří Severočechům v našlapané tabulce se ziskem 31 bodů sedmé místo, na čtvrtý Hradec ztrácí 4 body.

Vervu opět bodově táhne nestárnoucí duo Hübl – Lukeš

ViktorHübl
Litvínovská legenda je ve svých čtyřiceti letech pro tým stále platná. V 21 utkáních se Hübl dostal už do 51 šancí, což je s přehledem nejvíc z celé ligy.

V Litvínově mají v brankovišti určenou jasnou gólmanskou jedničku v podobě Jaroslava Januse. Ten svému náhradníkovi Miroslavu Hanuljakovi přepustil své pracoviště pouze na 22 minut. Po dvaceti odchytaných zápasech má Janus úspěšnost zásahů 91,82 % a drží se v extraligovém průměru. Kromě toho rád hraje s pukem, což mu vyneslo už dvě gólové asistence.

Bodový příspěvek obránců Vervy je zatím bídný. Dohromady nasbírali litvínovští zadáci pouze 20 bodů, což je suverénně nejhorší extraligový počin. Například Petr Zámorský stihl stejný počet vyprodukovat úplně sám. Klubové bodování beků vede s bilancí 3+2 Jan Ščotka. Nejnovější akvizicí Chemiků je Švéd Mathias Porseland, který by měl produktivitu pozvednout, Jakub Suchánek, který hostuje z Jihlavy, zase přinesl do týmu potřebnou obětavost, v 11 zápasech zblokoval už 25 střel.

Asi nikoho nepřekvapí, že na čele produktivity Vervy je s patnácti body (6+9) František Lukeš, kterému sekunduje jeho nerozlučný parťák Viktor Hübl (6+8). Mezi ně se ještě vklínil letošní navrátilec Jakub Petružálek, který nasbíral stejný počet bodů jako Lukeš (3+12). Nejlépe bránícím útočníkem je Michal Trávníček, který rozdal nejvíce hitů ze všech ligových forvardů (42), zblokoval už 20 soupeřových pokusů a k tomu všemu přidal i 10 kanadských bodů.

Vzájemná bilance mírně lepší pro Hradec

Lvi se s Vervou střetli už šestadvacetkrát, přičemž bez bodu odcházeli pouze devětkrát a v 13 případech dokázali vzájemné klání opanovat. První letošní duel obou soupeřů ale Litvínov dokázal přetavit ve vítězství, když na gól Lukáše Cingela zareagoval František Lukeš a vítězství stvrdil přesilovkovou brankou Viktor Hübl. Lvi tak mají Chemikům co oplácet.

Statistické okénko – Litvínov …

  • vstřelil 49 gólů, což je až desáté nejlepší číslo. Vedoucí Liberec vsítil o dvacet branek více.
  • … vyslal na soupeřovu klec při přesilových hrách už 148 pokusů, což je nejvíce ze všech týmů.
  • … často musí utkání dotahovat. První gól vstřelil pouze v šesti případech, Hradec se jako první ujal vedení už třináctkrát.
  • … je pro soupeře velmi nepříjemný svou tvrdostí. Chemici rozdali celkem 235 hitů, což je druhé nejvyšší číslo. Hradec jich má na kontě 211.
  • … je hokejové město. Na domácí zápasy průměrně zaplní 89 % kapacity svého stadionu, v Hradci přijde průměrně 74 % maximálního počtu fanoušků, ve Zlíně pouze 53%.

Vstupenky v prodeji on-line i na pokladnách

Pojďte hradeckým Lvům vytvořit tu pravou domácí atmosféru a svým fandění strhnout tým ke skvělému výkonu. Vstupenky na páteční zápas jsou stále k dispozici, zakoupit je můžete buď skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách ČPP Arény. Ty se v den utkání otevírají již ve 13:00 a vstupenky lze zakoupit i po začátku zápasu.

Sestavy z minulého utkání


Pavelka – Zámorský, Linhart, Piché, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Rákos, Koukal, Smoleňák – R. Pavlík , Cingel, Vincour – Lessio, Bičevskis, Paulovič – Chalupa, Dragoun, Vopelka.